Tomasz Zawada

Tomasz Zawada Specjalista ds.
marketingu, Project
manager, Prezes
Klubu

Temat: Sportowa Spółka Akcyjna... Klub piłkarski

Jestem ciekawy jak wygląda Polska rzeczywistość w tej tematyce... Możecie podać znane Wam z życia przykłady KLUBÓW PIŁKARSKICH z jak najniższych lig prowadzonych w formie sportowej spółki akcyjnej?
Łukasz Nowak

Łukasz Nowak Marketing sportowy

Temat: Sportowa Spółka Akcyjna... Klub piłkarski

Nie bardzo rozumiem co ma na celu założony przez Pana temat? oczekuje Pan wyliczenia takich klubów? co do najniższych lig to w Polsce tylko kluby z najwyższych klas rozgrywkowych tak funkcjonują bo jak wiadomo trzeba spełniać określone warunki aby taką spółką móc się stać. Zatem może na początek odsyłam do Ustawy o kulturze fizycznej.
Tomasz Zawada

Tomasz Zawada Specjalista ds.
marketingu, Project
manager, Prezes
Klubu

Temat: Sportowa Spółka Akcyjna... Klub piłkarski

To, że tak funkcjonują a raczej muszę funkcjonować ze względu na przepisy to wiem. Pytanie było proste jednak może ja rozwinę i sprecyzuję. Czy Waszym zdaniem funkcjonowanie klubu np. w II lidze piłki nożnej ma sens w formie Sportowej Spółki Akcyjnej? Oraz czy macie jakieś przykłady udane przykłady z życia, klubów funkcjonujących w takiej formie w niższych ligach?
Arkadiusz Ż.

Arkadiusz Ż. Ekspert ds.
komunikacji i
marketingu, project
manager pro...

Temat: Sportowa Spółka Akcyjna... Klub piłkarski

Czy spółka akcyjna ma sens w niższych ligach? Oczywiście, że ma - podobnie jak marketingowe zorganizowanie klubu, profesjonalne media relations, wielopłaszczyznowe relacje z otoczeniem zewnętrznym klubu i inne takie.

Kwestia jest inna - znakomita większość takich klubów, dopóki ich ktoś do tego nie zmusi, żadnej z powyższych rzeczy nie zrobi dobrowolnie, bo "oni są od tego, żeby grać", a wprowadzenie i prowadzenie spółki akcyjnej dodatkowo jeszcze kosztuje...

Pod tym względem przepisy licencyjne w piłce nożnej - jakkolwiek by nie oceniać ich egzekwowania - zrobiły w polskiej piłce wiele dobrego.

A wracając do pytania: piłkarska Wisła Płock w II. lidze, ale geneza powstania SA jest tu zupełnie inna - spadek po Ekstraklasie...
Tomasz Zawada

Tomasz Zawada Specjalista ds.
marketingu, Project
manager, Prezes
Klubu

Temat: Sportowa Spółka Akcyjna... Klub piłkarski

Jak najbardziej zrozumiałe, że SSA powoduje jakieś koszty ale także idące za tym profity. Z tego co czytałem w internecie nie ma jakiś dużych trudności w wprowadzeniu w życie takiej spółki zgodzi się Pan z tą teorią internetową?

Przyznam, że jak dla mnie "marketingowca" jest to priorytet (tak jak dla Pana) by prowadzić jakiekolwiek profesjonalne zarządzanie klubem i marketingiem klubowym. Zadania związane z szkoleniem młodzieży można prowadzić w dotychczasowy sposób tzn. pod stowarzyszeniem by móc nadal pobierać dofinansowanie ze środków publicznych, które są w miarę wystarczalne. Jak wiemy problem pojawia się z drużynami zawodowymi a SSA pomogła by dodatkowo w przejrzystości finansów.
Łukasz Nowak

Łukasz Nowak Marketing sportowy

Temat: Sportowa Spółka Akcyjna... Klub piłkarski

Sportowa Spółka Akcyjna działa praktycznie tak samo jak "zwykła" spółka akcyjna i podlega regulacjom Kodeksu Spółek Handlowych. Jedyna różnica o ile się orientuję to kompetencje poszczególnych organów spółki i tak w SSA zarząd musi uzyskać zgodę udzieloną większością głosów walnego zgromadzenia na przyjęcia planu wydatków w dziedzinie działalności sportowej.

