Temat: Herbapect na kaszel suchy i mokry
Jolanta I.:
Minęły dwa miesiące i...?
EDIT: Trochę małe to wyszło, można powiększyć klawiszami CTRL i +. Żeby później wrócić do normalnego rozmiaru => CTRL i 0.
Zupełnie zapomniałem :-) Poniżej mój list:
Szanowni Państwo,
W telewizji mamy okazję zobaczyć reklamę Państwa produktu o nazwie Herpabect. Co dziwne, jest to syrop na kaszel suchy i mokry. Dowiadujemy się w niej, że gdy nie mamy pewności jaki kaszel utrudnia nam życie – weźmy Herbapect, który działa na każdy rodzaj kaszlu. To niezwykle ciekawe stwierdzenie, sprzeczne z moją wiedzą na ten temat, ale być może się mylę, dlatego bardzo Państwa proszę o wytłumaczenie tej sprawy.
Z tego, co mi wiadomo, mamy na rynku dwa rodzaje leków na kaszel. Pierwszy z nich to leki wykrztuśne, rozrzedzające wydzielinę i wywołujące odruch kaszlu, np. Mucosolvan. Zdecydowanie należy je stosować wyłącznie przy kaszlu „mokrym”. Drugi działa zupełnie odwrotnie, czyli hamuje odruch kaszlu, np. Acodin. Tylko i wyłącznie do stosowania przy kaszlu suchym. Pomijając biochemiczne mechanizmy, które mają miejsce przy stosowaniu obydwu leków, skupię się na samej zasadzie działania. Jeśli ktoś ma problem z kaszlem mokrym – należy przyjąć coś, co rozrzedzi wydzielinę i pomoże się jej pozbyć z płuc powodując zwiększony odruch kaszlowy. Co się stanie w momencie, gdy taki lek damy osobie z kaszlem suchym? Już podrażnione płuca i oskrzela, nie mające nadmiaru wydzieliny, będą jeszcze bardziej podrażnione przez zwiększony odruch kaszlu wywołany lekiem. Jeśli natomiast osobie z kaszlem mokrym podamy lek hamujący kaszel, to wydzielina zalegnie w płucach, nie zostanie wykrztuszona i zaczną pojawiać się duszności. Oczywiście nie poprzestałem wyłącznie na logicznym rozumowaniu i przeczytałem skład Państwa syropu. Otóż po kolei: sorbitol i etanol – substancje nie mające wpływu na kaszel. Płynny wyciąg z tymianku – ziele to ma jednoznacznie właściwości wykrztuśne (na kaszel mokry), nalewka z pierwiosnka – to samo, właściwości wykrztuśne (tylko na kaszel mokry), gwajakolosulfonian potasu – wyłącznie właściwości wykrztuśne (również kaszel mokry). I tu pojawia się problem, bo skład leku się kończy, ergo jest to lek typowo na kaszel mokry, ponieważ ani jeden jego składnik nie powoduje hamowania odruchu kaszlowego. Wynika stąd, że osoba, która ma kaszel suchy i będzie stosować syrop Herbapect może mieć problemy wynikające ze zwiększenia i tak już nasilonego odruchu kaszlu, co u osoby chorej na astmę kończy się atakiem – stąd, jak się domyślam, astma jest przeciwwskazaniem do stosowania Herbapectu.
Z niecierpliwością czekam na Państwa odpowiedź, ponieważ być może, ta wydawałoby się jednoznacznie nieuczciwa sprawa wcale taką nie jest i powyższy wywód wynika z braku mojej wiedzy na temat chociażby składu. Przed wyciąganiem ostatecznych wniosków zaczekam na Państwa odpowiedź.
Z poważaniem,
Jakub Łochowicz
A tutaj ich odpowiedź:
Dalej próbuje się mnie przekonać, że jeśli lek zawiera substancje na jedno i drugie, to jest to doskonała opcja. Osobiście tego nie kupuję :-)
Jakub Łochowicz edytował(a) ten post dnia 22.04.13 o godzinie 13:43