konto usunięte

Temat: Informacje ze stron urzędów, kancelarii komorniczych,...

Ustawa prawo autorskie i prawa pokrewne stanowi jasno, iż
Nie stanowią przedmiotu prawa autorskiego:
1) akty normatywne lub ich urzędowe projekty;
2) urzędowe dokumenty, materiały, znaki i symbole;
3) opublikowane opisy patentowe lub ochronne;
4) proste informacje prasowe.

Można z tego wywnioskować, iż wszelakie dokumenty które "produkują" instytucje publiczne można swobodnie publikować na własną rękę. A jak to ma się np. do informacji zamieszczanych na stronach internetowych urzędów. Przykładowo na stronie UM Lublin została zamieszczona informacja:
W trosce o pasażerów, a w związku z siarczystymi mrozami jakie dają nam się we znaki, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Lublinie stawia koksowniki przy najbardziej uczęszczanych przez pasażerów przystankach. Koksowniki zostaną ustawione przy przystankach przesiadkowych - al. Tysiąclecia (Dworzec Główny PKS), Ogrodzie Saskim, KUL-u, przy ul. 3 Maja, Placu Litewskim, Parku Bronowice.

Czy można tą informację umieścić na swojej stronie internetowej ?

A jak powyższa sytuacja ma się np. do zamówień publicznych. W BIP-ach instytucji pojawia się wiele ogłoszeń dotyczących zamówień publicznych. Często urzędy ogłaszają przetargi na publikację zamówień publicznych w lokalnych czasopismach. Czy można taką informację o zamówieniu publicznym umieścić samemu np. na swojej stronie internetowej bez uzyskiwania zgody właściwego urzędu? Np. w formie " Urząd Miasta Lubartów ogłasza przetarg nieograniczony na ...... " podać podstawowe dane i gdzie można obejrzeć całe zamówienie (lub np. źródło ze strony internetowej).

Czy tak samo mogę przenieść na swoją stronę internetową/ czasopismo ogłoszenia dotyczące licytacji/ przetargów syndyków i komorników wywieszone np. na tablicach ogłoszeniowych?
Magdalena Filipek-Marzec

Magdalena Filipek-Marzec Rzecznik patentowy

Temat: Informacje ze stron urzędów, kancelarii komorniczych,...

Widzisz, problemy są dwa. Pierwszy - nie wszystko co publikują są urzędowymi dokumentami. Drugi - problem z określeniem, co jest dokumentem urzędowym.
Aby mieć pewność - trzeba by wiedzieć kto co wytworzył, na jakiej podstawie itd.

Taką informację uznałabym za tzw "prostą informację prasową" + podajemy źródło.

Zamówienie publiczne - raczej można, bo w większości będą to dokumenty urzędowe.

A reszta to zwrócić uwagę na przepisy dot. baz danych.

Przy ogłoszeniach należy się każdorazowo zastanowić czy jest to przejaw twórczości czy nie... Prrste ogłoszenia raczej nie będą "sprzedam fiata punto rocznik 1999 garażowany bezwypadkowy".

Następna dyskusja:

Wykorzystanie danych osobow...




Wyślij zaproszenie do