Paweł Sierakowski

Paweł Sierakowski Właściciel, Seventh
Sea

Temat: przeniesienie całkowitych praw do ilustracji

witam,

czy ktoś mógłby doradzić w poniższej kwestii?

Przykładowo:

1. prowadzę serwis, który pośredniczy w sprzedaży ilustracji na wyłączność
(chodzi o serwis powiedzmy typu Fotolia, ale założenie jest nieco inne - sprzedaną ilustrację nabywca chce mieć na wyłączność, z wszelkimi możliwymi prawami do niej (nieograniczony sposób wykorzystania, dowolna edycja, nawet sprzedaż jako swoją, nie zaś na zasadzie licencji). Sprzedawca już się od ilustracji i praw do niej kompletnie odcina.
2. z tego co się orientuję - jest taka możliwość, można przepisać całkowicie prawa majątkowe, opatrzyć odpowiednimi klauzulami itd.
3. Chodzi mi jednak o problem techniczny takiej umowy między sprzedającym a nabywcą (i mną jako pośrednikiem-serwisem), mianowicie:

Czy w jakiś sposób można sporządzić taką umowę (zrzeczenia/przepisania praw), żeby była ważna jako umowa w formie elektronicznej (w formie jakiegoś oświadczenia, ewnentulnie, czy wystarczyłby na niej zeskanowany podpis sprzedawcy, czy też nie da sie tego "obejść" i jedyna możliwość to umowa pisemna papierowa z "oryginalnym podpisem" (nie zaś skanem).

4. Chodzi o rzecz problematyczną - jeśli serwis działa np. międzynarodowo - dość skompolikowaną i niewygodną sprawą (pomijając kwestie czasowe) jest przesyłanie listownie podpisanych umów miedzy np. sprzedającym z USA, a kupującym w Polsce (najpierw sprzedający podpisuje umowę o zrzeczeniu się praw/roszczeń do sprzedanej ilustracji, potem przesyła ją listem do nabywcy, ten składa swój podpis i odsyła kopię do sprzedawcy).

Czy jest jakiś sposób, żeby jakaś forma "elektroniczna" była tu możliwa i ważna prawnie? Czy też nie jest to w żaden sposób możliwe?

Będę wdzięczny za podpowiedź
Pozdrawiam.
Jarosław Żeliński

Jarosław Żeliński Analityk i
Projektant Systemów

Temat: przeniesienie całkowitych praw do ilustracji

poczytaj o zdjęciach na "royalty free"

konto usunięte

Temat: przeniesienie całkowitych praw do ilustracji

Cześć,

bardzo skrótowo:

1. możesz zastosować tzw. bezpieczny podpis elektroniczny (oczywiście z ważnym certyfikatem :-) ).
2. To kupującemu powinno zależeć na tym aby forma była pisemna - ze względu na art. 53 ust. a pr. aut. i pr. pok. "Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych wymaga zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności."

Pozdrowienia,

o.
Paweł Sierakowski

Paweł Sierakowski Właściciel, Seventh
Sea

Temat: przeniesienie całkowitych praw do ilustracji

Dziękuję za odpowiedzi.
O zdjęciach na "royalty free" czytałem. Jednak na takich portalach jak np. Fotolia nie ma sprzedaży na wyłączność. Podejrzewam, że nie zastosowali tego właśnie z powodu komplikacji związanych z umową pisemną.

Jeśli chodzi o podpis elektroniczny to ja ze strony swojej (właściciela serwisu pośredniczącego - mogę taki podpis "wdrożyć". Rzecz w tym, że nie chodzi tu o mój podpis na umowie, ja tylko pośredniczę jako portal, na którym zamieszczone są ilustracje - ale istotny jest tu podpis sprzedawcy i odbiorcy -)

"Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych wymaga zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności."

Tak wiem, miałem jednak nadzieję, że może to być podpis zeskanowany.
Np. Sprzedawca wypełnia formularz, i dołącza swój zeskanowany podpis jako "plik" do oświadczenia.

konto usunięte

Temat: przeniesienie całkowitych praw do ilustracji

Art. 78 par. 1 zd. 1 KC: "Do zachowania pisemnej formy czynności prawnej wystarcza złożenie własnoręcznego podpisu na dokumencie obejmującym treść oświadczenia woli".

"Nie spełniają (...) wymogu formy pisemnej w rozumieniu art. 78 KC niepoświadczone odpisy dokumentów (np. mikrofilmy i kserograficzne kopie oryginalnych dokumentów)" - J. Strzebińczyk, [w:] KC. Komentarz, wyd. 3, Warszawa 2008, str. 217.

Należy przyjąć, że zeskanowany dokument nie jest oryginałem dokumentu zawierającego oświadczenie woli w formie pisemnej. Ergo wymóg formy pisemnej w tej sytuacji nie zostanie zachowany.

