Natalia Czyż

Natalia Czyż Marketing Manager,
GraNat Promotion

Temat: proszę o poradę

Witam,
chciałabym prosić o poradę z zakresu prawa pracy. Mianowicie: Byłam zatrudniona w firmie A na pełen etat, na umowę o pracę od 10.2004r. w 04.2008r firmę A kupiła firma B. Musieliśmy rozwiązać umowy za porozumieniem stron z firmą A i od razuu podpisaliśmy umowy z firmą B tak ze jest kontynuacja. Zgodnie z dokumentami zakonczenie pracy w firmie A 31.07, a od 01.08 rozpoczęcie pracy w firmie B.
I teraz załóżmy, że zostajemy zwolnieni z powodu redukcji etatów. Czy w związku z tym, przysługuje mi jakakolwiek odprawa? Na jakiej zasadzie to działa? jak z urlopami jak mam jeszcze 7 dni za 2007 no i coś za 2008? Czy po rozwiązaniu umowy otrzymam wynagrodzenie za zaległy urlop?

Dzięki za pomoc ;)
Renata M.

Renata M. prawnik, HR, ekspert
- prawo pracy

Temat: proszę o poradę

Witaj, coś chyba z datami pomyliłaś. Dopiero mamy marzec2008 a Ty piszesz o kwietniu. Ilu pracowników zatrudnia firma - to ważne do ewentualnej wypłaty odprawy i określenia zasad. Jeżeli firma zatrudnia co najmniej 20 pracowników, a wypowiedzenie będzie z powodu redukcji etatów - odprawa się należy. Powinna być wtedy zastosowana ustawa o "zwolnieniach grupowych". Wysokość odprawy zależy od stażu pracy i tak - 1miesięczne wynagrodzenie(gdy zatrudnienie u danego pracodawcy krócej niż 2 lata) 2miesięczne wynagrodzenie(gdy zatrudnienie u danego pracodawcy od 2 do 8 lat) 3miesięczne wynagrodzenie (zatrudnienie powyżej 8 lat u danego pracodawcy)- chyba że u pracodawcy są inne korzystniejsze uregulowania w tym zakresie, bo mogą być ale nie muszą.W okresie wypowiedzenia pracodawca może zobowiązać pracownika do wykorzystania przysługującego pracownikowi urlopu i udzielić pracownikowi tego urlopu. Pracownik wówczas nie ma wyboru i urlop wykorzystać musi (chyba, że w tym czasie rozchoruje się i pójdzie na L4). Jeżeli jednak do chwili rozwiązania umowy nie wykorzystasz urlopu zaległego i bieżącego powinnaś otrzymać wypłatę ekwiwalentu.

pzdrRenata M. edytował(a) ten post dnia 09.03.08 o godzinie 00:59
Piotr Jędraszek

Piotr Jędraszek kierownik ZZL ZEC
Sp.zo.o./gł.księgowy
,PPUH ABBUD Sp.zo.o.

Temat: proszę o poradę

rzeczywiście daty dziwne mnie jednak zastanawia jeden fakt. Moim zdaniem przejście pracowników nastąpiło na podstawie art. 23 ze znaczkiem 1 KP więc wydaje się że nowy pracodawca jest "spadkobiercą' w związku z tym dla pracowników sytuacja jest jasna. A nawet lepsza bo jak sie komuś u nowego nie spodoba to może wypowiedzieć umowe i to bedzie to traktowane jak wypowiedzenie z winy pracodawcy. Urlopy przechodzą na nowego, zasady wynagradzania na nowego i wszystkie inne obowiązki względem pracowników.
Piotr Dobrowolski

Piotr Dobrowolski Dobrowolski -
Adwokaci i Radcowie
Prawni radca prawny

Temat: proszę o poradę

Pracodawca posłużył się tutaj sprytnym wybiegiem. Faktycznie, powinno być tak, że zakład pracy przechodzi na nowego pracodawcę na mocy art. 23^1 k.p., w związku czym nowy pracodawca przejmuje wszelkie prawa i obowiązki wobec pracownika. Jednakże, rozwiązanie poprzedniej umowy i nawiązanie nowej, z nowym pracodawcą powodować może, iż nie przejął on ewentualnych zobowiązań poprzedniego pracodawcy. Przykładowo, jeżeli było jakieś niewypłacone wynagrodzenie u poprzedniego pracodawcy, nie ma możliwości dochodzenia go od nowego pracodawcy.
Piotr Pyszak

Piotr Pyszak radca prawny -
specjalista ds.
prawa pracy

Temat: proszę o poradę

Wysokość odprawy uzależniona jest od zakładowego stażu pracy - w konsekwencji - bardzo istotne jest czy doszło do przejścia z 23' kp czy nawiązania nowego stosunku pracy.



Wyślij zaproszenie do