konto usunięte

Temat: WYSTAWA Chińscy mistrzowie tuszu. Tusz we współczesnej...

Zamek Królewski w Warszawie
Sale Wystaw Czasowych II piętra
3.09. – 2.10. 2009 r.

Organizator wystawy: Galeria Sztuki Miasta Shenzhen (Shenzhen Meishuguan), na zlecenie chińskiego Ministerstwa Kultury, przy współudziale Biura Kultury Miasta Shenzhen (Shenzhen Wenhuaju)
Komisarz organizacyjny: Anna Małecka (Zamek Królewski w Warszawie)


Ekspozycja w Zamku Królewskim w Warszawie stanowi główny element tegorocznych Dni Kultury Chińskiej, których organizatorem ze strony polskiej jest Instytut Adama Mickiewicza. Wystawa powstała w wyniku prac komitetu składającego się ze słynnych chińskich ekspertów, kuratorów sztuki współczesnej i dyrektorów galerii sztuki współczesnej w Chinach. Z kilkuset wytypowanych prac wybrano ostatecznie niespełna sto. Prezentowani artyści to znani twórcy chińscy ostatnich lat, m.in. takie sławy, jak Gu Wenda, Li Jin czy Yuan Xiaofang.
Wystawa przedstawia dzieła inspirowane chińską tradycją malarstwa monochromatycznego (malarstwa tuszem na papierze lub jedwabiu). Najwięcej jest prac graficznych na papierze, ale są też i rzeźby, instalacje, czy pokazy wideo. Ekspozycja ilustruje przekrojowo zjawisko „sztuki tuszu” (shuimo yishu), współczesnego nurtu w sztuce chińskiej, inspirowanego tradycjami estetycznymi Państwa Środka, gdzie dawne chińskie techniki artystyczne łączą się z nowoczesnymi formami przekazu wizualnego. Powstające prace, wpisując się w ramy sztuki współczesnej, dystansują się od tradycyjnej sztuki chińskiej, mimo że z niej niezaprzeczalnie czerpią.
Zjawisko „sztuki tuszu” powstało w połowie lat 80. XX w., w wyniku poszukiwań artystów chińskich miejsca dla swych dzieł na światowej arenie sztuki współczesnej. Wówczas to wielu spośród nich zdecydowało się na niemal całkowite zerwanie z wielowiekowymi tradycjami estetycznymi Państwa Środka, podkreślając kosmopolityczny charakter swojej działalności. Jednak pewna grupa artystów zaczęła poszukiwać nowych sposobów wykorzystania elementów chińskiej tradycji. Techniki kładzenia (lawowania) tuszu, operowania plamą i ruchami pędzla, zaczerpnięte z kaligrafii, a wykorzystywane w Chinach od wieków, mogły wzbogacić sztukę nowoczesną i zbudować nowy, indywidualny styl, odznaczający się eksperymentalnością w warstwie technicznej i odrębnością w warstwie estetycznej.
W samych Chinach opinie na temat „sztuki tuszu” bywają podzielone. Wysokie oceny otrzymują techniczne dokonania artystów, którzy wykorzystując tusz w niezwykły sposób, nierzadko odznaczają się niedoścignioną biegłością techniczną. Uznanie budzi również próba wpisania elementów estetycznej tradycji chińskiej do słownika sztuki współczesnej, międzynarodowej w swym charakterze.

Wystawę prezentowano w wielu miastach chińskich oraz dwukrotnie w Stanach Zjednoczonych. Po zakończeniu pokazu w Polsce ekspozycja pokazywana będzie w Budapeszcie, Bukareszcie i Zagrzebiu.

***

Dzieła chińskich mistrzów tuszu oglądać można:

od 3 do 30 września 2009
od poniedziałku do soboty w godz. 1000 – 1800
w niedziele w godz. 1100 – 1800
oraz 1 i 2 października 2009
w godz. 1000 - 1600.

Bilet normalny – 10 zł; ulgowy – 5 zł
w niedziele wstęp bezpłatny.