konto usunięte

Temat: Psychologia koloru

Czerwony jest kolorem krwi i życia. Wpływa pobudzająco na organizm. Osoby wybierające ten kolor pragną zainteresowania ze strony innych, są dynamiczne, uwielbiają być adorowane i pewnie dążą do celu. Jest to również kolor namiętności, choć w nadmiarze może zwiększać agresję.

Różowy jest delikatniejszy od czerwieni, dlatego sprawia wrażenie ciepła, łagodności i jest kojarzony z bezinteresowną miłością. Osoby wybierające ten kolor są bardzo uczuciowe, potrzebują wsparcia i opieki.

Niebieski jest kolorem zimnym, uspakajającym i łagodzącym stresy. Pomaga w nawiązywaniu nowych kontaktów, gdyż wzbudza zaufanie. Osoby wybierające ten kolor charakteryzują się sprawiedliwością, otwartym umysłem, lubią uchodzić za specjalistów w swojej dziedzinie i wykazywać się kreatywnością.

Zielony to kolor relaksujący, uspakajający oraz kojarzący się z przyrodą i wzrostem. Przywraca równowagę energetyczną i poczucie bezpieczeństwa. Osoby wybierające ten kolor mogą wydawać się otoczeniu jako osoby poszukujące spokoju, czujące silną więź z naturą oraz godne zaufania.

Brązowy jest kolorem ziemi. Zapewnia człowiekowi poczucie bezpieczeństwa, stabilność życiową, ciepło rodzinne i wytrwałość. Kolor ludzi pracowitych, mocno stąpających po ziemi, preferujących ład i porządek. Może również łączyć się ze skrytością emocjonalną i obawą przed światem zewnętrznym.

Biały jest kolorem doskonałości, duchowości, czystości i niewinności. Kolor optymistów, ale także ludzi dopiero szukających własnego spojrzenia na rzeczywistość. Biały to również kolor pokory, spokoju i dążenia do celu. Nadużywany może powodować utratę energii.

Czarny jest symbolem tajemniczości, niedostępności, wiedzy i śmierci. Kolor ten wybierają osoby zdyscyplinowane, mądre i pewne siebie albo wręcz odwrotnie - ludzie niepewni swojej wartości, samotnicy i szukający własnego sposobu na życie.

Dopisujcie inne info lub inne kolory...
Diana W.

Diana W. "Nothing is
impossible, the word
itself says i'm
possible...

Temat: Psychologia koloru

A ja troszeczkę zejdę z tematu znaczenia kolorów a podsunę bardziej filozoficzne rozważanie na temat kolorów. Ostatnio króluje film "Avatar" i tak się zastanawiam, czy Cameron specjalnie użył niebieskiego koloru w tworzeniu postaci, czy to zwykły przypadek? :) Ogólnie przyjęte jest i wiadome, że niebieski (niżej już wspominany) oznacza m.in. filozofię, chęć do życia, wrażliwość i lojalność. Czy świat Avatarów prezentuje te wszystkie wartości? Śmiem twierdzić, że tak :)
Co Wy o tym sądzicie?

Swoją drogą... kolor niebieski został mianowany kolorem roku 2010 (źródło: http://www.incolours.pl/). Ciekawy zbieg okoliczności :)
Murray Lindeman

Murray Lindeman Wykładowca, Eurolook
- Europejska
Akademia Wizerunku

Temat: Psychologia koloru

jak niebieski to niebieski - zacznę od tego ze nie zgodzę się z faktem iz niebieski jest zimny, zimny i tylko zimny, dajmy na to marynarski błękit czy petrol - ciepłota koloru jest uzależniona od pigmentów w nim zawartych, przejdę może jednak już bezpośrednio do tematu psychologii koloru,
według Luscher'a niebieski oznacza zadowolenie, wierność, ufność, wrażliwość, akceptację siebie i wewnętrzną harmonię,
po za tym uważany jest faktycznie za silnie uspakajający kolor - w nadmiarze jednak może doprowadzić do stanów depresyjnych, często wykorzystywany w biznesie (niebieska koszula) - ma na celu wzbudzenie ufności z naszym rozmówcą pokazania że jesteśmy zwyczajnie godni zaufania no i oczywiście często jest to zwykła ściema ;)
niechęć do koloru niebieskiego może oznaczać obawę przed porażką, utratą stanowiska, statusu społecznego, dobrobytu

co do filmu Avatar - nie widziałem i nie wiem o co w nim chodzi więc się nie wypowiem niestety ;)

Następna dyskusja:

tak zwana psychologia koloru




Wyślij zaproszenie do