Temat: STRAJK OKUPACYJNY- WALCZYMY O PRZYSZŁOSĆ ŁODZI
konkrety o które proszono:
informacja ze strony strajku o powodachach jego powstania:
"
W związku z nieprzyjęciem na ostatnim posiedzeniu Nadzwyczajnej Sesji Rady Miejskiej w Łodzi (w dniu 6 stycznia 2010 r.) projektu uchwały Prezydenta Miasta w sprawie budowy centrum festiwalowego Camerimage Łódź Center, wg projektu architektonicznego autorstwa Franka Gehry’ego, podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu strajku okupacyjnego.
Była to już trzecia sesja poświęcona temu tematowi. Projekt uchwały, sformułowanej przez Prezydenta Miasta umożliwiającej przystąpienie do realizacji tego przedsięwzięcia, został opatrzony przez grupę radnych poprawką, mówiącą o uzależnieniu tej decyzji od ogłoszenia przez Ministra Kultury konkursu gwarantującego uzyskanie przez pojedyncze projekty dofinansowania na poziomie 250 mln złotych. Pan Minister Kultury Bogdan Zdrojewski w wywiadzie telewizyjnym w TVN po sesji w dniu 30.12.2009 stwierdził, że nie może deklarować żadnych kwot przed rozpisaniem konkursu. Oznacza to że uchwała Rady Miasta w tej postaci jest prawnie niewykonalna. Dzisiejsza Nadzwyczajna Sesja Rady Miasta Łodzi miała doprowadzić do zmiany treści poprawki. Jednak pomimo trzykrotnej już pozytywnej decyzji Komisji Finansów w sprawie realizacji projektu budowy Centrum Festiwalowego grupa Radnych ponownie odesłała go do poczekalni Rady, czyli do ciągle tych samych Komisji Finansów, Kultury i Promocji.
Wobec ewidentnie politycznego podtekstu tej decyzji, braku poszanowania dla głosu władz miasta i tysięcy popierających ten projekt Łodzian i mieszkańców regionu, postanowiliśmy ogłosić strajk okupacyjny Dużej Sali Obrad Rady Miejskiej.
Chcemy uniknąć kolejnych Nadzwyczajnych Rad, przedłużania podjęcia ostatecznych decyzji do momentu, kiedy utrzymanie terminu aplikowania o środki unijne będzie już niemożliwe (projekty architektoniczno – budowlany i wykonawczy będą powstawały minimum 10 – 12 miesięcy). Ponieważ wszystkie wątpliwości w tej sprawie związane są z procedurami i strategią działania Ministerstwa Kultury, naszym zdaniem bardzo ważne byłoby spotkanie Pana Ministra Bogdana Zdrojewskiego z radnymi oraz pomysłodawcami projektu. Tylko w ten sposób możemy osiągnąć kompromis i podtrzymać szanse na skuteczne przygotowanie aplikacji o wsparcie tego ważnego dla polskiej kultury przedsięwzięcia.
Projekt ten wykracza swoim rozmachem poza lokalne znaczenie i jest kluczowy dla postrzegania Polski jako kraju, mającego duży wkład w rozwój kultury europejskiej, zwłaszcza filmowej. Dlatego nie jest to tylko sprawa Łodzian i niektórych łódzkich radnych. Uważamy, że na tym etapie jedynie mediacja najwyższych autorytetów politycznych w Polsce może zmienić niekorzystny bieg wydarzeń. Wysłaliśmy więc prośbę o pomoc w negocjacjach również do Pana Premiera Donalda Tuska i Pana Marszałka Sejmu RP Bronisława Komorowskiego.
Zaapelowaliśmy do przedstawicieli świata sztuki, nauki, polityki i biznesu, a także do wszystkich obywateli, którym bliska jest idea umocnienia polskiej kultury w świecie o wsparcie naszych działań.
Polska, a w szczególności Łódź, stoi przed niepowtarzalną szansą, której nie można zaprzepaścić nieodpowiedzialnymi działaniami powodowanymi wyższością interesu politycznego nad dobrem mieszkańców Miasta Łodzi.
Wszystkich, którym zależy na rozwoju polskiej kultury na scenie międzynarodowej prosimy o głos poparcia oraz jeśli to możliwe o dołączenie do naszego strajku.
Mamy poparcie wielu autorytetów ze świata sztuki i nauki, m. in.: kultowego amerykańskiego reżysera Davida Lyncha, uznanego niemieckiego reżysera Volkera Schlondorffa, wybitnego włoskiego autora zdjęć filmowych, laureata trzech Oskarów, doktora honoris causa łódzkiej filmówki Vittorio Storaro, rektorów wyższych uczelni publicznych w Łodzi czy Stowarzyszenia Aktorów Filmowych i Teatralnych.
Również Twój głos jest dla nas ważny.
"
wspomniany głos poparcia można oddać na stronie strajku
http://strajkokupacyjny.pl/