konto usunięte

Temat: Ważna sprawa - prawo UE

Witam serdecznie,

Mam pilne zapytanie do prawników, specjalizujących się w prawie UE oraz orientujących w kwestii Telecom Package.

Chciałabym poprosić Państwa o opinię w sprawie nowej poprawki do Pakietu Telekomunikacyjnego, zastępującej słynną 138. (Wiem, że temat jest wałkowany ostatnio, ale potrzebuję konkretnych, merytorycznych informacji.)

Cyt. Gazetę Wyborczą:

Nowa poprawka mówi, że "jakiekolwiek kroki mogące ograniczyć podstawowe prawa i wolności mogą być podejmowane jedynie w szczególnych przypadkach", pod warunkiem że są "właściwe, proporcjonalne i potrzebne w społeczeństwie demokratycznym" i będą przestrzegać Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, z "faktyczną ochroną sądową".


A także szczególna kwestia:

Dodatkowo poprawka mówi, że od decyzji podjętej przez władze ma przysługiwać odwołanie do sądu. Kłopot w tym, że już po decyzji władz odcinającej od sieci, a nie przed.


W związku z powyższym moje pytanie jest następujące:

Czy rezygnując z części postanowień Karty Praw Podstawowych w trakcie negocjacji dotyczących Traktatu Lizbońskiego, w tym określeniu, że prawo krajowe oraz Konstytucja RP stoi wyżej, niż przepisy unijne i rozpatrując "istnienie" następującej, hipotetycznej sytuacji:

Powstanie szereg przepisów w polskim prawie mówiących o tym, że np: odwołanie do sądu od decyzji władz w sprawie odcięcia Internauty od sieci, będzie mogło nastąpić nie wcześniej, niż po upływie określonego czasu, lub przepisu mówiącego o tym, że w ogóle nie przysługuje odwołanie do sądu od decyzji władz, a odcięcie następuje na wyznaczony przepisami okres.

Polacy będą mogli się odwołać do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w tej sprawie, czy też UE nie będzie miała realnego głosu?

Z góry dziękuję za rzetelne informacje, będę niezmiernie zobowiązana.

konto usunięte

Temat: Ważna sprawa - prawo UE

1. Zasada pierwszeństwa prawa wspólnotowego obowiązuje bez względu na to w jakim stopniu Polska związałaby się postanowieniami Karty Praw Podstawowych. Wynika ona z zasad ogólnych wypracowanych przez orzecznictwo ETS. Prawo wspólnotowe - tak pierwotne (traktaty) jak i pochodne - mają pierwszeństwo nad prawem krajowym - według ETS zasada pierwszeństwa rozciąga się, również na normy konstytucyjne (vide orzeczenie w sprawie Internationale Handelgesellschaft). Co do konstytucji polski TK uważa nieco inaczej, niż ETS, ale praktyka jest taka, że gdy normy konstytucyjne są sprzeczne z prawem wspólnotowym, to wówczas zmienia się konstytucję (vide problem ekstradycji obywatela polskiego a ENA).

2. Jeśli chodzi o Pakiet Telekomunikacyjny, to ma zostać wydana dyrektywa. Nawet w sytuacji, gdy nie zostanie ona implementowana przez dane państwo, to po upływie określonego terminu, jeśli jest bezwarunkowa i precyzyjna, to wywiera ona bezpośredni skutek w systemie prawnym danego państwo. Oznacza to, że obywatel polski mógłby śmiało powoływać się na swoje uprawnienia odnośnie bezwzględnego wymogu orzeczenia sądowego w sprawie odcięcia go od sieci. Miałby takie prawo nawet w tej sytuacji, gdyby Polska nie tylko nie dokonała implementacji Pakietu Telekomunikacyjnego, ale wręcz wprowadziła całkowicie sprzeczną z nim normę wyłączającą możliwość odwołania się do sądu. Moim zdaniem w takiej sytuacji polski obywatel powinien wnieść skargę do sądu powołując się bezpośrednio na przepisy pakietu telekomunikacyjnego. Uwaga - chodzi oczywiście o polski sąd administracyjny, ponieważ obywatele UE nie mogą występować bezpośrednio do ETS (jest to możliwe wyłącznie za pośrednictwem sądu krajowego w drodze tzw. pytania prejudycjalnego).

3. Przed chwilą zapoznałem się z treścią projektu art 8 ust. 4 dyrektywy ramowej - zwracam uwagę, że odwołanie do Karty Praw Podstawowych ma tutaj charakter przykładowy (wynika to ze sformułowania "przede wszystkim"), stosowanie art.8 ust.4 w żadnym stopniu nie jest, więc uwarunkowane przyjęciem i ratyfikowaniem Karty Praw Podstawowych.

konto usunięte

Temat: Ważna sprawa - prawo UE

Dziękuję ogromnie za obszerne wyjaśnienie. Pomoc Pańska jest nieoceniona. :)

Następna dyskusja:

Sprawa w sadzie grockim




Wyślij zaproszenie do