Jeśli chodzi o wprowadzenie owej formy to wiąże się to oczywiście ze zmianą struktury organizacji (prezes nie jest już osobą wszechwładną) oraz co chyba najistotniejsze ze zmianą formy finansowania (trzeba pozyskiwać część środków z działalności gospodarczej). Duże trudności to pojęcie bardzo względne jednak myślę, że nie jest to proste. Przede wszystkim skomplikowana struktura oraz wymogi formalne mogą stanąć na drodze. Trzeba podjąć decyzję jaką spółkę założymy czy publiczną czy prywatną? Kluby z lig niższych po prostu nie są na to gotowe. Forma spółki akcyjnej jest zdecydowanie zarezerwowana dla największych przedsięwzięć i jeszcze trochę wody w Wiśle upłynie zanim doczekamy się tej formy powszechnie w niższych ligach.
Tomasz Zawada

Tomasz Zawada Specjalista ds.
marketingu, Project
manager, Prezes
Klubu

Temat: Sportowa Spółka Akcyjna... Klub piłkarski

Jestem ciekaw jak władze miasta zareagowałyby na stworzenie w klubie piłkarskim takiej sportowej spółki akcyjnej. Myślicie, że jest to dla miasta bardziej korzystniejsze przy współpracy?
Radosław S.

Radosław S. skrzetuski.pl

Temat: Sportowa Spółka Akcyjna... Klub piłkarski

W Lublinie dwa kluby piłkarskie w niższych ligach funkcjonują jako S.A.
W II Lidze Wschodniej - Motor Lublin - w S.A. przekształcił się, a raczej został zarejestrowany w tamtym roku z kilku powodów. Klub nie miał kasy na zakup licencji uprawniającej do gry w II Lidze (Spartakus Szarowola) i prezes odsprzedał licencje Spartakusa w zamian za udziały w Spółce Motor. Drugi powód, to wymóg miasta aby klub mógł liczyć na wsparcie finansowe i inne profity. Miasto objęło cześć udziałów w spółce. Przekształcenie się w S.A. miało przyciągnąć sponsorów ale od roku nic się nie ruszyło w tym temacie.

Drugi klub to Lublinianka Lublin (IV Liga - w hierarchii rozgrywkowej 5). w 2002 roku tzw. NGI (Norweska Grupa Inwestycyjna) dostała od miasta w dzierżawę 7 hektarów terenu na inwestycje. Mieli wybudować inwestycje (hotele, biurowce, stadion, itp) o kwocie inwestycyjnej 300-350M zł. Nic z tego nie wyszło nie ma kontaktu z władzami spółki a klub w agonii utrzymywany przez kibiców bo konto bankowe zajęte przez komornika.
Tomasz Zawada

Tomasz Zawada Specjalista ds.
marketingu, Project
manager, Prezes
Klubu

Temat: Sportowa Spółka Akcyjna... Klub piłkarski

Państwa wypowiedzi utwierdziły mnie, że w klubie III, IV ligowym brakuje odpowiedniego zaplecza organizacyjnego i finansowego by zakładać Sportową Spółkę Akcyjną.
Jednak ostatnio bardzo intensywnie myślę o założeniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która zajmowałaby się sprawami organizacyjnymi, promocyjnymi. Natomiast kształcenie młodzieży nadal odbywałoby się pod stowarzyszeniem gdyż z tego co wyczytałem miasto nie może przekazywać środków celowych na K.S. w formie Sp. z o.o. zgadza się?

Szukam ciągle informacji praktycznych stąd pytanie - jak wygląda prowadzenie klubu sportowego w formie Sp. z o.o. chodzi mi o kwestie:

1. Wnoszenia wkładu (czy miasto też w to wchodzi, czy może też główni sponsorzy lub też ktoś prywatny przejmuje klub),

2. Udziały i sposób zarządzania (zarząd otrzymuje wynagrodzenie, prowizje, dywidendę),

3. Korzystanie z obiektów miasta i spółki sport oraz przejęcie/posługiwanie się nazwą, herbem, barwami

konto usunięte

Temat: Sportowa Spółka Akcyjna... Klub piłkarski

hmm z tego co napisałeś wynika, że chcesz powołać spółkę, która będzie obsługiwała marketingowo klub. W takim układzie forma organizacyjno-prawna klubu nie wymaga zmian. Na takiej zasadzie funkcjonuje większość agencji marketingowych. W tym wypadku większość kwestii reguluje umowa pomiędzy klubem i agencją.

