Ewa
Buss
Organizator
festiwalu Whisky
Live Warsaw
Temat: nowa kolekcja COMPASS BOX dostepna w naszych sklepach
Compass Box - dostępne w naszych sklepachIndependant bottlers (niezależna rozlewnia)
firma nagradzana wielokrotnie tytułem „Innowatora Roku” czy „Pioniera Roku” przez dwa najbardziej liczące się czasopisma – Whisky Magazine i Malt Advocate.
Na sukces trunków opatrzonych charakterystycznym logo Compass Box złożyły się entuzjazm i bezkompromisowość założyciela firmy i jej głównego motoru napędowego Johna Glasera, jak również nowatorskie podejście do omszałego, osadzonego w tradycji i nieznoszącego nowinek szkockiego przemysłu gorzelniczego, leżące u podstaw kolejnych edycji whisky. Nie bez powodu John Glaser nazwany został „enfant terrible” przemysłu gorzelniczego, a jego firma nagradzana była wielokrotnie tytułem „Innowatora Roku” czy „Pioniera Roku” przez dwa najbardziej liczące się czasopisma – Whisky Magazine i Malt Advocate. Mimo młodego wieku firmy, Compass Box zagościła na stałe wśród faworytów coraz to nowych konkursów i festiwali whisky szkockiej.
Historia Compass Box zaczyna się 23 października 2000r., kiedy to w Elgin butelkowana zostaje pierwsza, limitowana partia whisky o wiele obiecującej nazwie Hedonism. Było to ze wszech miar pionierskie przedsięwzięcie. O ile bowiem odejście od filtrowania whisky i barwienia karmelem wkrótce miało stać się normą nie tylko wśród niezależnych dystrybutorów, o tyle wypuszczenie na rynek mieszanki whisky zbożowych – w okresie największych triumfów whisky słodowej – było posunięciem co najmniej ryzykownym. Ryzyko jednak się opłaciło. Wkrótce Compass Box była na ustach wszystkich koneserów whisky szkockiej, a ich pierwsza, niezwykła whisky święciła triumfy na specjalistycznych konkursach.
Reszta to już historia. W marcu 2001r. światło dzienne ujrzała Asyla, tym razem whisky mieszana (słodowa i zbożowa), potem Eleuthera (mieszanka whisky słodowych), Peat Monster, Oak Cross, itd. Każda z nich odznaczała się niezwykłymi walorami aromatyczno-smakowymi, wywołującymi zachwyt wśród największych i najbardziej wybrednych koneserów tego trunku. Wszystkie whisky to ściśle limitowane edycje – John Glaser podkreśla, że jednym z jego celów jest tworzenie niepowtarzalnych, ze wszech miar wyjątkowych kompozycji.
Whisky spod szyldu Compass Box to przede wszystkim trunki dojrzewane w najstaranniej wyselekcjonowanych beczkach. John Glaser od samego początku kładł nacisk na ten – kluczowy, jego zdaniem – etap produkcji whisky. Dobry trunek musi leżakować w starannie dobranej dębinie, nie za krótko, ale i nie za długo, a następnie zawartość takich beczek musi być właściwie dobrana, zmieszana i ewentualnie poddana dodatkowemu dojrzewaniu w beczkach innego rodzaju. Dominujące w whisky z Compass Box akcenty wanilii wskazują na wykorzystanie przede wszystkim beczek z amerykańskiego dębu, w których wcześniej leżakował bourbon. Do dodatkowego dojrzewania bywa wykorzystywana dębina z Francji. Tutaj do głosu dochodzi doświadczenie Glasera z pracy we francuskiej winnicy. Do tego stopnia, że nawet zdarzyło się mu popaść w konflikt ze Scotch Whisky Association, które zażądało wstrzymania butelkowania The Spice Tree, jednego z innowacyjnych pomysłów Glasera. Podczas dodatkowego dojrzewania wykorzystano deszczułki z francuskiej dębiny wrzucane do whisky w celu zwiększenia powierzchni oddziaływania drewna na dojrzewający trunek. Praktyka taka, stosowana we francuskich winnicach, okazała się nie do przyjęcia w szkockim przemyśle gorzelniczym, stanowiąc – zdaniem SWA – niedopuszczalne odstępstwo od tradycyjnej technologii produkcji whisky.
Sam twórca Compass Box, John Glaser, nie wziął się tak zupełnie znikąd, a jego nowatorskie pomysły byłyby nie do zrealizowania gdyby nie doświadczenie i kontakty zdobyte podczas pracy dla jednego z największych producentów whisky szkockiej i zaangażowania w tworzenie jednej z najbardziej znanych marek whisky. Glaser, absolwent literatury na uniwersytecie w Ohio, zaczynał od pracy sprzedawcy w sklepie z alkoholami w Waszyngtonie, następnie spędził rok we Francji, w jednej z burgundzkich winnic, po czym zatrudnił się w firmie Diageo, gdzie odpowiedzialny był za promocję marki Johnnie Walker w Stanach Zjednoczonych. Z koncernem Diageo i marką Johnnie Walker związany był do chwili założenia własnej firmy, Compass Box, a nawiązane kontakty do dziś otwierają mu wrota najpilniej strzeżonych magazynów, w których dojrzewają najbardziej wyśmienite whisky w szkockich destylarniach należących do Diageo. Nie przypadkiem większość whisky wykorzystywanych do sporządzania niezwykłych mieszanek Glasera pochodzi z wytwórni whisky należących do tego koncernu. Są to głównie Caol Ila, Clynelish, Teaninich, Cragganmore, czy Linkwood.
Nowatorstwo Compass Box to nie tylko zawartość butelki, to również szata graficzna i nazewnictwo. O ile szkocki przemysł gorzelniczy przyzwyczaił nas do wszelkiego rodzaju trudnych do wymówienia nazw, zwykle pochodzących z języka szkockiego, a samych „Glen” doliczyć się można kilkudziesięciu, o tyle nazwy whisky Compass Box nijak mają się do tej tradycji i stanowią świadome z nią zerwanie. Hedonism, Asyla, Flaming Heart, Eleuthera – to nazwy, które jeszcze do niedawna nikomu by się nie skojarzyły ze Szkocją czy whisky szkocką. Podobnie rzecz ma się z szatą graficzną – etykiety whisky Compass Box niejednokrotnie nagradzano za nowatorstwo. Rzut oka wystarczy by przekonać się, że mamy do czynienia z zupełnym novum na rynku whisky szkockie