Temat: Wy się tu męczycie...
Łukasz Plutecki:
Tak na szybko coś co mi już od biega od PRZEWODNIKA (który btw jest datowany na 27 maja 2009 - sic!):
http://www.parp.gov.pl/index/index/765?pyt=2589&p=149#...
w tej kwestii wersja z 22.06 nic nie zmieniła.
Pyt. 7: Czy w pkt.17 wniosku: "Skwantyfikowane wskaźniki realizacji celów projektu" wymagane są wskaźniki finansowe czy wystarczą np. wskaźniki ilościowe typu: ilość użytkowników? Czy jest określona minimalna ilość tych wskaźników?
Odp.: Pomijając jeden obligatoryjny wskaźnik produktu, Instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie nie narzuca beneficjentom konkretnego katalogu ani minimalnej liczby wskaźników produktu i rezultatu. Każdy wnioskodawca znając specyfikę projektu powinien określić adekwatne i realne wskaźniki, które będą stanowić element oceny projektu
>
wskaźniki produktu (np. liczba nowych e-usług - to ten obligatoryjny, musi wynosić min. 1), wskaźniki rezultatu (liczba użytkowników), czy wybrane wskaźniki rentowności (np. stopa zwrotu z inwestycji) to są zupełnie oddzielne pojęcia wpisywane w różne pola we wniosku.
nie ma narzuconego ich katalogu, bo te mogą zależeć od specyfiki e-usługi (np. ilość sprzedanych reklam lub abonamentów lub e-booków itd.), taki katalog byłby nie do stworzenia, zwłaszcza że innowacyjność często tworzy nowe wskaźniki. ale jakieś muszą się pojawić.
ps.
Paragraf 8 Umowy (obowiązująca) -> http://www.parp.gov.pl/index/index/745, wymienia cele projektu, wskazniki projektu.
To jest tak, że są kryteria oceny na poziomie merytorycznej wniosku oceniane zero-jedynkowo, tzn. jest/nie ma. Jeżeli wskaźnikami nie pokaże się dojścia do tego punktu break even, to nie dostanie się punktów, co oznacza, że wniosek odpadnie. Logiczne jest zatem, że trzeba to wykazać, żeby wniosek został przyjęty.
A jak już zostanie przyjęty, to podpisuje się umowę, w której jest punkt:
1. Beneficjent zobowiązuje się do zrealizowania Projektu w pełnym zakresie, w terminie
wskazanym w § 6 ust. 3, z należytą starannością, zgodnie z:
1) Umową i jej załącznikami, w szczególności z opisem zawartym we wniosku o dofinansowanie, stanowiącym załącznik nr 1 do Umowy;
oraz
1. Beneficjent jest zobowiązany do osiągnięcia wskaźników określonych we wniosku o dofinansowanie, stanowiącym załącznik nr 1 do Umowy.
2. Beneficjent zobowiązuje się do osiągnięcia założonych celów Projektu oraz utrzymania trwałości Projektu przez okres co najmniej 3 lat od dnia zakończenia realizacji Projektu, a
w szczególności do kontynuowania działalności będącej przedmiotem dofinansowania.
Zatem trzeba już na etapie pisania wniosku określić bardzo wiele wskaźników, które potem w audycie są sprawdzane na poszczególnych etapach. Jeżeli nie będą spełnione, można nie dostać refinansowania, bo kasa zwracana jest transzami, a nie dawana np. 500 tys. zł na samym początku.
Poza tym refinansowanie obejmuje 85% całości projektu. Zatem trzeba włożyć 150 tys. własnych, żeby dostać 850 tys. A z taką inwestycją własną, też człowiek jest rozsądniejszy.
Poza tym te kilkaset tysięcy, to nie jest tak dużo. Załóżmy, że taki project manager chce zarabiać ponad 3 000 do ręki, to wnioskodawcę kosztuje to ok. 5 000 brutto x 24 miesiące i już mamy 120 000 na 1 tylko etat.
Prawdą jest, że w tych dokumentach nie ma wielu rzeczy napisanych wprost, dlatego potrzeba sporo wiedzy, obycia z prawem, a przede wszystkim dobrego doradztwa, żeby zrozumieć te wszystkie zawiłości.
Podsumowując, jeżeli dalej ktoś myśli, że to łatwa kaska, którą można przepieprzyć na etaty dla rodziny, samochody, laptopy, bez namysłu i pomysłu, to niech lepiej wstrzyma się od krytyki. Całej reszcie chętnie służę radą, bo jesteśmy świeżo po złożeniu wniosku.
Artur Brzyski edytował(a) ten post dnia 25.07.09 o godzinie 03:47