Jak znajdę chwile czasu to postaram się czegoś dowiedzieć w tym temacie ;-) To co udało się na szybko znaleźć w internecie:

Klub sportowy sp. z o.o.
Jak już wspominałem w ostatnim artykule, po zmianach przepisów, rozszerzony został katalog form prawnych podmiotów mogących prowadzić kluby sportowe. Przewidziana została m.in. możliwość prowadzenia klubu sportowego w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W dzisiejszym numerze przybliżę nieco tę formę organizacyjno-prawną, jako najbardziej optymalną do prowadzenia klubu sportowego. Spółka z o.o. jest typem spółki szeroko rozpowszechnionym w obrocie, wręcz idealnym do prowadzenia małych i średnich przedsięwzięć gospodarczych. Jej istotą jest zgrupowanie środków kapitałowych przez wspólników z jednoczesnym ograniczeniem ich odpowiedzialności jedynie do majątku, który wnieśli do spółki. Spółka z o.o. może być utworzona przez jedną lub więcej osób w każdym celu dopuszczalnym prawnie, chyba że ustawa stanowi inaczej. Przy jej zawiązaniu konieczne jest zgromadzenie kapitału zakładowego w kwocie nie mniejszej niż 50 tyś zł. Kapitał ten dzieli się na udziały przypadające wspólnikom. Aby zawiązać spółkę z o.o. niezbędne jest zawarcie umowy w formie aktu notarialnego, wniesienie całego kapitału zakładowego przez wspólników oraz powołanie zarządu. Przy tworzeniu spółki należy też ponieść koszty związane z jej rejestracją w KRS oraz z ogłoszeniem wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (łącznie 1.500 zł). Szczególną zaletą spółki z o.o. jest atrakcyjna formuła jej działalności, polegająca na tym, że wspólnicy profitują z korzyści ekonomicznych spółki, nie ponosząc odpowiedzialności za jej zobowiązania, za które to spółka odpowiada samodzielnie. Przy tej niebywałej korzyści udziałowcy mają jednocześnie realny wpływ na działalność spółki. Pozycja każdego wspólnika jest zdeterminowana wielkością jego udziału w kapitale zakładowym, co w istotny sposób różni wspólników spółki z o.o. od np. członków stowarzyszenia. W tym drugim bowiem przypadku członkowie tylko poprzez sam fakt uczestniczenia w stowarzyszeniu oraz zupełnie niezależnie od zaangażowania osobistego i materialnego decydują w równym stopniu o celach i działalności stowarzyszenia, a wola większości decyduje wbrew woli mniejszości. Kluby sportowe prowadzone w formie sp. z o.o. mogą zaangażować się ponadto w prowadzenie działalności gospodarczej na własny rachunek, nastawionej przy tym na osiągnięcie konkretnych korzyści finansowych np. poprzez organizację imprez sportowych, sprzedaż biletów lub gadżetów. Zyski osiągnięte przez spółkę pod koniec roku obrotowego mogą zostać podzielone pomiędzy wspólników w postaci dywidendy, co w przypadku dochodu osiągniętego przez stowarzyszenie byłoby zabronione przez prawo. Z powyższego wynika, że na gruncie obecnych regulacji prawnych istnieje możliwość prowadzenia klubu sportowego w formie przystępnej i klarownej, z jednoczesnym zaangażowaniem stosunkowo niewielkich środków finansowych, w porównaniu chociażby ze sportową spółka akcyjną, gdzie minimalna wysokość kapitału zakładowego wynosi aż 500 tyś zł. Jedynym mankamentem obecnych rozwiązań ustawodawczych jest brak możliwości bezpośredniego przekształcania funkcjonujących już stowarzyszeń w spółki z o.o., co jednakże – przy zastosowaniu odpowiednio innych przepisów - nie jest procesem niemożliwym do przeprowadzenia.

Źródło: http://www.dauerman.com.pl/?name=klub_sportowy_sp_z_oo
Tomasz Zawada

Tomasz Zawada Specjalista ds.
marketingu, Project
manager, Prezes
Klubu

Temat: Sportowa Spółka Akcyjna... Klub piłkarski

Dziękuje za odpowiedź.

