Wiesław Adamik

Wiesław Adamik Dziwny zbieg
okoliczności
sprawił, iż
biografia jego
wymi...

Temat: Artyści na ziemi andrychowskiej

http://youtu.be/8DIf2dDbY04

Widzicie za mną Drodzy Państwo - telewidzowie w Chinach, widok na górską rzekę w mojej rodzinnej miejscowości Andrychów . Rzeka ta płynie do większej rzeki, a z nią do największej polskiej rzeki, do zabytkowego polskiego miasta Krakowa, i dalej przez stolicę kraju Warszawę, do polskiego morza. Jest pewien związek tego widoku drzew z muzyką wielkiego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina, ponieważ ma ona korzenie w polskim pejzażu.

Ale nie tylko tej rzece, choć jest ona pewnym symbolem, chciałem mówić do Państwa, ale o mojej współpracy ze znakomitą pianistką chińskiego pochodzenia Man Li Szczepańską.

Miałem okazję blisko współpracować z Man Li przez 4 lata jako reżyser oraz piszący i fotografujący artysta. Wysłuchałem wiele jej koncertów pianistycznych, kilka z nich reżyserowałem. I mogę powiedzieć - nie znam drugiej tak utalentowanej pianistki rodem z Chin.

Mój podziw budzi przypominająca górską rzekę żywiołowość i wyczucie z jakim ta właśnie pianistka interpretuje utwory innych polskich i europejskich kompozytorów podczas swoich koncertów, a także jej doskonała znajomość polskiego języka i polskiej kultury.

Z drugiej strony jej koncerty muzyki kompozytorów chińskich i znajomość z jej chińską rodziną bardzo przybliżyły mi kulturę chińską. Jest osobą wyjątkową, która mieszka w Polsce, ale jej serce jest także z Wami w Chinach. Chciałbym abyście chodzili na jej koncerty, ale także słuchali jej wykonań zarejestrowanych w wielu filmach i dostępnych w internecie.

_______________

Wieslaw Adamik o pianist Man Li Szczepanski (clip

You see me Dear - TV viewers in China, the view of the mountain river in my hometown Andrychów. This river flows into a larger river, and with it the biggest Polish river, the historic Polish city of Krakow, and continue through the capital city of Warsaw, the Polish sea. There is a link to view the trees with the music of the great Polish composer Frederic Chopin, because it has roots in the Polish countryside.

But not only the river, although it is a symbol, I wanted to talk to you, but my work with a great pianist of Chinese origin, Man Li Szczepańska.

I had the opportunity to work closely with Man Li for 4 years as a director, writer and photographer and artist. I have heard a lot of piano concertos, some of which I directed. And I can tell - I do not know the other as a talented pianist and native of China.

My admiration resembling a mountain river awakens spontaneity and a sense of what the pianist's interpretation of works by other Polish and European composers during his concerts, as well as its excellent knowledge of Polish language and Polish culture.

On the other hand, the Chinese composers, music concerts and knowledge of the Chinese family, so much nearer my Chinese culture. It is an exceptional person, who lives in Poland, but her heart is also with you in China. I want you to go to her concerts, but also listened to the recorded performances in many films and available on the Internet.
Wiesław Adamik

Wiesław Adamik Dziwny zbieg
okoliczności
sprawił, iż
biografia jego
wymi...

Temat: Artyści na ziemi andrychowskiej

Już niebawem aktualizacja tematów tej grupy andrychowskiej w związku z niedawnym pobytem w Andrychowie pisarza H. L. Rogowskiego
http://www.viapoland.com/site/art/1/18/1598.htmlWiesław Adamik edytował(a) ten post dnia 25.06.12 o godzinie 09:20
Wiesław Adamik

Wiesław Adamik Dziwny zbieg
okoliczności
sprawił, iż
biografia jego
wymi...

Temat: Artyści na ziemi andrychowskiej

Henryk Longin Rogowski nie tylko posiadł ową "łatwość pisania" dłuższych utworów prozatorskich, w tym powieści z historii Polski XVI i XVII wieku, niczym jego Mistrz Henryk Sienkiewicz, ale w dodatku z lekkością pisze wiersze. Twierdzi jednak, że Jego wiersze powstały w wyniku 12 lat niemal pustelniczego życia.

Poezja stała się płaszczyzną doskonałego porozumienia duchowego między tym poetą "łódzko -świętokrzyskim" i podbeskidzka poetką Emilią Berndsen. Jak pięknie współbrzmiały ich dojrzałe wiersze o Ojczyźnie i Polakach, a zwłaszcza o Janie Pawle II w dniu 2 czerwca 2012 roku w kameralnej sali domu parafialnego przy ulicy Pachla 14 w Andrychowie.

I w jak naturalny sposób w związku z pobytem w Andrychowie powstał Tryptyk Wierszy H. L. Rogowskiego już prezentowany przez niego w formie widoclipów na stronach internetowych. Powstał po modlitwie i śpiewie wraz z małżonką Basią pod kapliczką Matki Bożej patronki artystów i uzdrowienia chorych na ulicy Podgórskiej 7 w Andrychowie.

Twórca wpisał się także w andrychowski pejzaż w miejscach związanych z książkami w Andrychowie - księgarniach "Marczyński" i "Emaus", w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Był także w Urzędzie Miasta i na plebanii kościoła Św. Macieja.
Jak widać na zdjęciach H. L. Rogowski uczestniczył po spotkaniu autorskim wraz z rodziną Adamików także w balu Stowarzyszenia "Witalność".

Czas pokaże, czy zachwyt artysty andrychowska ziemią, zaowocuje kolejnymi wizytami i utworami napisanymi tutaj. Bo Rogowski jak Sienkiewicz do Krakowa, biegnie swoimi myślami na południe Polski, gdzie wybrał podbeskidzką łąkę na budowę na niej ewentualnie domu jako najlepsze miejsce do dalszej twórczej pracy i zamieszkania.

Tekst i zdj. Wiesław Adamik - camelot "www.viapoland.com"


Obrazek
Wiesław Adamik

Wiesław Adamik Dziwny zbieg
okoliczności
sprawił, iż
biografia jego
wymi...

Temat: Artyści na ziemi andrychowskiej

Pora na kolejna artystkę na ziemi andrychowskiej. Jak łatwo przeczytać w reportażcah na http://viapoland.com wokalistka krakowska Ilona "Lonka" Gavlick nie tylko odwiedziła ale także wystąpi 24 lutego z recitalem w Andrychowie. Więcej szczegółów niebawem

Następna dyskusja:

Manowce andrychowskiej kult...




Wyślij zaproszenie do