Igor
Downar-Zapolski
marketing/reklama/pr
/www
Temat: a co myślicie o czymś TAKIM? wiedzieliście? popieracie?...
Krzysztof B.:
Andrzej-Ludwik Włoszczyński:
Krzysztof, jestem pełen podziwu, ty to potrafisz pomieszać :)Przykład 2.Firma X zleciła opracowanie hasła do strony www. W umowie zapisano, że firma X nabyła prawo do:
- korzystania z hasła na stronie www wiszącej pod domeną http://firmaX.pl
Czy firma X ma prawo stosować to hasło na innych polach? Potocznie mówiąc nabyła prawa. Mówiąc dokładnie nabyła prawa na konkretne pole eksploatacji.
Nie nabyła prawa autorskiego ani potocznie, ani prawnie. Nabyła co najwyżej prawo do korzystania (a więc licencję).
>A więc by legalnie
używać w innych mediach, trzeba niestety dopłacić. Albo zastrzec w pierwotnej umowie szerszy zakres wykorzystania.
Mało tego. Prawo nie zabrania pobierania tantiem rozłożonych w czasie, zależnych od różnych czynników.
Jeśli umowa dotyczy przeniesienia autorskiego prawa majątkowego, to taki zapis bedzie niezgodny z prawem. Tak samo, jak zapis, że sprzedał Pan komuś samochód, a ten ktoś ma Panu płacić, jeśli będzie używał tego samochodu dłużej niż 3 lata.
Inaczej wyglada możliwosć pobierania dodatkowych opłat w przypadku przeniesienia autorskiego prawa majatkowego (nabycia go przez inną osobę), a inaczej w przypadku nabycia licencji. W pierwszym przypadku dodatkowe opłaty mogą być pobrane w przypadku rozszerzenia pola eksploatacji, a w drugim zarówno w przypadku rozszerzenia pola eksploatacji, jak i czasu trwania licencji. Prawo majątkowe nabywa się BEZTERMINOWO, natomiast licencję na określony czas. Czy teraz jest to zrozumiałe?