Temat: trendy 2010
Postępuje zmiana w sposobie w jakim konsumujemy media internetowe. Następuje powolne odchodzenie od konsumpcji mediów bezpośrednio od wydawców. Coraz bardziej internauci wolą polegać na opinii znajomych i korzystać z usług, które umożliwiają konsumowanie mediów w sposób wygodniejszy.
W ostatnich latach na topie były: Google Reader, tematyczne agregatory treści (np. techmeme.com). Ich czas jeszcze nie dobiegł końca, ale powstają nowe konkurencyjne formy.
Do tego mamy społeczne agregatory z opcją votingową. Od dawna znane są serwisy typu Digg, czy Wykop. Powstaje ich nowa generacja np. TweetMeme.com, czy retweet.com, a Digg ma Facebook Connect. Różnica polega na tym, że nie trzeba mieć na nich konta, integrują się z zewnętrznymi serwisami społecznościowymi (w tym wypadku Twitterem).
Najnowsze trendy jakie obserwuję to newsy dostosowane do każdego użytkownika z osobna (na podstawie np. źródeł RSS w Google Reader, albo ludzi, których followuje użytkownik). Newsy są prezentowane w kolejności od najważniejszych do najmniej ważnych na podstawie rekomendacji ludzi z naszej sieci społecznej. Przykładami takich usług są: twittertim.es i wtyczki do Chrome, Firefox: feedly.com.
Ten trend nie tylko dotyczy newsów. To samo dzieje się z zakupami, rekomendacjami na stronie. Polecam wtyczkę GetGlue.
http://www.youtube.com/watch?v=udDRJGHPJ4k
Jakie będą trendy w 2010 roku globalnie? Modularność rozwiązań internetowych, popularyzacja aplikacji. Zmienia się również takie stare narzędzie jak mail. Warto zobaczyć jak social stała się nowa skrzynka Yahoo Mail, zwana również Social Inbox. Google startuje z alternatywnym rozwiązaniem Google Wave, które również wkrótce ma za pomocą aplikacji obsługiwać najważniejsze usługi internetowe (Flickr, Twitter, YouTube i inne).
A jeśli pytasz jakie będą trendy dla polskiego internetu w 2010, to pewnie takie jakie były dla świata w 2009. Choć i tak jesteśmy do przodu. Mam wrażenie, że ten "gap" się zmniejsza. Wszystko dzięki pomysłowości polskich startupowców, spolszczaniu zagranicznych serwisów, popularyzacji międzynarodowych serwisów internetowych (patrz Facebook). To też chyba jest trend, prawda?
Dawid Pacha edytował(a) ten post dnia 25.11.09 o godzinie 13:59