Łukasz M.

Łukasz M. Marketing Manager

Temat: Relaks - kluczem w aikido?

Czytając o aikido trafiłem na sformułowanie, że podstawą niezwykłej skuteczności Aikido jest relaks. Jak to rozumieć? Chyba ciężko jest się zrelaksować, jak ma się świadomość, że naciera na nas przeciwnik, który chce nam skopać tyłek.

konto usunięte

Temat: Relaks - kluczem w aikido?

ALe wlasnie studiowanie aikido powinno wyrobic w tobie nawyk zachowania spokoju w sytuacji, kiedy Twoj tylek jest w zagrozeniu... ;-).

Tak naprawde to ta zasada dotyczy wszystkich sztuk walki - spokoj ducha, jednosc ciala i umyslu, love peace and harmony :).
Łukasz M.

Łukasz M. Marketing Manager

Temat: Relaks - kluczem w aikido?

Gdyby to było takie łatwe. Ale tak na poważnie. Studiowanie aikido..hmm... masz na myśli treningi czy też coś dodatkowo? Lektura odpowiedniej literatury, ćwiczenia z medytacji etc?

konto usunięte

Temat: Relaks - kluczem w aikido?

Widze ze kolega zaczal relatywnie niedawno studiowac aikido i ze baaaaaardzo, ale to bardzo mu sie to spodobalo :).

Moja rada - w aikido (i nie tylko w aikido) trzeba byc cierpliwym. Jak powiedzial Sensei Isoyama - "aikido najlepiej smakuje po szescdziesiatce" ;-)).
Łukasz M.

Łukasz M. Marketing Manager

Temat: Relaks - kluczem w aikido?

Relatywnie bardzo niedawno... do sześćdziesiątki sporo jeszcze zostało..

konto usunięte

Temat: Relaks - kluczem w aikido?

Proponuję zamiast czytać o aikido wybrać się na zajęcia :-) Lekturę lepiej zostawić do celów uzupełniających.
Mikołaj Szupryczyński

Mikołaj Szupryczyński Tesco Kierownik
Projektów
Finansowych

Temat: Relaks - kluczem w aikido?

Podstawą skutecznych technik jest być miękim i zrelaksowanym

może to brzmi dziwnie ale siła i sztywność bardzo utrudnia postępy
jasne że jak ktoś jest silny to część technik dobrze mu wychodzi (są wzięte z budo więc część rzutów czy dźwigni, unieruchomień będzie działać - tylko że wtedy to jest ju-jitsu a nie aikido )

Podstawą aikido jest wykorzystanie siły ataku uke a więc trzeba byś miękim żeby czuć tą siłę i móc nią kierować a nie się siłować (i od razu zastrzegam że bez skrajności trochę własnej energi też się dokłada :)

po prostu jak jesteś zrelaksowany to masz dużo większy zakres ruchów ponieważ sam się nie blokujesz twoje ruchy są szybsze i mocniejsze ( np: atemi ) i lepiej kontrolujesz sytuację a siła bierze się z zrelaksowanych ruchów całego ciała ( jak przesuwasz 60-100 kg ciała to jest to większa siła niż cokolwiek co będziesz robił samymi rękami ) a jak to zrobić ćwiczyć - mi się rzadko udaję ćwiczyć na odpowiednim luzie ale coż próbować trzeba ;p

P.S. pomaga też w tym ćwiczenie taiso _ było o tym w innym twoim poście a stronę http://aikido.kolobrzeg.pl i http://aikido.koszalin.pl
polecam jest tam trochę tekstów o taiso i zdjęcia a że tam ćwiczyłem ( i dalej ćwiczę jak mogę - teraz mieszkam w krakowie )to wiem że jest to na www. takze sensownie zrobione :)
Sergey P.

Sergey P. People leader in
Customer Service

Temat: Relaks - kluczem w aikido?

IMHO nie jest to wyłącznie cecha Aikido.

Judo to z japońskiego "łagodna droga, łagodny sposób" i rozumienie miękkości jest niezbędne w treningu Judo. Ćwiczę Judo od kilku miesięcy i na każdym treningu trener mówi mi żebym się "nie spinał". Im bardziej jestem napięty tym łatwiej mną rzucić podczas randori.

Jedna z 20 zasad Karate Shotokan (tzw Niju Kun) brzmi:
"Tak jak łuk karateka musi mieć zdolność napinania się i kurczenia, szybkości i powolności."
Nazwa Karate Goju-ryu tłumaczy się na polski jako "Styl Twardo-miękki".
Wszystkie odmiany Karate mają kata "twarde" dla wzmocnienia mięśni oraz "miękkie" dla opanowania szybkości i dynamiki.
Nawet ćwicząc podstawowe tzuki można zauważyć, że cios sztywny i napięty jest wolniejszy i słabszy niż cios rozluźniony i płynny.

Tak samo jest i w kung fu i w boksie i w zapasach i w każdej innej sztuce walki. Trzeba wiedzieć kiedy być rozluźnionym a kiedy napiętym. Wyrobienie takiej kontroli nad własnym ciałem może zająć całe życie.Sergey Platov edytował(a) ten post dnia 17.01.09 o godzinie 22:46



Wyślij zaproszenie do