Jolanta M.

Jolanta M. Specjalistka ds. PR,
dziennikarka, event
managerka, promo...

Temat: Realizacja celów Fundacji Normalna Przyszłość

Poniżej przedstawiamy szczegółowy opis działań podejmowanych w celu realizacji misji Fundacji:



1. Dofinansowanie wkładów własnych do kredytów mieszkaniowych oraz wkładów partycypacyjnych na mieszkania w Towarzystwach Budownictwach Społecznego dla niepełnosprawnych studentów oraz absolwentów szkół wyższych. Osoby te po ukończeniu studiów mają szanse na podjęcie pracy, zwłaszcza w mieście. Natomiast dość duży problem stanowi dla nich wynajęcie mieszkania, gdyż niewiele jest mieszkań na wynajem przystosowanych dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. W związku z tym jedynym rozwiązaniem dla tych osób jest zakup mieszkania lub jego wynajem w Towarzystwie Budownictwa Społecznego.

Wiele osób niepełnosprawnych pochodzi z niezamożnych rodzin. Nie posiadają one wystarczających środków finansowych na wkład własny potrzebny do uzyskania kredytu mieszkaniowego lub też na wkład partycypacyjny na mieszkanie w TBS. Dzięki dofinansowaniu te osoby będą mogły podjąć pracę zawodową oraz normalnie funkcjonować w społeczeństwie pomimo swojej choroby.


2. Nawiązywanie stałej współpracy z organizacjami zajmującymi się problematyką osób niepełnosprawnych ruchowo oraz zrzeszających te osoby. Chcemy zapraszać do wspólnego działania fundacje i stowarzyszenia, których misją jest aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych.

Doskonalenie umiejętności zawodowych oraz aktywne poszukiwanie pracy przez osoby niepełnosprawne powinno być połączone ze staraniami o uzyskanie mieszkań dla tych osób. Dlatego współdziałanie z takimi organizacjami jest w pełni zasadne.


3. Współpraca z organami samorządowymi oraz Towarzystwami Budownictwa Społecznego mająca na celu pozyskiwanie lokali mieszkaniowych przystosowanych dla osób niepełnosprawnych na korzystnych warunkach (wydłużanie okresu wpłaty wkładu partycypacyjnego, możliwość rozłożenia kwoty wkładu partycypacyjnego na raty, obniżenie wysokości wkładu partycypacyjnego).


4. Tworzenie projektów rozwiązań trudnej sytuacji mieszkaniowej oraz zatrudnienia młodych osób niepełnosprawnych. Projekty te będą następnie przedstawiane jako propozycje rozwiązań instytucjom publicznym, agendom rządowym oraz organizacjom pozarządowym, takim jak:


* Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych,
* Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,
* Krajowa Izba Gospodarczo – Rehabilitacyjna,
* Polska Organizacja Osób Niepełnosprawnych,
* Organy administracji lokalnej,
* Towarzystwa Budownictwa Społecznego,
* Organizacje zajmujące się budową i wynajmowaniem mieszkań dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej (np. Fundacja Habitat for Humanity),
* Partie polityczne,
* Posłowie do Parlamentu Europejskiego.

Fundacja w miarę możliwości będzie podejmowała współpracę z wyżej wymienionymi organizacjami we wdrażaniu proponowanych rozwiązań. Projekty tworzone przez Fundację biorą również udział w konkursach organizowanych przez organy administracji rządowej oraz inne instytucje.


5. Otwarcie gabinetu psychologicznego świadczącego porady dla osób niepełnosprawnych. Zakres świadczonych porad obejmowałby:


6. Stworzenie strony internetowej zawierającej informacje o działalności fundacji, prezentacje osób korzystających z pomocy fundacji (za ich zgodą). Na stronie zamieszczane będą również banery reklamowe firm sponsorujących działalność Fundacji. Strona powinna być dostępna w wersji polskiej oraz angielskiej.


7. Gromadzenie informacji na temat mieszkań przystosowanych dla osób niepełnosprawnych w poszczególnych regionach Polski. Baza danych o mieszkaniach udostępniana byłaby na stronie internetowej fundacji.


8. Użyczanie pomocniczego rachunku bankowego Fundacji osobom niepełnosprawnym, które we własnym zakresie chciałyby gromadzić środki finansowe od sponsorów na wkład mieszkaniowy lub na zakup mieszkania oraz na opłacanie czynszu za mieszkanie.


9. Reklama i promocja działań fundacji:
* Rozdawanie oraz rozsyłanie pocztą elektroniczną ulotek z informacjami o działalności Fundacji,
* Rozpowszechnianie informacji o działalności Fundacji na wyższych uczelniach, a także na portalach organizacji pozarządowych oraz organizacji zajmujących się problemami osób niepełnosprawnych,
* Współpraca z mediami (reportaże w czasopismach, reportaże telewizyjne ukazujące działania Fundacji oraz osiągnięcia jej podopiecznych),
* Organizowanie koncertów i innych imprez promujących działalność fundacji,
* Wyróżnianie najhojniejszych darczyńców (np. tytuł Patrona Fundacji). Raz w roku, np. podczas koncertu, Fundacja przyznaje Certyfikaty Przyszłości (przykładowa nazwa) dla najhojniejszych darczyńców oraz osób, które w szczególny sposób przyczyniły się do sukcesów odnoszonych przez Fundację.
* Zamieszczanie bannerów reklamowych sponsorów na stronach internetowych Fundacji.


10. Pozyskiwanie środków finansowych na realizację powyższych zadań z następujących źródeł:
* Prywatni darczyńcy (osoby fizyczne, firmy, inne instytucje),
* Organizacje pozarządowe zajmujące się przyznawaniem grantów (np. Fundacja Wspólna Droga, Fundacja Batorego, itp.),
* Dotacje organów administracji publicznej (PFRON, samorządy),
* Dotacje z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej,
* Dochody z aukcji przedmiotów ofiarowanych na rzecz fundacji.

Realizacja wyżej wymienionych działań wymaga dużego zaangażowania ze strony Zarządu i Rady Fundacji oraz wolontariuszy i wszystkich ludzi dobrej woli, którzy chcieliby się aktywnie włączyć w działania Fundacji. Wierzymy, że dzięki tym działaniom zmieni się sposób postrzegania osób niepełnosprawnych przez pracodawców i społeczeństwo.

Możliwość uzyskania dofinansowania wkładu mieszkaniowego oraz znalezienia pracy po ukończeniu studiów zachęci młodych ludzi niepełnosprawnych ruchowo do podejmowania trudu doskonalenia swoich umiejętności na wyższych uczelniach. Uzyskają oni pewność tego, że po skończeniu nauki, będą mogli pracować i brać aktywny udział w życiu społecznym, pomimo niepełnosprawności.

OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE POWINNY MIEĆ MOŻLIWOŚĆ POKONANIA WŁASNEJ NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI.