Adam D.

Adam D. Właściciel | Owner

Temat: Prawo a spotkanie integracyjne

Organizatorzy i decydenci - warto to wiedzieć !!!

Impreza firmowa a koszty uzyskania przychodu.

Dobra atmosfera w pracy to świetny sposób na to, aby Twoja firma osiągnęła sukces. Nie od dziś przecież wiadomo, że zadowoleni pracownicy to uśmiechnięty szef. Z drugiej strony każdemu z nas należy się choćby odrobina wypoczynku i relaksu. Nie ma więc przeszkód, aby upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu. Sposobem na to jest zorganizowanie firmowej imprezy. Jednak fiskus często kwestionuje zaliczanie wydatków na zorganizowanie imprez integracyjnych do kosztów podatkowych. Dowiedz się, jak możesz zliczyć wydatki na firmową imprezę do kosztów uzyskania przychodu.

Z pewnością wiesz, że jeśli organizowana przez Ciebie firmowa impreza ma wyłącznie charakter sportowo-rekreacyjny, to trudno doszukać się jej związku z osiąganym przychodem (a jest to niezbędny warunek zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów). Z interpretacji wydawanych przez urzędy skarbowe najczęściej wynika, że organizowanie imprez integracyjnych powinieneś uznać za działalność socjalną, niezwiązaną z osiąganiem przychodów, a wydatków na ten cel nie możesz uznać za koszty podatkowe.

Czy jednak dotyczy to wszystkich tego typu imprez firmowych?
W piśmie z marca 2006 r. (nr PB3/GN-8213-298/ 05/1680) Minister Finansów stwierdził, że wydatki ponoszone przez Ciebie na rzecz Twoich pracowników poprzez zorganizowanie dla nich imprez okolicznościowych i integracyjnych – stanowią koszt uzyskania przychodów. Są one, zdaniem Ministra Finansów, związane z prowadzoną przez Ciebie działalnością oraz mają na celu poprawę atmosfery pracy i wzajemną integrację pracowników. Jak więc widzisz, Minister Finansów dostrzegł wreszcie to, co wszyscy przedsiębiorcy wiedzieli od dawna, a mianowicie, że zgrana załoga przekłada się na zwiększenie efektywności pracy – a zatem i na podwyższenie przychodów podlegających opodatkowaniu.

Pamiętaj, że działalność socjalna to m.in. usługi polegające na świadczeniu różnych form krajowego wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej czy sportowo-rekreacyjnej. Jak więc widzisz, trudno uznać imprezę integracyjną, będącą w zasadzie spotkaniem towarzyskim, niezwiązanym z kulturą, wypoczynkiem, oświatą czy sportem – za organizowaną w ramach działalności socjalnej. Oznacza to, że poniesione przez Ciebie wydatki na zorganizowanie imprezy integracyjnej o charakterze towarzyskim (np. pikniku firmowego czy festynu) – będziesz mógł zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu.

A zatem już na etapie planowania imprezy firmowej musisz mieć na uwadze jej podatkowe skutki. Przykładowo, jeśli zdecydujesz się zafundować swoim pracownikom odrobinę kultury lub sportu – wydatków tych nie będziesz mógł zaliczyć do kosztów (będzie to działalność socjalna). Jeśli natomiast zorganizujesz pracownikom spotkanie o charakterze towarzyskim – wówczas zaliczysz poniesione wydatki do kosztów uzyskania przychodu.

Koszty firmy, a organizacja firmowych spotkań integracyjnych.

Finansowane ze środków obrotowych wydatki związane z organizacja spotkań integracyjnych dla pracowników (które mają na celu poprawienie relacji pomiędzy pracownikami oraz zwiększenie ich efektywności) mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodów pod warunkiem jednak, iż świadczenia realizowane w ramach tej imprezy okolicznościowej nie stanowią działalności socjalnej. Stanowisko takie zajęła Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej w decyzji z dnia 13.04.2007 r. nr IPB2/4218-2/07, zmieniając tym samym postanowienie Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu z dnia 16.01.2007 r. nr PSUS/PB-RI-PDP/423-304/P/302/06/MB/5544.

Jakie wątpliwości wyjaśniła izba skarbowa?

W skierowanym do organu podatkowego zapytaniu Spółka wyjaśniła, iż prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji komponentów dla przemysłu samochodowego. W celu utrzymania właściwej atmosfery w zakładzie i poprawy efektywności wykonywanych przez pracowników zadań – organizuje okazjonalnie spotkania integracyjne dla swoich pracowników, w trakcie których wymieniają się oni doświadczeniami, nawiązują nowe relacje, przez co wzrasta efektywność ich pracy. Powyższe spotkania są finansowane ze środków obrotowych Spółki. W związku z czym, wystąpiła ona z zapytaniem czy spotkania takie finansowane ze środków obrotowych mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodów. W powyższej kwestii izba skarbowa zajęła następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. – określanej w dalszej części niniejszej decyzji skrótem: u.p.d.o.p.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Wydatek podlega więc zaliczeniu do kosztów podatkowych, jeżeli spełnia określone w art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p. warunki, a zatem jeżeli został poniesiony w celu osiągnięcia przychodów, czyli jego poniesienie ma lub może mieć wpływ na osiągane przez podatnika przychody, ma związek z prowadzoną działalnością i jednocześnie nie został wymieniony w art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p. Kosztami podatkowymi są również tzw. koszty pracownicze. Koszty te obejmują przede wszystkim wynagrodzenia zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników.

Mogą również obejmować wydatki ponoszone na rzecz pracowników w postaci organizacji dla nich imprez okolicznościowych (integracyjnych). Wydatki te związane są bowiem z prowadzoną przez podatnika działalnością oraz mają na celu poprawę atmosfery w pracy i zintegrowanie pracowników z pracodawcą (podatnikiem), a przez to zwiększenie efektywności pracy.

Tym samym, jeżeli ponoszone przez podatnika wydatki na organizację imprezy okolicznościowej (integracyjnej) spełniają warunki, o których mowa w art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p., mogą zostać zakwalifikowane do kosztów podatkowych.

Jeżeli jednak świadczenia realizowane w ramach imprezy okolicznościowej (integracyjnej) stanowić będą działalność socjalną, o której mowa w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, i nie zostaną sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, to wówczas należałoby przyjąć, iż wydatki ponoszone na organizację takiej imprezy nie powinny podlegać zaliczeniu do kosztów podatkowych. Stosownie bowiem do art. 16 ust. 1 pkt 45 u.p.d.o.p., wydatki ponoszone przez pracodawcę na działalność socjalną, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, również wówczas, gdy zostaną poniesione ze środków obrotowych.(…)”