Temat: KOlejny pseudoprofesjonalny regulamin konkursowy CSW Toruń
7 maja 2007 r. zakończono II etap postępowania i tym samym rozstrzygnięty został konkurs na projekt systemu identyfikacji wizualnej dla Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu.
W I etapie konkursu 21 kwietnia br. obradująca w pełnym składzie komisja zakwalifikowała 151 nadesłanych prac. Prace nadesłano z Polski oraz Anglii. Po pierwszym etapie głosowania wybrano 29 prac finałowych, które zostały omówione i ocenione zgodnie z kryteriami określonymi w regulaminie konkursu. Spośród tych prac - w drodze głosowania - wybrano pięciu laureatów I etapu.
7 maja br. z propozycji nadesłanych przez pięciu laureatów wyłoniona została najlepsza praca - autorstwa Sylwii Giżki z Warszawy.
Sylwia Giżka - (ur. 1978), absolwentka Wydziału Wzornictwa Przemysłowego warszawskiej ASP (dyplom 2005); autorka tekstów o tematyce projektowej m.in. dla Grafii, 2+3D, portalu
http://culture.pl; wykładowca przedmiotów projektowych oraz historii sztuki i reklamy w warszawskiej Szkole Reklamy; na co dzień zawodowo zajmuje się projektowaniem graficznym.
Zwycięskie logo staje się oficjalnym znakiem Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu, w oparciu o ten projekt przygotowany zostanie kompleksowy system identyfikacji wizualnej instytucji.
Uzasadnienie werdyktu komisji:
Zaproponowany znak jest nowoczesnym, uniwersalnym i oryginalnym projektem, w pełni odpowiadającym idei Centrum. Spośród zaproponowanych systemów identyfikacji wizualnej ten właśnie projekt daje największe możliwości budowania interesującego wizerunku powstającej w Toruniu narodowej instytucji kultury.
Oryginalna forma znaku, jego wyrazistość i dynamika, stwarzają w przekonaniu jurorów możliwość rozwijania nowoczesnego systemu identyfikacji wizualnej zgodnie z założeniami regulaminu konkursu.
Opis idei projektu (nadesłany przez autorkę):
Zasadnicza, typograficzna forma znaku, litera T podkreśla w sposób oczywisty związki CSW z macierzystym miastem. Architektoniczna osią znaku są dwa połączone pod kątem 90 stopni prostokąty. Z tej twardej graficznie materii odrywa się miękka, malarska plama. Całość zdynamizowana jest dodatkowo motywem odpływającej w dal kropki.
Skontrastowanie w swej plastycznej naturze elementy są zatem zapisem, śladem pewnego dziejącego się w CZASIE procesu. Wydarzenia - poprzez pozostawione, zauważone i utrwalone ślady - ZNACZĄ swój czas.
Sygnet łączy w sobie idee budowania, organizowania (geometryczna, architektoniczna konstrukcja znaku) oraz ideę działalności artystycznej - mniej konkretnej, wymykającej się jednoznacznym opisom (niedefiniowalna geometrycznie plama). Oddalająca się kropka dodatkowo wskazuje na problem przemijania i paradoksalnie pełni rolę wielokropka, pewnego niedopowiedzenia.
Sensem znaku jest ukazanie instytucji CSW i jej siedziby - budynku (analogie do elementów konstrukcyjnych gmachu), jako podstawy i punktu wyjścia dla działań edukacyjno- artystycznych.
http://csw.torun.pl.