Przemyslaw
M.
Jest osobą która
odważnie czerpie
pełną garścią z
doświ...
Temat: Czytaj do ostatniej kropki-...
by uniknąć pułapek, musimy jeszcze w Polsce przygotować się do planowanej eskapady - sprawdzić, gdzie i w jakich warunkach będziemy pracować oraz co będzie należeć do naszych obowiązków.Dobrym pomysłem, w przypadku planowania pierwszego wyjazdu za granicę jest bez wątpienia skorzystanie z usług profesjonalnej agencji pracy. Zanim jednak wyruszymy na podbój Wielkiej Brytanii czy Włoch, sprawdźmy, komu możemy zaufać.
- Zasadniczą kwestią jest zweryfikowanie, czy pośrednik pracy, z usług którego korzystamy, posiada odpowiednie certyfikaty i uprawnienia. Możemy to zrobić na stronach rządowych pod adresem: http://kraz.praca.gov.pl (znajdziemy tam wykaz agencji posiadających zezwolenie na prowadzenie działalności). Radziłabym też, by nie korzystać z ogłoszeń zawierających wyłącznie numer telefonu. Naszą czujność powinny również wzbudzić sytuacje, w których na rozmowę o pracę ktoś umawia się z nami w kawiarni, czy w swoim domu, zamiast w siedzibie firmy - tłumaczy Dominika Kunat, specjalista ds. rekrutacji z agencji doradztwa personalnego "Simplika" w Katowicach.
Sprawdzić pracodawcę możemy też w inny sposób - sięgając do Krajowego Rejestru Sądowego, zawierającego dane o tym jak długo dana firma funkcjonuje na polskim rynku. Warto przejrzeć również fora internetowe, by zapoznać się z opiniami osób, które korzystały już z usług danej agencji.
Zanim zdecydujemy się na ważny krok, jakim jest podpisanie umowy, dokładnie przeczytajmy jej treść. Dowiedzmy się czy musimy ponieść dodatkowe koszty związane z wyjazdem. Uwaga - w Polsce pośrednicy nie pobierają opłat za swoje usługi. Płatne mogą być natomiast tłumaczenia dokumentów, wydawanie wiz, transport. Wszystkie informacje o takich opłatach muszą znaleźć się w umowie.
Umowa o pracę powinna zawierać nazwę firmy, adres pracodawcy, zakres naszych obowiązków, wynagrodzenie oraz termin na jaki ją zawieramy. Jeśli agencja zapewnia zakwaterowanie oraz wyżywienie, do umowy powinien być dołączony aneks zawierający takie informacje.
Kolejną ważną kwestią jest koszt dojazdu do pracy. Należy ustalić, czy pracodawca nam go zapewni, czy mamy korzystać z komunikacji miejskiej i ewentualnie możemy liczyć na zakup biletu miesięcznego.
Pamiętajmy, że gdy agencja zawiedzie nasze zaufanie możemy zwrócić się do urzędów pracy, w ostateczności natomiast dochodzić roszczeń przed sądem.
Przygotowując się do wyjazdu, zabierzmy ze sobą paszport, pieniądze, które pomogą nam na starcie rozwiązać ewentualne problemy (np. brak zakwaterowania, brak obiecanej pracy). Warto zabrać ze sobą przetłumaczone na angielski dokumenty: życiorys, dyplomy i świadectwa potwierdzające wykształcenie, doświadczenie zawodowe i posiadane umiejętności.
O ile to możliwe lepiej nie wyjeżdżajmy do zagranicznej pracy też w pojedynkę, szczególnie jeśli wyruszamy tam pierwszy raz. W grupie znajomych z pewnością łatwiej poradzić sobie z kłopotami. Zwłaszcza na starcie.