Ja chcę otworzyć swoją firmę agencje marketingu sportowego, która oprócz tego, że zajmowała by się wszystkimi sprawami spółki to chce ją wprowadzić do Sp z o. o. jako udziałowca by w klubie mieć możliwości decyzyjne oraz w pewnym sensie czerpać z tego korzyści finansowe...

Też trafiłem na powyższy artykuł jednak on nie odpowiada na moje wszystkie niewiadome. Nadal nie wiem jak wygląda wprowadzanie kapitału zakładowego do spółki oraz dzielenie się udziałami...

W moim przypadku do składu spółki chciałbym by weszły następujące podmioty: urząd miasta, spółka sport, klub sportowy w formie stowarzyszenia oraz agencja marketingu sportowego i ewentualnie jakiś inwestor. Mają Państwo jakieś pomysł rozwiązań?

konto usunięte

Temat: Sportowa Spółka Akcyjna... Klub piłkarski

Kapitał zakładowy jest wnoszony w momencie rejestracji spółki, określony w akcie notarialnym. Tutaj jak już wcześniej wspomniana wszystko reguluje Kodeks Spółek Handlowych.

Nie nie jestem prawnikiem, ale taka operacja jest chyba bardzo skomplikowana prawnie. Ponadto, przy tylu tylu interesariuszach może być trudna do przeprowadzenia. Już nie wspominam, że współpraca z Urzędami Miast rządzi się swoimi prawami (bez znacznej inicjatywy władz/znajomości pewnie niemożliwa).

W każdym razie, warto się starać gdyż zawsze czegoś nowego się nauczysz ;-). Życzę powodzenia w projekcie.
Tomasz Zawada

Tomasz Zawada Specjalista ds.
marketingu, Project
manager, Prezes
Klubu

Temat: Sportowa Spółka Akcyjna... Klub piłkarski

Wprowadzenie Miasta i Spółki Sport miałoby przede wszystkim na celu łatwiejszy dostęp do obiektów sportowych oraz dofinansowań. Wiadomo, że łatwiej jest założyć spółkę z o.o. gdzie nie ma tych wszystkich udziałowców jednak nie o to chodzi by zrobić samowolną spółkę.

Jestem ciekawe czy są jakieś klubu w Polsce grające w niższych klasach rozrywkowych niż ekstraklasa działające w formie spółki z o.o.?
Radosław S.

Radosław S. skrzetuski.pl

Temat: Sportowa Spółka Akcyjna... Klub piłkarski

pierwszy klub jaki mi przyszedł do głowy działający jako sp. z o.o. to PSŻ Poznań (żużel). Co do kapitału zakładowego to teraz wynosi dla sp. z o.o. 5 000 zł, a S.A. 100 000 zł
Co do przekształcenia stowarzyszeń w spółkę z o.o. to zastanawiamy się, czy nasze stowarzyszenie koszykarskie nie przekształcić w spółkę z o.o. ale wtedy wzrasta kosz prowadzenia działalności mi. pełna księgowość. Niestety nasz klub w większości finansowany jest z dotacji miasta, a z tego co wiem to są jakieś utrudnienia w dotacji z UM dla klubów działających jako spółki prawa handlowego. (Musze się dowiedzieć o co chodzi z tym)
Agnieszka S.

Agnieszka S. Menedżer Sportu

Temat: Sportowa Spółka Akcyjna... Klub piłkarski

zgodnie z ustawą o sporcie kluby sportowe działają jako osoby prawne, pojęcie SSA już nie funkcjonuje, a klub działający w formie spółki akcyjnej podlega, jak już wspominano,Kodeksowi Spółek Handlowych.
Tomasz Zawada

Tomasz Zawada Specjalista ds.
marketingu, Project
manager, Prezes
Klubu

Temat: Sportowa Spółka Akcyjna... Klub piłkarski

Słyszałem, że można prowadzić klub w formie Sp. z o.o. i otrzymywać dotacje celowe jednak trzeba mieć w statucie wpisane, że nie prowadzi się działalności zarobkowej a nadwyżki inwestuje w klub. Jednak wolę by ktoś ze specjalistów to potwierdził?

Następna dyskusja:

Euro 2012 - Spółka PZPN




Wyślij zaproszenie do