Temat: HAPPY EASTER?!?
Wielkanoc - jak ugryźć istotę świąt zdjąwszy pogańskie skorupki:
Równonoc wiosenna jest to moment, w którym Ziemia przekracza punkt na swojej orbicie i od tej chwili przez pół roku biegun północny będzie bliżej Słońca niż biegun południowy. Inaczej mówiąc jest to moment przecięcia przez słońce równika niebieskiego w trakcie jego pozornej wędrówki po ekliptyce z półkuli południowej na półkulę północną. Równonoc wiosenna ma miejsce 20/21 marca i wyznacza na półkuli północnej początek wiosny (a na półkuli południowej jesieni) która trwa do momentu przesilenia letniego. Przesilenie letnie - moment maksymalnego wychylenia kierunku osi obrotu Ziemi (23,45°) względem prostej prostopadłej do płaszczyzny orbity, gdy biegun północny zwrócony jest blizej Słońca niż południowy. Zachodzi 21 czerwca i jest to najdłuższy dzień w roku, w którym cień padający w południe jest najkrótszy w roku (dotyczy tylko obszarów półkuli północnej na północ od zwrotnika Raka). Najkrótszą nocą w roku jest noc z 21 czerwca.
Chrześcijańskie Święto Wielkiej Nocy zawsze przypada w pierwszą niedzielę po pierwszej pełni Księżyca przypadającej po równonocy wiosennej.
Ta skomplikowana zasada jest w istocie przełożeniem na solarny w swej naturze kalendarz juliański konkretnej daty 15 Nisan z religijnego kalendarza hebrajskiego, który jest kalendarzem lunarno-solarnym. Data 15 Nisan wyznacza w kalendarzu hebrajskim początek święta Paschy, wokół którego działy się wydarzenia zbawcze. Jakieś 30 lat przed tymi wydarzeniami, ok. 3760 roku według kalendarza hebrajskiego, nastąpiło Wcielenie się Boga a potem wspomniane wydarzenia i części izraelitów, którzy przyjęli Chrystusa Pana do serca, rozpoczęli liczyć czas od zera. Do izraelitów dołączyły także inne narody i dziś, z czego ogromna większość ludzi w tym kraju zdaje sobie sprawę, mamy A.D 2009.
Wydarzenia zbawcze, o których mowa, rozegrały się w czasie Paschy, czyli wtedy, gdy od równonocy wiosennej następuje pierwsza pełnia księżyca, a potem pierwsza niedziela. Trzy dni poprzedzające tę niedzielę nazywamy "Tridium Paschalne" i są to - Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota po których następuje Święto Zmartwychwstania Pańskiego, czyli popularnie - Wielkanoc, czyli noc Zmartwychwstania. Wielki Czwartek jest wielki z powodu Ostatniej Wieczerzy, jaką Chrystus Pan spożył ze swoimi uczniami gdzie ustanowił największy sakrament - Ciała i Krwi Pańskiej. Wielki Piątek jest wielki z powodu miłosnej ofiary jaką dobrowolnie złożył Syn Ojcu w Ofierze za nas - za wszystkie swoje dzieci, tj. ludzi. Wielka Sobota jest wielka z powodu ciszy, skupienia i czuwania przy Grobie Pańskim - oczekiwania na tę Wielką Noc, noc Zmartwychwstania, po której to nocy drzwi do domu Ojca zostały dla nas otwarte.
Zabawy i zwyczaje jakie zostały opisane przez p. Ulę są ubarwieniem tych świąt, podobnie jak rysunki i farby na jajkach - symbolu ukrytego życia. Tak więc stukajmy się nimi i zdejmujmy jedne i drugie skorupki - życząc smacznego i Alleluja!