Alicja Chlasta

Alicja Chlasta Alcha Ośrodek
Rozwoju Osobistego

Temat: Zimowy obóz Chi kung w Kazimierzu Dolnym

Termin: 5-8 stycznia 2012
Miejsce: Kazimierz Dolny
Prowadzący: Mariusz Sroczyński
Grupa: 14 – 16 osób

W programie:
Taoistyczna medytacja stojąca
Osiem Kawałków Brokatu

Qigong – Osiem Kawałków Brokatu
Chi Kung ten został opracowany w XII w. n.e. przez marszałka Yue Fei w celu poprawy zdrowia i kondycji jego żołnierzy. Twórca zestawu jest dla Chińczyków bohaterem narodowym. Był mędrcem, filozofem, znawcą klasycznych tekstów, lekarzem i wojownikiem. Jako pierwszy opracował precyzyjnie skonstruowany trening wojskowy, włączył do niego techniki Kung Fu (chińskich sztuk walki) oraz Chi Kung (ćwiczeń zdrowotnych). Zestaw „Osiem Kawałków Brokatu” współcześnie jest jednym z najbardziej znanych zestawów Chi Kung i praktykowany jest ze względu na swoje unikalne właściwości profilaktyczne i lecznicze.

Taoistyczna Medytacja Stojąca
Zhan zhuang – Taoistyczna Medytacja Stojąca inaczej zwana „Stojącą kolumną” lub „Trzymaniem Dzbana” to ćwiczenie wywodzące się ze starych chińskich praktyk wchodzących w skład tzw stylów wewnętrznych zarówno Qigong jak i Gongfu, z których najpopularniejszym jest Taijiquan. Zhan zhuang to umiejętność ustawienia ciała w idealnej harmonii, w której nasz szkielet stojąc pionowo i dokładnie w centrum utrzymuje naszą strukturę, a mięśnie mogą się skutecznie rozluźnić.

Żeby uzyskać i utrzymać ten idealny stan równowagi trzeba być świadomym kilku ważnych punktów w ciele, które muszą być ustawione ze szczególną uwagą, aktywne i „żywe”, czyli z możliwością podążania za zmianami w ciele, zmianami sytuacji, upływem czasu oraz z możliwością ruchu w każdym momencie i w każdą stronę. Jest to umiejętność nazywana „ruchem w bezruchu”, co można rozumieć na dwa sposoby: ciało się nie porusza, a umysł jest aktywny; ciało się nie porusza, ale jest w stanie gotowości do ruchu.
Ćwiczenia tego typu mają na celu wzmocnić mięśnie odpowiedzialne za utrzymywanie statycznej pozycji, a rozluźnić pozostałe mięśnie, ścięgna i stawy. Mają też uspokoić i wyciszyć umysł. Regularny trening medytacji stojącej poprawia wyczucie równowagi i stabilność, także emocjonalną. Dzięki temu ćwiczeniu można gromadzić energię wewnętrzną Qi w okolicy podbrzusza, zwanej Dan-tian. Według chińskiej medycyny energia zgromadzona w tym obszarze zapewnia zdrowie i siłę.

Ćwiczenie Zhan Zhuang ma na celu budowanie świadomego kontaktu z ciałem, poznawanie mechanizmów jego funkcjonowania i wpływanie na wzmocnienie jego struktury fizycznej, energetycznej oraz mentalnej. Jest również przygotowaniem do głębszej praktyki Taiji i medytacji. Poprzez wewnętrzne „jedwabne połączenia” buduje się tzw „ciało Taiji”, inaczej nazywane „żelazem w bawełnie”. Oznacza to, że nasze ciało jest mocne w środku, a rozluźnione i elastyczne na zewnątrz. Ciało jako natura “Yang” ustawione jest w wyciszeniu” Yin”, a umysł” Yin”, jest w stanie dużej aktywności , czyli “Yang”.

Szczegółowe informacje: http://www.alcha.pl/?page_id=130

Organizator:
Alcha - Ośrodek Rozwoju Osobistego
ul. Freta 14 lok.2
00-227 Warszawa
http://alcha.pl

tel: 608 028 124
e-mail: alcha.osrodek@alcha.pl