Adam
Sypniewski
muzykolog,
własciciel EDU-Arte
Promotion w Poznaniu
www.e...
Temat: Poznań - Europejska Stolica Kultury 2016
By spojrzeć na Poznań pod kątem ESK 2016 należy okreslić potencjał kulturalny miasta. Skorzystam tu z mojej wypowiedzi na grupie Kultura i Sztuka.Zaczynając od miejskich instytucji kultury to mamy:
1. Biblioteka Raczyńskich - powstała z inicjatywy fundacji Edwarda Raczyńskiego w 1829r. , w założeniu miała być ośrodkiem kultury narodowej,
2. Centrum Kultury "Zamek" - kto był w Poznaniu na św.Marcinie ten widział - zamek Willusia jak mówią starzy poznaniacy, charakterystyczna bryła. Pełni rolę galerii, posiada kino, salę koncertową, jest także teatrem, mieści się w nim ok. 20 klubów, pracowni i zespołów np.: pracownia malarstwa i rysunku, gobelinu, teatralne, Studio Poezji Śpiewanej i Literackiej, dwa chóry, kapela dudziarska itd. Zamek organizuje także impreze "Imieniny ulicy Św. Marcin"
3. Muzeum Archeologiczne - niedaleko Starego Rynku, dwie ekspozycje stałe: Pradzieje Wielkopolski oraz poświęcona starożytnemu Egiptowi.Uczestniczy takze w tzw. nocy muzealenej, dziedziniec wykorzystywany w celach koncertowych.
4. Wielkopolskie Muzeum Walk Niepodległościowych umiejsowione w Odwachu na Starym Rynku jego oddziały są także min. na poznańskiej cytadeli, czy w murach Fortu VII - pierwszego obozu koncentracyjnego w okupowanej Polsce itd. łącznie 5 oddziałów.
5. Galeria Miejska Arsenał mieści się na Starym Rynku. Wystawy indywidualne min. Jarosław Modzelewski, Jan Dobkowski, Tomasz Ciecierski, Grzegorz Klaman, Antoni Mikołajczyk, Józef Krzyżaniak itd. Prowadzi także dzialalność wydawniczą , organizuje imprezy itp.
6. Dom Kultury "Stokrotka"
7. Centrum Sztuki Dziecka - instytucja umiejscowiona w Centrum Kultury Zamek, ukierunkowana na animację kulturaln dla dzieci i młodzieży, organizator Biennale Sztuki dla dziecka czy międzynarodowego festiwal filmów młodego widza "Ale kino", także działalnośc edytorska. Jest wydawcą min. "Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży" Wychodzi też z promocją polskiej sztuki za granicą.
8. Teatr Muzyczny - czyli tzw. operetka
9. Teatr Animacji - umiejscowiony w CK Zamek - kontynuacja międzywojennych poznańskich tradycji sztuki lalkarskiej. Repertuar adresowany głównie do dziecięcego odbiorcy ale niekonwencjonalne podejście w wielu wypadkach.
10. Teatr Ósmego Dnia - założony przez studentów polonistyki UAM w Poznaniu, legenda polityczna i społeczna, symbol walki z wiadomym ustrojem.
11. Teatr Polski - najstarszy w Polsce budynek teatralny, wzniesiony w 1875 w dużej mierze ze składek społeczeństwa polskiego, wtedy charakter patiotyczno - edukacyjny - któz nie zna z poznaniaków tego miejsca i tam nie byl.
12. Estrada Poznańska
13. Poznański Chór Chłopięcy - zwany chórem Kurczewskiego (wybitny dyrygent, muzykolog, założyciel choru) - baardzo dobry poziom, kształci kadry spiewacze - mocny punkt, koncerty na całym świecie.
Może to narazie tyle, będę wiadomości podawał stopniowo. Chciałbym tylko zwrócić uwage, iż jest to tylko wykaz instytucji miejskich a sa jeszcze instytucje podlegające pod Urząd Marszałkowski czy np. stowarzyszenia i fundacje ale o tym w nastepnym odcinku ;)