Natomiast, jak wspomniał Olgierd, tzw. bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu czyni zadość wymaganiom co do formy pisemnej na podstawie art. 78 par. 2 KC.

Również warto zauważyć, że każda kwalifikowana forma szczególna czyni zadość formie pisemnej tzn. np. oświadczenia z podpisem urzędowo poświadczonym czy w formie aktu notarialnego.

Aha, do zawarcia umowy w formie pisemnej nie trzeba "odsyłać" umów. Proszę przeczytać dokładnie art. 78 par. 1 KC. Wystarczy bowiem, że każdy wydrukuje swoje oświadczenie, podpisze własnoręcznie i wyśle drugiej stronie - "Do zawarcia umowy wystarcza wymiana dokumentów obejmujących treść oświadczeń woli, z których każdy jest podpisany przez jedną ze stron, lub dokumentów, z których każdy obejmuje treść oświadczenia woli jednej ze stron i jest przez nią podpisany." (art. 78 par. 1 zd. 2 KC). Proste:)
Paweł Sierakowski

Paweł Sierakowski Właściciel, Seventh
Sea

Temat: przeniesienie całkowitych praw do ilustracji

"Aha, do zawarcia umowy w formie pisemnej nie trzeba "odsyłać" umów. Proszę przeczytać dokładnie art. 78 par. 1 KC. Wystarczy bowiem, że każdy wydrukuje swoje oświadczenie, podpisze własnoręcznie i wyśle drugiej stronie - "Do zawarcia umowy wystarcza wymiana dokumentów obejmujących treść oświadczeń woli, z których każdy jest podpisany przez jedną ze stron, lub dokumentów, z których każdy obejmuje treść oświadczenia woli jednej ze stron i jest przez nią podpisany." (art. 78 par. 1 zd. 2 KC). Proste:)"

Czyli nadal trzeba załatwiać to za pomocą koperty i znaczka. Ja podpis i certyfikat mogę wykupić jako firma, jednak nie zrobi tego z pewnością sprzedawca i nabywca (osoby fizyczne) w celu umowy na 1 ilustrację -). Jedyny plus to:

"Do zawarcia umowy wystarcza wymiana dokumentów obejmujących treść oświadczeń woli, z których każdy jest podpisany przez jedną ze stron, lub dokumentów, z których każdy obejmuje treść oświadczenia woli jednej ze stron i jest przez nią podpisany."

Wielkie dzięki dla Was za pomoc,

pozdrawiamPaweł Sierakowski edytował(a) ten post dnia 21.02.11 o godzinie 20:59
Paweł Sierakowski

Paweł Sierakowski Właściciel, Seventh
Sea

Temat: przeniesienie całkowitych praw do ilustracji

w takim razie nawiązując do odpowiedzi:

"Do zawarcia umowy wystarcza wymiana dokumentów obejmujących treść oświadczeń woli, z których każdy jest podpisany przez jedną ze stron, lub dokumentów, z których każdy obejmuje treść oświadczenia woli jednej ze stron i jest przez nią podpisany." (art. 78 par. 1 zd. 2 KC).

jeszcze jedno pytanie podsumowujące:

Czy wystarczy, że sprzedawca ilustracji (który przenosi wszelkie prawa na nabywcę) podpisze swoje oświadczenie o "przekazaniu praw" (podając w oświadczeniu wszystkie dane osobowe nabywcy) i prześle go listownie nabywcy, czy też nabywca ilustracji (i oświadczenia) musi również przesłać sprzedawcy jakieś oświadczenie potwierdzające (np. nabycie, otrzymanie oświadczenia, zgodę, zaakceptoanie oświadczenia itp.)?

Temat: przeniesienie całkowitych praw do ilustracji

41 ust. 1 Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej:
1) autorskie prawa majątkowe mogą przejść na inne osoby w drodze dziedziczenia lub na podstawie umowy.

Choćby z tego powodu powinna to być umowa, a nie jednostronne oświadczenie woli.

Z samego charakteru takiej czynności wywodzić należy, że jedynie konstrukcja umowna zapewnia odpowiedni skutek i przy tym prawa i obowiązki stron.

Nawet w przypadku, gdyby się uprzeć i załatwiać przeniesienie poprzez oświadczenie, to kłopotliwym będzie odpowiednie sformułowanie zapisów przewidzianych dla kompleksowego i prawidłowego określenia stosunków pomiędzy twórcą a nabywcą.

Pozdrawiam
Artur

konto usunięte

Temat: przeniesienie całkowitych praw do ilustracji

Paweł Sierakowski:
(nieograniczony sposób wykorzystania, dowolna edycja, nawet sprzedaż jako swoją, nie zaś na zasadzie licencji).
Nie ma możliwości by w taki sposób sprzedać prawa do ilustracji.

Następna dyskusja:

umowa wydawnicza - przenies...




Wyślij zaproszenie do