konto usunięte

Temat: Historia pisma - dyskusje

Hej, nie wiem, czy Was interesuje historia pisma i np. nierozszyfrowane jeszcze zapiski. Dziś natknęłam się na taką informację (patrz niżej). O ile dobrze kojarzę, nierozszyfrowane jest też jeszcze jedno pismo linearne greckie...

Wtorek, 6 listopada 2007

Archeolodzy odkryli w Iranie najstarszy na świecie napis
PAP 11:05

W starożytnym mieście Jiroft, w południowo- wschodnim Iranie, archeolodzy odkryli fragment najstarszego na świecie napisu na wypalanej cegle - donosi serwis internetowy Circle of Ancient Iranian Studies.

Odkrycia dokonano w pomieszczeniach starożytnego pałacu w Jiroft, znajdującego się w pobliżu historycznego stanowiska Halil Roud.

Jak wyjaśnił profesor Yousof Majid-Zadeh, kierujący pracami archeologów, znaleziona inskrypcja została wyryta na wypalanej cegle, z której zachował się jedynie dolny lewy narożnik z fragmentem napisu.

Według niego, najstarsze napisy znane ekspertom do tej pory wykonane były pismem klinowym oraz hieroglifami - pismem znakowym i obrazkowym dawnych Egipcjan. Napis odkryty w Jiroft utworzony jest natomiast z geometrycznych kształtów. Jego treść wciąż pozostaje nieznana, gdyż nikomu nie udało się jeszcze rozszyfrować pisma tego rodzaju.

Naukowcy są przekonani, że odkryty przez nich napis wykonany jest najstarszym rodzajem pisma na świecie. Zdaniem ekspertów Jiroft jest kolebką pisma klinowego w starożytnym języku elamickim, skąd piśmiennictwo rozprzestrzeniło się na obszarach całego starożytnego Elamu.

W ciągu 5 lat prac wykopaliskowych na tym terenie archeolodzy odkryli wiele starożytnych artefaktów pochodzących z III tysiąclecia p.n.e., świadczących o istnieniu w tym czasie w Jiroft wysoko rozwiniętej cywilizacji. (kab)
Arek Blomka

Arek Blomka obrazkowanie

Temat: Historia pisma - dyskusje

Kiedyś, z racji studiów, interesowała mnie historia pisma (nawet coś tam pisałem o pierwszych alfabetach).
Co do tego newsa, to zdaje się gdzieś go już rok temu widziałem. Póki co nie jest oficjalnie potwierdzony, wiele autorytetów archeologicznych "umywa ręce" od najnowszych znalezisk archeologicznych na terytorium Iranu (z uwagi na trudności z uwiarygodnieniem tych znalezisk i tendencją do budowania narodowej tradycji Iranu przez dzisiejsze władze). O pochopności zawartego w artykule twierdzenia, że Jiroft to odrębna cywilizacja może świadczyć fakt, że znaleziono ciągle niewiele "dowodów" podczas trwających bardzo krótko, bo od 2003 badań wykopaliskowych. A już w 2004 roku, Yousef Mazidzadeh pisze pracę naukową pod szumnie brzmiącym tytułem: Jiroft earliest oriental civilization. Opis tego niezwykle "szczęśliwego" odkrycia można przeczytać w artykule Ancient Writing or Modern Fakery magazynu Science

W kwestii historii pisma polecam przystępną i ciekawą stronę: Ancient scripts.

Jeśli chodzi o "nierozszyfrowane" pismo - zapewne znajdzie się kilka. Przede wszystkim Pismo linearna A nie jest pismem greckim. To, że znaleziono je na terytorium dzisiejszej Grecji o tym nie świadczy. Przykłady PLA znaleziono na Krecie w obrębie kultury minojskiej.

Obrazek

Dysk z Fajstos

Nie znamy wciąż języka jakim posługiwali się Kreteńczycy zapisując go pismem linearnym A (zapewne któryś z dawnych języków azjanickich). Znaki PLA zaadoptowali przedstawiciele kultury mykeńskiej (Peloponez) i rozwinęli w PLB. To pismo także przepadło około 1200pne. "Klasyczny", już alfabet grecki wywodzi się z Fenicji - grecy zaadoptowali alfabet fenicki dodając kilka samogłosek i zmieniając kierunek pisma (na dwustronny, w zależności od linii).

Następna dyskusja:

Historia pisma




Wyślij zaproszenie do