Maria S.

Maria S. Civis totius
mundi...

Temat: Pierwszy dzień 53. MTK  w Warszawie

Czwartek, pierwszy dzień 53. Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie, zarezerwowano na spotkania branżowe. Dla publiczności targi otwarte będą od piątku.

W targach książki, które odbywać się będą od 15 do 18 maja w Pałacu Kultury i Nauki, weźmie udział ponad 600 wystawców z 29 krajów. Gośćmi honorowymi imprezy będą pisarze i wydawcy z Izraela. Oficjalną ceremonię otwarcia imprezy zaplanowano na godzinę 14.

Czwartek - pierwszy dzień targów - zapowiada się pod znakiem ogłaszania nominacji do nagród literackich. Poznamy tytuły dwudziestu książek nominowanych do Nagrody Literackiej NIKE, ogłoszone też zostaną nominacje do Nagrody Literackiej Gdynia. Wydawnictwo Telbit poda wyniki prowadzonego przez tę oficynę konkursu na powieść dla młodzieży.

Niektóre imprezy targowe odbywające się poza terenem targów będą otwarte dla publiczności. W Goethe-Institut otwarta zostanie wystawa książek niemieckich pt. "Żyć! Kochać! Czytać!". Prezentowana na wystawie publikacje dobrano tak, aby stworzyć jak najpełniejszy obraz współczesnej młodzieży niemieckiej. Prezentowane tytuły można będzie kupić na targach książki od piątku.

Gośćmi honorowymi 53. MTK będą wydawcy i pisarze z Izraela. Przyjadą m.in. Irit Amiel (poetka wywodząca się z Częstochowy), Alona Frankel (pochodzi z Krakowa, w Polsce ukazały się dotychczas dwie jej książki dla dzieci "Dziewczynka" i "Nocnik nad nocnikami"), Yossi Avni-Levy (autor powieści "Ciotka Farhuma nie była dziwką"). Szewach Weiss podpisywał będzie swoją najnowszą książkę "Miedzy narodami" a Konstanty Gebert - "Miejsce pod słońcem. Wojny Izraela".

Z polskich literatów udział w targach potwierdzili m.in. Sławomir Mrożek, Julia Hartwig, Józef Hen, Wiesław Myśliwski, Jarosław Marek Rymkiewicz, Małgorzata Musierowicz, Jerzy Pilch, Maria Janion, Hanna Krall, Sławomir Shuty, Krzysztof Varga. Dom wydawniczy Rebis zaprasza "mistrza thrillera medycznego" Robina Cooka, przyjedzie też szwedzka pisarka Majgull Axelsson, autorka popularnych w Polsce powieści "Kwietniowa czarownica" czy "Ta, którą nigdy nie byłam".

Gościem specjalnym Targów będzie także jeden z najbardziej znanych współczesnych architektów Daniel Libeskind, główny architekt odbudowy placu World Trade Center w Nowym Jorku oraz autor projektu najwyższego apartamentowca w Europie Środkowej - "Złota 44" w Warszawie. Pobyt Libeskinda związany jest z promocją jego autobiografii, którą właśnie opublikowały Wydawnictwa Naukowo-Techniczne.

Z kolei na zaproszenie Wydawnictwa Naukowego PWN przyjeżdża do Warszawy prof Philip Zimbardo, wybitny autorytet w dziedzinie psychologii, badacz zła, agresji i nieśmiałości. Sławę przyniósł mu Eksperyment Stanfordzki, w którym w krótkim czasie wykazał przemianę zwykłych, normalnych ludzi w sadystycznych strażników.

Na targi książki wydawcy przygotowują zazwyczaj atrakcyjne nowości. Nie zabraknie ich i w tym roku. Jedną z nich będzie opublikowany po 23 latach nieznany rękopis Agnieszki Osieckiej. "Na wolności. Dziennik dla Adama" (Prószyński i S-ka). To zapiski, które Osiecka zaczęła prowadzić w czerwcu 1985 na wieść o wyroku skazującym Adama Michnika na karę więzienia. "Litery cztery" (Wydawnictwo Literackie) to najlepsze utwory Ludwika Jerzego Kerna ze wszystkich etapów jego twórczości zebrane w jednym tomie. Wyboru wierszy dokonał Krzysztof Lisowski.

Targową nowością wydawnictwa Muza jest zbiór opowiadań Haruki Murakamiego "Ślepa wierzba i śpiąca kobieta". Inne targowe nowości to m.in. "Gustaw Flaubert w niewoli słowa i kobiet" - biografia autora "Pani Bovary" pióra Fredericka Browna (Twój Styl), "March" - nagrodzona Pulitzerem powieść o wojnie secesyjnej Geraldine Brooks (Cyklady). Rebis proponuje nową powieść Dawida Lodge "Skazani na ciszę", jak zwykle u tego autora rozgrywającą się w kręgach uniwersyteckich. Na krótko przed targami polską premierę będzie miała powieść Pablo Coelho "Brida" (Drzewo Babel) o młodej irlandzkiej dziewczynie i jej duchowych poszukiwaniach. (PAP)

konto usunięte

Temat: Pierwszy dzień 53. MTK  w Warszawie

garść zdjęć osób podpisujących książki:
http://algorytmy.pl/foto/index.php?k=9_2_31



Wyślij zaproszenie do