Temat: TURNIEJE RYCERSKIE
Jakub K.:Przemku.. Do jakiego bractwa przynależysz ? Jak wyglądają turnieje od środka , jakie są zasady doboru stroju (słyszałem, że jest podział ze względu na okres historyczny).
Od czego zacząć przygodę z rycerstwem..:)
Duzo pytan jak na jednego posta :P
Oficjalnie naleze do dwóch bractw: Bractwa Miecza i Kuszy (najstarszej grupy w Polsce) oraz Konfraterni św. Wojciecha (czyli tzw. Stary Gniew), ale przedewszystkim jestem dowódca Wielkiej Chorągwi Krakowskiej na Grunwaldzie, co powoduje ze ma pod soba kilkanascie grup z Polski i z zagranicy. W tej chwili mniej sie działa bractwami a bardziej projektami - czyli zbiera sie grupa chcaca odtwrzac cos konkretnego i nie patrzy sie na to kto z ktorego bractwa.
Turnieje to przede wszystkim swietna zabawa w doborowym towarzystwie, w zaleznosci kto go organizuje i jaka ma konwencje sa bardzo rozne. Geralnie w ciagu dnia sa walki turniejowe, wieczorem jest bitwa a potem biesiada :) to najpopularnijeszy scenariusz ale sa odstepstwa (szczegolnie ne turniejach zamknietych na ktorych nie ma tursytow) takie jak np podzial na 2 obozy ktore walcza kiedy chca (mozna zrobic np nocny najazd).
Stroj i uzbrojenie trzeba dobrac do konkretnej epoki (a wrecz daty). Tak jak dzisiaj bywaly mody i np w pewnym okresie modne byly kaptury a potem chaperony - nalezy dobrac stroj tak by byl spojny i zgodny z datowaniem imprezy na ktorej chce sie byc.
W tej chwili wiekszosc imprez dzieli sie na nastepujace przedzialy czasowe: IX-XI wiek (wikingowie i slowianie), XII-XIII (okres wypraw krzyzowych), 1380-1450 (Grunwald i okolice), XVII w, początek XIX (wojny napoleońskie), 1918-1920 (wojna polsko-bolszewicka) i 1939-1945
Sporo osob bawi sie w kilka okresow (ja np siedze glownie w XV w, ale czaem w XI i XVII, a w planach mam XVI)