Temat: 20 pracowników i co dalej?
Może jeszcze tak żeby było wszystko w jednym:
OBOWIĄZKI PRACODAWCY
• Jeżeli na dzień 1 stycznia firma zatrudnia poniżej 20 osób (w przeliczeniu na pełne etaty), nie posiada Funduszu Socjalnego i nie zamierza wypłacać w roku świadczeń urlopowych, należy do końca stycznia poinformować Pracowników o rezygnacji z takiej wypłaty, w innym przypadku firma jest zobowiązana owe świadczenia wypłacać. (sentencja wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 11 września 2008 XII Pa 161/08). Dnia 15 stycznia 2009 zapadł wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie XII Pa442/07) że termin informowania pracowników nie jest obwarowany żadnymi sankcjami grożącymi za jego zlekceważenie, wiec data 31 stycznia ma charakter informacyjny i przekazanie informacji później nie umniejsza jej ważności. Istnieje możliwość nietworzenia funduszu świadczeń socjalnych nawet gdy zatrudnia się powyżej 20 osób w przeliczeniu na pełne etaty. Należy zamieścić w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie wynagradzania (gdy pracownicy nie są objęci układem zbiorowym) informację o nietworzeniu funduszu. Informację należy przekazać pracownikom do wiadomości w styczniu danego roku kalendarzowego. Wymaga to uzgodnienia ze związkami zawodowymi (o ile są). Pracodawca u którego obowiązuje regulamin wynagradzania a nie działają związki zawodowe nie musi z nikim uzgadniać jego postanowień. Termin ogłoszenia decyzji upływa z końcem stycznia. Zmiany w regulaminie wynagradzania aby stały się skuteczne muszą wejść w życie najpóźniej 1 stycznia danego roku. Zmiany wchodzą w życie z upływem 2 tygodni od dnia podania ich do wiadomości pracowników.
• Jeżeli na dzień 30 listopada zakład pracy zatrudnia poniżej 21 osób, przez kolejny rok wypłatę zasiłku przejmuje ZUS.
• Z PFRON muszą się rozliczać firmy które zatrudniają co najmniej 25 osób w przeliczeniu na pełne etaty (do wyliczeń nie bierzemy osób zatrudnionych w celu przyuczenia zawodowego, na urlopach wychowawczych, odbywających służbę wojskową, pobierających świadczenie rehabilitacyjne, przebywających na urlopach bezpłatnych).
• Pracodawca posiadający co najmniej 20 pracowników musi stworzyć regulamin pracy
• Pracodawca posiadający co najmniej 20 pracowników musi stworzyć regulamin wynagradzania
• Pracodawca zatrudniający co najmniej 5 pracowników, nie objętych zakładowym układem zbiorowym pracy ani ponad-zakładowym układem zbiorowym pracy ustala warunki wynagradzania za pracę w regulaminie wynagradzania.
• W maju 2006 r. weszła w Sycie Ustawa z 7 kwietna 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji (Dz.U. nr 79, poz. 550), wprowadzająca obowiązek utworzenia rad pracowników u pracodawców zatrudniających co najmniej 100 pracowników. Natomiast dopiero od 24 marca 2008 r. przepisy te obowiązują pracodawców zatrudniających powyżej 50 pracowników, dając im 6 miesięcy na przeprowadzenie całej procedury tworzenia rady – w terminie do 23 lipca 2008 pisemnie zawiadomić wszystkich pracowników o nowych przepisach, zaś do 23 września 2008 r. przeprowadzić wybór
• Wraz z rozpoczęciem nowego roku kalendarzowego są przeprowadzane coroczne negocjacje średniego przyrostu wynagrodzeń. Dotyczy to pracodawców zatrudniających powyżej 50 osób, u których działają związki zawodowe. Powinni oni w drodze negocjacji ze związkami zawodowymi ustalić tzw. wskaźnik przyrostu przeciętnego wynagrodzenia. Jeżeli strony nie dojdą do porozumienia do końca lutego, pracodawcy mogą ustalić wskaźnik samodzielnie, wydając zarządzenie do 10 marca. Wskaźnik ten nie oznacza, że każdy pracownik ma roszczenie o podwyżkę o dany procent. Pracodawca powinien jedynie zapewnić, aby średni poziom podwyżek w zakładzie odpowiadał temu wskaźnikowi.
• Pracodawca zgłaszający do ubezpieczenia wypadkowego co-najmniej 10 osób jest zobowiązany do końca stycznia wypełnić i przesłać do ZUS, ZUS IWA. Gdy IWA jest wysłane po raz trzeci składkę na ubezpieczenie wypadkowe nalicza ZUS i przesyła informacje do płatnika składek do 20 kwietnia. Pozostali płatnicy wpisani do rejestru REGON i zgłaszający co-najmniej 10 ubezpieczonych sami ustalają stopę procentową składki. Płatnicy ubezpieczający wypadkowo mniej niż 10 osób zapłacą ubezpieczenie ryczałtowe w wysokości 1,67% (od 1 kwietnia 2009, poprzednia 1,8%)
• Ustawa z 13 marca 2003 roku o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (tzw. ustawa o zwolnieniach grupowych) ale, jeżeli będzie zwalniane 10 pracowników nawet rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron się wlicza!(w przypadku liczby pracowników pomiędzy 20 a 100)