Temat: stawki za dzień zdjęciowy ??
Cenniki (tabele) minimalnych wynagrodzeń autorskich istnieją już od bardzo dawna - jako załącznik do ustawy o prawach autorskich pojawiły się na pewno po roku 1994 i obowiązują razem ze wspomnianą ustawą. Wcześniej był to niejako dokument wewnętrzny ZPAF, ale chętnie go rozdawano wszystkim zainteresowanym. Bardzo często używałem go kiedyś jako argument w dyskusjach o wynagrodzeniach. I nikt nie poważał wysokości honorariów podanych w tabelach.
Obecnie - niestety - stawki tam zawarte są wyśmiewane jako nierealnie wysokie przez samych fotografujących. Przykładem są dyskusje, jakie prowadziłem nawet na GL z osobami przedstawiającymi się jako fotografowie. Powody takiej sytuacji są co najmniej dwa - pojawienie się i zaakceptowanie przez klientów mnóstwa przypadkowych osób, którzy prześciagją się w obniżaniu stawek (przykładem są packshoty po 5 zł, prawa w cenie) oraz działalność agencji i koncernów wydawniczych. Zatrudniają oni prawników, których jednym z obowiązków jest podważanie zasadności stosowania tabel ZPAF. Rozmawiałem z jednym z takich prawników...
Warto pamiętać, że tabele ZPAF (i innych instytucji) są ZAŁĄCZNIKIEM do USTAWY o prawach autorskich i są obowiązującym prawem.
Ale... spotkałem się z sytuacją, w której ogromny koncern wydawniczy uzależnił współpracę ze mną od podpisania oświadczenia, że rezygnuję ze stosowania stawek ZPAF we współpracy z nimi i że każda dostarczona im fotografia będzie przekazana razem ze przeniesieniem nieograniczonych praw autorskich. O wysokości stawek nawet nie chcę wspominać... Było to w 2007 roku. Teraz jest chyba jeszcze gorzej.
Ale to wszystko dygresja - nie jest to odpowiedź na pytanie zawarte w tytule postu.
- normalną sytuacją powinno być osobne potraktowanie stawki za pracę (dzień zdjęciowy), osobne za prawa autorskie związane z polem eksploatacji. Pomiędzy tymi elementami nie ma żadnej zależności. Przykładem są zdjęcia przedstawiane w bankach zdjęć - tam w ogóle nie płaci się za wykonanie zdjęcia, a tylko za wykorzystanie, a stawki są ustalane po przedstawieniu sposobu wykorzystanie zdjęcia.
Stawka za dzień zdjęciowy powinna być związana z kosztami działania fotografa, jego wyposażenia i umiejętności. Propozycja zawarta w tabelach, aby to był 1-2 % wartości posiadanego sprzętu + koszty poniesione przy zleceniu, wydaje się sensowna.