Krzysztof Kowalski abcdefghijkl
Temat: Odpowiedzi na pytania nurtujące Ciebie ;)))
1. Co to jest Polska Strona Głodu?Polska Strona Głodu to strona internetowa, dzięki której możesz wspomóc program Pajacyk, którego celem jest finansowanie posiłków dzieciom w szkołach. Polska Strona Głodu jest przedsięwzięciem Polskiej Akcji Humanitarnej w ramach programu Pajacyk. Klikając w pusty brzuszek Pajacyka codziennie, po niedługim czasie możesz podarować głodnemu dziecku w Polsce ciepły posiłek i nie wydasz przy tym pieniędzy. Płacą za to firmy, których bannery oglądasz.
2. Skąd wziął się pomysł Polskiej Strony Głodu?
Polska Strona Głodu powstała na podstawie istniejącej międzynarodowejStrony Głodu. Po raz pierwszy na ten pomysł wpadł obywatel stanu Indiana w USA w czerwcu 1999 roku. Chciał wykorzystać siłę i zasięg Internetu dla celów dobroczynnych. Po czterech miesiącach Stronę Głodu odwiedzał już milion gości co miesiąc. W tej chwili właścicielem jego strony jesGreaterGood.com. Polska Strona Głodu jest przedsięwzięciem Polskiej Akcji Humanitarnej na rzecz dożywiania głodnych dzieci w Polsce.
3. Czy kliknięcie w brzuszek Pajacyka coś mnie kosztuje?
Nic (oprócz, oczywiście, twojego połączenia z Internetem). Klikając wbrzuszek Pajacyka, wchodzisz na stronę z bannerami sponsorów Polskiej Strony Głodu. To oni zapłacą za to, że zobaczyłeś ich bannery reklamowe.
4. Kto tak naprawdę płaci za obiady?
Za obiady płaci Polska Humanitarna z pieniędzy zebranych na program Pajacyk. Jednym ze źródeł finansowania Pajacykajest Polska Strona Głodu. Sponsorzy płacą za reklamy, które tam zamieścili a Polska Akcja Humanitarna te pieniądze przeznacza na obiady
5. Jak często można klikać w brzuszek Pajacyka?
Raz dziennie. Będzie zliczane jedno wejście ztwojego komputera na dobę
6. Jak Polska Akcja Humanitarna wybiera szkoły i świetlice, w którychopłaca posiłki?
Szkoła lub świetlica, chcąca uzyskać pomoc w dożywianiu z programu Pajacyk, wypełnia odpowiedni wniosek oraz przesyła go na adres Biura Pomorskiego Polskiej Akcji Humanitarnej. W formularzu wniosku pytamy nie tylko o samą placówkę i dotychczasowy przebieg dożywiania, ale także o sytuację społeczności lokalnej, stopień zaangażowania nauczycieli lub wychowawców na rzecz dzieci, przejawy aktywności rodziców i osiągnięcia dzieci. Na tej podstawie szkoła lub świetlica zostaje zakwalifikowana i w miarę zdobywania funduszy na Pajacyka, włączamy ją do naszego programu dożywiania.
7. Gdzie pomaga Pajacyk?
Polska Akcja Humanitarna rozpoczęła swój program dożywiania we wrześniu1998 roku w niektórych szkołach północno-wschodniej Polski. Region ten wybraliśmy na podstawie analizy tamtejszej sytuacji społecznej oraz potrzeb szkół i uczniów. Analizę przeprowadzili pracownicy naszego Biura Pomorskiego w Toruniu. Wkrótce dołączyliśmy jeszcze kilka szkół z terenów podkarpackich. Są to rejony popegeerowskie, w których bezrobocie osiąga nawet 50%.
8. Jak szkoły i świetlice rozliczają się z pieniędzy darowanych im na dożywianie?
Z każdą placówką, w której finansujemy posiłki, zostaje podpisana umowa. Pieniądze przekazujemy w trzymiesięcznych transzach. Żywnośćkupowana jest tylko na rachunki. Placówka rozlicza się z nich na miesiąc przed otrzymaniem kolejnej transzy. Ostateczne rozliczenie (za cały rok szkolny) napływają do naszego biura do 10 lipca każdego roku. Fundacja zastrzega sobie prawo do sprawdzania uzyskanych informacji oraz kontrolowania sposobu wydawania pieniędzy.
9. Ile już zebraliśmy dzięki stronie Pajacyka?
10. Jak się rozliczamy z wydawanych pieniędzy?
W raportach rocznych z działalności Polskiej Akcji Humanitarnej można znaleźć rozliczenia programu Pajacyk. Ponadto pod konieckażdego roku Polska Akcja Humanitarna składa sprawozdanie z zebranych pieniędzy do MSWiA, które wydaje zezwolenie na przeprowadzanie zbiórek.
11. Jak jeszcze można pomóc?
12. Jak można przekazać pieniądze na program Pajacyk?
Przede wszystkim możesz kliknąć w brzuszek Pajacyka. Wtedy już wspierasz naszą akcję. Jeśli chcesz przekazać pieniądze, to możesz to zrobić natrzy sposoby: wpłacić darowaną kwotę na naszekonto z dopiskiem "Pajacyk" albo dokonać wpłaty przez Internet ze strony Polskiej Akcji Humanitarnej lub Banku Zachodniego WBK.
13. Czy można przekazać żywnośćna program Pajacyk?
Nie można. Dlaczego? Ponieważ Polska Akcja Humanitarna nie dysponuje odpowiednimi środkamiani logistyką. W każdym regionie, gdzie Polska Akcja Humanitarna prowadzi dożywianie, musielibyśmymieć magazyny i transport oraz ludzi, którzy by się tym zajmowali. Poza tym trudno jest rozliczyć tego typu darowizny.
14. Ile Polska Akcja Humanitarna płaci za reklamę Pajacyka?
Wszystkie kampanie reklamowe na rzecz akcji prowadzonych przez Polską Akcję Humanitarną były przygotowywane i rozpowszechniane bezpłatnie. Pierwszą reklamę Pajacyka na rok szkolny 1998/1999 przygotowała firma Bates Saatchi&Saatchi, która wymyśliła Pajacyka. W kolejnych latach szkolnych kampanie reklamowe były przygotowywane przez firmę Saatchi&Saatchi, a Bates zajął się kampaniami reklamowymi na Dzień Uchodźcy.