Temat: Kampania turystyczna przy pomocy Sienkiewicza
Początek szlaku Henryka Sienkiewicza w Krakowie
Od roku trwają intensywne prace badawcze sienkiewiczologów oraz specjalistów od obsługi ruchu turystycznego w krakowskiej firmie Janexim
http://janexim.pl nad wytyczeniem KRAKOWSKIEGO SZLAKU SIENKIEWICZA na wzór Szlaków Papieskich. Wszystko wskazuje na to, że wraz z nadejściem wiosny 2010 roku szlaki te zostaną otwarte. Oto co na ten temat mówi Jan Szczepański, prezes firmy Janexim, która obchodzi 20 lecie działalności, zarazem Prezes krakowskiego Stowarzyszenia Artystycznego i Naukowego im. Henryka Sienkiewicza:
Krakowski Szlak Sienkiewicza i Modrzejewskiej (Copyright).
„Zastanawialiśmy się, gdzie powinien być początek wędrówki śladami bardzo wielu pobytów pod Wawelem pisarza, autora Trylogii, laureata Nagrody Nobla.
Najwłaściwszym miejscem wydawał się oczywiście sam zabytkowy budynek krakowskiego kolejowego dworca głównego PKP z połowy XIX wieku, który był miejscem rozjazdów Sienkiewicza liniami kolejowymi do niemal wszystkich krajów Europy, ale niech on będzie dla wielu ostatnim etapem zwiedzania miasta śladami Sienkiewicza.
Jest miejsce, które najbardziej zasługuje na tytuł początku szlaku sienkiewiczowskiego, a które czytelnikom powieści „Krzyżacy” wyda się najbardziej oczywiste. Miejsce, które decyduje od wieków o uroku miasta rozłożonego u stóp wzgórza wawelskiego – okolica Barbakanu i Bramy Floriańskiej widziana z perspektywy Placu Jana Matejki.
Na obecnym Placu Matejki, na którym dziś stoi wspaniały Pomnik Grunwaldzki, przed wiekami była jedna z głównych tras wjazdowych do miasta, którą mogli wjeżdżać Macko i Zbyszko z Bogdańca z powieści „Krzyżacy”..
Znaczenie zwycięstwa grunwaldzkiego uświadomił Polakom w swojej wielkiej powieści Henryk Sienkiewicz, część jej akcji jak wiadomo toczy się na królewskim dworze w Krakowie na Wawelu.
„O uroku Krakowa decyduje niezmienność oblicza, uchwyconego w literackim obrazie średniowiecznej epoki na kartach „Krzyżaków”, a doświadczanego podobnie zarówno przed wiekiem, jak i współcześnie. – pisze Adrianna Adamek – Świechowska w tygodniku „Niedziela.”
Zobaczymy to miejsce - Pomnik Grunwaldzki, Barbakan – początek krakowskiego szlaku sienkiewiczowskiego z części noclegowych apartamentów Janeximu w kamienicy z 1914 roku przy tym placu (Plac Matejki 6), gdzie możemy także zamówić przewodnika
Spod Pomnika Grunwaldzkiego, który został odsłonięty sto lat temu w wyniku starań Ignacego Paderewskiego i innych wielkich Polaków przechodzimy kilkaset metrów do wspaniałego Pałacu Wołodkowiczów przy ulicy Lubicz 4, a stamtąd obok gmachu Teatru imienia Juliusza Słowackiego i Kościoła Św. Krzyża wędrujemy do hotelu i restauracji Pollera, w której jest pierwszy kącik pamiątek związanych z Sienkiewiczem i ciekawe menu.
Na trasie są jeszcze dwa secesyjne hotele.
W ciągu jednego dnia przemierzymy następnych pięć miejsc związanych z Sienkiewiczem w Krakowie, a w ciągu 2-3 dni dziesięć. Wiele z nich to czołowe zabytki Krakowa.
Przeszkalamy już przewodników wyspecjalizowanych w oprowadzeniu śladami Henryka Sienkiewicza po Krakowie, którzy swoją wiedzę stale aktualizują w oparciu o najnowsze odkrycia sienkiewiczologów.
Wprawdzie najlepiej zwiedzać szlak sienkiewiczowski pieszo, ale jest możliwość skorzystania z transportu, zamiast pieszego spaceru po mieście. Dla grup zwiedzających chętnie zorganizujemy koncert pianistyczny rekonstruujący klimaty muzyczne epoki Sienkiewicza, m.in. w wykonaniu międzynarodowej gwiazdy chopinistki Man Li Szczepańskiej
http://manli.eu , prelekcje ze slajdami, pokaz filmu fabularnego o Sienkiewiczu.
Jeśli wędrówka śladami autora Trylogii po Krakowie naszych gości krajowych i zagranicznych zainteresuje, polecimy dalsze trasy tych wędrówek w Polsce i na świecie. Jedną z nich jest wyjazd jednodniowy do Zakopanego minibusem, autobusem lub pociągiem.
Chcielibyśmy otworzyć szlak zwiedzania Krakowa śladami Sienkiewicza u progu wiosny 2010 happeningiem pod Pomnikiem Grunwaldzkim.
Informacjami na ten temat służymy pod numerami + 48 0660 463 492 lub + 48 509 838 037
Zanotował: Wiesław Adamik
SPACER Z PLACU MATEJKI
Brakuje mi wieczornego spaceru
Z Placu Matejki
Tu gdzie Szlaku Sienkiewicza
W magicznym Krakowie początek
Do zielonego skweru
Do serca starego miasta
Tam, gdzie fontanna z lekkim
Szmerem
Roztacza swoje mokre skrzydła
Przed nami i dla nas
Napisał Wiesław Adamik, 2009