Radosław
K.
Retail | Konsulting
| Marketing & PR &
EB
Temat: Inżynierowie z uprawnieniami - dyskusji cd.
Głos Wielkopolski 2008-07-09Inżynierowie z uprawnieniami
Po raz kolejny Wielkopolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa w Poznaniu przyznała uprawnienia budowlane. Podczas sesji wiosennej o nadanie uprawnienia ubiegało się ponad 200 osób, z czego 162 z nich pomyślnie przeszło przez egzamin pisemny oraz ustny.
W czasie sesji wiosennej niemal 150 osób ubiegało się o uprawnienia w specjalności konstrukcyjno-budowlanej i instalacyjnej sanitarnej. Najmniej z kolei chciało zdobyć uprawnienia budowlane w zakresie specjalności kolejowej, drogowej i mostowej. Egzmiany odbywają się również w specjalności architektonicznej, instalacyjnej elektrycznej i telekomunikacyjnej.
Dopiero co inżynierowie zdobyli zaświadczenia w sesji wiosennej, a już rozpoczynają się się przygotowania do kolejnego, tym razem jesiennego etapu egzaminów. Odbędą się one pod koniec listopada. Zarówno egzamin pisemny, jak i ustny odbywa się jednocześnie w całym kraju. Jednak dokumenty można składać w siedzibie Wielkopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa już w lipcu. Wnioski o nadanie uprawnień budowlanych będą przyjmowane od 20 lipca do 29 sierpnia.
Czy jednak nadal uprawnienia będą przyznawane w okręgowych izbach inżynierów? Według sejmowej komisji "Przyjazne Państwo", tak być nie powinno. Posłowie w niej zasiadający zarzucają korporacje zawodowe skupiające między innymi inżynierów, architektów czy urbanistów istnieją dzięki składkom członkowskim. Największy zarzut dotyczy jednak tego, że korporacje zawodowe utrudniają dostęp do zawodu wielu specjalistom.
- Jesteśmy samorządem otwartym - mówi Jerzy Stroński, przewodniczący rady Wielkopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w Poznaniu. - Co roku przyjmujemy około 400 członków. Zostaje nim każdy, kto przejdzie pomyślnie egzamin.
Natomiast projekt posłów komisji przewiduje, że zrzeszanie się nie tylko w korporacji inżynierów, architektów czy urbanistów, ale nawet adwokatów będzie dobrowolne. Obecnie muszą zdać egzamin przed komisją w izbie lub odbyć kilkuletnie praktyki po studiach.
Osoby, które nie będą chciały należeć do korporacji, będą mogły się ubiegać o nadanie uprawnienia do wykonywania zawodu przed wojewodą. Projekt ustawy trafił na razie do marszałka. Posłowie zajmą się nim dopiero po wakacjach.
I co Wy na to?
Radek