Maciej Wojewódka

Maciej Wojewódka analityk, manager,
badacz, organizator,
uhonorowany za kr...

Temat: Komunikacja, a media

Miałem wczoraj okazję wziąć udział w interesującej konferencji "Media, a zjawisko korupcji", z udziałem m. in. wiodących przedstawicieli krakowskich mediów i dziennikarzy spoza naszego miasta. Jako jedno z zaganień została przedstawiona podatność mediów i dziennikarzy na różne naciski i wpływy z zewnątrz.

Do czynników oddziaływujących na ich funkcjonowanie paneliści zaliczyli duży udział służb specjalnych (w tym i na dziennikarstwo śledcze), umiejętność odgadywania przez dziennikarzy oczekiwań wydawców, znaczny udział sponsoringu w publicystyce (około 50 %), brak krytyki wobec patronów czy ewentualnych reklamodawców, wzjamne ochranianie się w lokalnej społeczności. Pojawił się także temat silnego wpływu mediów na funkcjonowane i kształtowanie demokratycznie wybieranych władz oraz innych powiązań polityków z mediami czy zatrudnianie natychmiast przez inne media dziennikarzy zamieszanych nieczyste zachowania w poprzednim medium.

Trudno jest oceniać skalę tego zjawiska i jego wpływ na kształtowanie opinii publicznej. Jestem bardzo ciekawy jaki jest Wasz stosunek do mediów i jak odbieracie przekazywane przez nie treści?Maciej Wojewódka edytował(a) ten post dnia 16.05.08 o godzinie 12:35
Janusz P.

Janusz P. [Rzadko na GL]
Prawnik (z
uprawnieniami
pedagogicznymi), ...

Temat: Komunikacja, a media

Dzień dobry,

Czyżby potrzebna była konferencja do zauważenia tego, co dostrzegam od wielu lat, szczególnie na tzw. podwórku lubelskim?

Całkiem sporo lat temu dwa razy rozmawiałem z pewną dziennikarką z lubelskiej redakcji prasowej. Ogólne omówienie sprawy, o której rozmawialiśmy, zaowocowało uznaniem przez tę panią, iż temat jest rewelacyjny. Pani bardzo była tematem zainteresowana. Umówiliśmy się na spotkanie kilka dni później. Gdy przyszedłem, wtedy już z materiałami, pani dziennikarka - bez zapoznania się z żadnym z materiałów (dowodów) - stwierdziła, że temat nie jest ciekawy i nie ma o czym pisać.
Kilka miesięcy później szedłem Krakowskim Przedmieściem i trafiłem na - odbywajęce się na specjalnej scenie - wręczanie nagród dla dziennikarzy z Lublina. Gdy akurat byłem blisko sceny, w/w dziennikarka odebrała nagrodę za "odważne podejmowanie problematyki lubelskiej". Nie wiedziałem, czy śmiać się, czy płakać.

Za poprzedniej ekipy rządzącej Lublinem, szeroko rozpowszechnioną w Lublinie wieścią było to, że pewni (zazwyczaj liczący się) dziennikarze z Lublina nie wylewają za kołnierz tego, co im ważni urzędnicy postawią. Trudno powiedzieć, ile jest w tym prawdy, ale jakoś nie zauważyłem prasowej krytyki wielu chorych pomysłów: między innymi esowatej nowej drogi, którą jeździ się wolniej niż poprzednio używanymi ulicami.
Integracja osłabia krytykę.

Z poważaniem,
Janusz Polanowski

konto usunięte

Temat: Komunikacja, a media

Dziennikarzem jestem tylko z wykształcenia - w zawodzie nie pracuję, choć przebyłam ciekawe praktyki w czasie studiów m.in. w BBC Radio i miło to doświadczenie wspominam.
Polskie środowisko dziennikarskie jest.. specyficzne, ale bez przesady- korupcja nie jest tu głównym powodem, że ludziom nie chce się docierać do sedna różnych problemów. Osobiście dużo bardziej martwi mnie jak słyszę ile osób w mediach haruje przez lata za pół darmo albo i za darmo - owoce swojej pracy oddając tym, którzy mają tak zwane nazwisko.

Widziałam wiele razy na własne oczy, jak osobom współpracującym z różnymi redakcjami nie chciało się za przeproszeniem czterech liter ruszyć żeby zgłębić samemu jakiś temat.Zawsze chcieli gotowce. Wątpię czy byli skorumpowani,byli raczej za leniwi, zbyt mało ambitni i niestety za głupi do tej pracy - mało który dziennikarz zna się na prawie zamówień publicznych, ekonomii swojego regionu, na prawie. A fajnie byłoby mieć chociaż wiedzę ogólną o świecie, jak się pracuje w tym zawodzie. Wiele osób wychodzi z założenia że łatwiej się też pytać o zdanie "ekspertów" którzy dla autopromocji zrobią i powiedzą coś w taki sposób, że pospólstwo to łyknie. Temat da się wtedy opracować w ciekawszej formie, tu coś wkleić tu doczepić, podsumować ironicznie i gotowe.

Mieszkam na Śląsku i jest tu wiele tematów które dzięki mediom możnaby poruszyć, nagłośnić - od przekrętów spółek węglowych począwszy na przebudowie dworca PKP skończywszy. Tysiące konkursów urzędu miasta na najlepszą wizję rozwoju Katowic, z których wynika jedno wielkie NIC. Poziom naszych dziennikarzy jest tu przeciętnie taki jak przystało na naszą młodą demokrację, czyli raczej mierny.
Maciej Wojewódka

Maciej Wojewódka analityk, manager,
badacz, organizator,
uhonorowany za kr...

Temat: Komunikacja, a media

Jeśli kogoś to jeszcze interesuje, właśnie natrafiłem na publikację dotycząca ekspertyzy związanej z taśmami dotyczącymi rozmowy, którą przeprowadzili Adam Michnik i Lew Rywin. Artykuł nosi tytuł "Sprawa Rywina. Psychologia korupcji" i ukazał się w intenetowym wydaniu "Gazety Wyborczej" 25 sierpnia 2003 roku. Obecnie dostępny jest pod linkiem: http://wyborcza.pl/1,76842,1634783.html

Moim zdaniem, po jego lekturze, nie można być pewnym to była propozycja korupcyjna czy prowokacja wobec naczelnego GW.Maciej Wojewódka edytował(a) ten post dnia 14.01.09 o godzinie 18:04

konto usunięte

Temat: Komunikacja, a media

Konferencje i sympozja powinny pozostawić jakiś wymierny ślad - chociażby publikację która będzie w rejestrach bibliotek - jako egzemplarz obowiązkowy.

http://issuu.com/ceui/docs/merkuriusz_regionalny_15
zasygnalizowany jest temat: "Przeszłość, przyszłość. Gazeta. "

dla studentów dziennikarstwa polecana jest publikacja opracowana w ramach sympozjum w Nowej Soli - Znaczenie prasy lokalnej.
Po 9 października postaram się dostarczyć odnośniki rozwijający nasza tematykę.

Następna dyskusja:

Co to jest mądra komunikacja?




Wyślij zaproszenie do