Marta Koniecpolska

Marta Koniecpolska nie szukam pracy
:o).

Temat: Dodatkowe "pół godziny" dziennie

Kuzyn znalazł pracę w dużej firmie (ponad 200 pracowników w kilku oddziałach), ma umowę w wymiarze "pełny etat". praca od poniedziałku do piątku, nie ma żadnych dodatkowych informacji o np. godzinowym wymiarze czasu pracy.

Od swojego przełożonego dowiedział się ustnie, że jest taki "zwyczaj", że pracują 8,5 h dziennie, tj. od 8.00 do 16.30, w teoretycznie półgodzinną przerwą na "posiłek". Oczywiście z przerwy zrezygnować nie można, natomiast praktyka jest taka, że mało kto z niej korzysta - kanapeczki wcinają przy biurkach nie odchodząc specjalnie od kompów i telefonów.

Pytanie - jak to się ma do czasu pracy w wymiarze pełnego etatu, i czy te "dodatkowe pół godziny" to nie jest przypadkiem praca w godzinach nadliczbowych ?

Z góry dzięki za zrozumiałą dla prawnych laików odpowiedź :).

konto usunięte

Temat: Dodatkowe "pół godziny" dziennie

Co do zasady Art. 129 § 1 kp Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy, z zastrzeżeniem art. 135-138, 143 i 144.

Art. 134 kp Jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin, pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy.

Art. 141 § 1 kp Pracodawca może wprowadzić jedną przerwę w pracy niewliczaną do czasu pracy, w wymiarze nieprzekraczającym 60 minut, przeznaczoną na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych.
§ 2. Przerwę w pracy, o której mowa w § 1, wprowadza się w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy albo w umowie o pracę, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy.

Komentowana przerwa jest niezależna od płatnej przerwy z art. 134 k.p. Mogą one być stosowane łącznie lub rozdzielnie.

W art. 141 § 2 k.p. ustalono tryb wprowadzania przerwy. W pierwszej kolejności ustala się ją w układzie zbiorowym pracy, czyli de facto w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi. Jeżeli nie ma u pracodawcy układu zbiorowego, wprowadza się przerwę w regulaminie pracy. W tym przypadku konieczność skonsultowania wprowadzenia przerwy z pracownikami lub ich przedstawicielami nie jest bezwzględna, w szczególności w sytuacji, gdy w zakładzie pracy nie działają związki zawodowe115 . W razie braku tych aktów wewnątrzzakładowych przerwę ustala się w umowie o pracę (ponownie w ramach porozumienia stron).
Anna Płotkowiak

Anna Płotkowiak Właściciel, Firma
Szkoleniowo -
Doradcza Anna
Płotkowiak

Temat: Dodatkowe "pół godziny" dziennie

Zgodnie z cytowanym Art. 141 § 1 kp pracodawca ma do tego prawo. By zachować normę dobową, tygodniową i ostatecznie miesięczną powinien taki pracownik odpracować te pół godziny zostając dłużej w pracy.
Pracodawca może wprowadzić taki "zwyczaj" np. regulaminem wewnętrznym, zapisem w umowie, którą podpisuje pracownik. Należy pamiętać, że poza tą dodatkową przerwą pracownikowi pracującemu przynajmniej 6 godzin przysługuje 15 minut przerwy wliczanej do czasu pracy.
Kasia W.

Kasia W. Project Manager,
analityk; spec od
rozwiązań
niemożliwych

Temat: Dodatkowe "pół godziny" dziennie

No i nie zapominajcie o przerwach na odpoczynek wzroku od monitorów ekranowych dla wszystkich pracowników, których wymiar czasu pracy przy monitorze ekranowym przekracza połowę dobowego wymiaru czasu pracy.
Podstawa prawna:
§ 2, 7 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. Nr 148, poz. 973)
No, bo jak nawet kanapeczki przy biureczkach...

konto usunięte

Temat: Dodatkowe "pół godziny" dziennie

A co jeśli moja praca wygląda tak: wykonanie telefonu wiąże się z patrzeniem w monitor, moje obowiązki są wyłącznie bez papierków, nie mam na biurku nic oprócz słuchawek i laptopa, dookoła same monitory i telebimy, tylko na podłodze ich nie ma. Co wtedy robić w te 5 minut gdy moje obowiązki wymuszają w 100% i zawsze używania monitora?
Kasia W.

Kasia W. Project Manager,
analityk; spec od
rozwiązań
niemożliwych

Temat: Dodatkowe "pół godziny" dziennie

Piotr C.:
Co wtedy robić w te 5 minut gdy moje obowiązki wymuszają w 100% i zawsze używania monitora?
Włączasz wygaszacz, podchodzisz do okna i patrzysz jak najdalej (nie wiem jaki masz widok za oknem). Albo idziesz zrobić sobie kawę/herbatę, idziesz do WC.
Ew. wykonujesz serię ćwiczeń np. taki zestaw https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-jak-dbac-o-wzrok-prz...



Wyślij zaproszenie do