konto usunięte

Temat: stawki za dzień zdjęciowy ??

cennik byl robiony kolo 2003 roku jesli nie wczesniej, wiec pewne pojawilo sie pare rzeczy ktorych nie uwzglednia.

autorow jest pewnie kilku, ale watpie by ci w ZPAFie udzielili informacji na ten temat

niestety lub stety, decyzja sadu z grudnia 2003 jesli dobrze pamietam nie jest obowiazujacym prawnie. tzn przed ta decyzja jesli zrobilas taniej to bylo to niezgodne z prawem wiec trzeba bylo robic drozej teraz tabele MINIMALNYCH wynagrodzen mozna miec w powazaniu o robic za podpis jak widac po naszej wspanialej branzy.

Temat: stawki za dzień zdjęciowy ??

pierwszy cennik to chyba 98 - tak mi się zdaje, kiedys w domu mignęł własnie chyba z 98, ale moge się mylić, gnojek jeszcze wtedy byłam ;)
Piotr Fajfer:

autorow jest pewnie kilku, ale watpie by ci w ZPAFie udzielili informacji na ten temat

powiedzą, powiedzą, co mają nie powiedziec, chyba ze nie beda wiedziec.
Paweł Myszka

Paweł Myszka studio fotograficzne
- kreacja,
produkcja,
postprodukcja

Temat: stawki za dzień zdjęciowy ??

Cenniki (tabele) minimalnych wynagrodzeń autorskich istnieją już od bardzo dawna - jako załącznik do ustawy o prawach autorskich pojawiły się na pewno po roku 1994 i obowiązują razem ze wspomnianą ustawą. Wcześniej był to niejako dokument wewnętrzny ZPAF, ale chętnie go rozdawano wszystkim zainteresowanym. Bardzo często używałem go kiedyś jako argument w dyskusjach o wynagrodzeniach. I nikt nie poważał wysokości honorariów podanych w tabelach.

Obecnie - niestety - stawki tam zawarte są wyśmiewane jako nierealnie wysokie przez samych fotografujących. Przykładem są dyskusje, jakie prowadziłem nawet na GL z osobami przedstawiającymi się jako fotografowie. Powody takiej sytuacji są co najmniej dwa - pojawienie się i zaakceptowanie przez klientów mnóstwa przypadkowych osób, którzy prześciagją się w obniżaniu stawek (przykładem są packshoty po 5 zł, prawa w cenie) oraz działalność agencji i koncernów wydawniczych. Zatrudniają oni prawników, których jednym z obowiązków jest podważanie zasadności stosowania tabel ZPAF. Rozmawiałem z jednym z takich prawników...

Warto pamiętać, że tabele ZPAF (i innych instytucji) są ZAŁĄCZNIKIEM do USTAWY o prawach autorskich i są obowiązującym prawem.

Ale... spotkałem się z sytuacją, w której ogromny koncern wydawniczy uzależnił współpracę ze mną od podpisania oświadczenia, że rezygnuję ze stosowania stawek ZPAF we współpracy z nimi i że każda dostarczona im fotografia będzie przekazana razem ze przeniesieniem nieograniczonych praw autorskich. O wysokości stawek nawet nie chcę wspominać... Było to w 2007 roku. Teraz jest chyba jeszcze gorzej.

Ale to wszystko dygresja - nie jest to odpowiedź na pytanie zawarte w tytule postu.

- normalną sytuacją powinno być osobne potraktowanie stawki za pracę (dzień zdjęciowy), osobne za prawa autorskie związane z polem eksploatacji. Pomiędzy tymi elementami nie ma żadnej zależności. Przykładem są zdjęcia przedstawiane w bankach zdjęć - tam w ogóle nie płaci się za wykonanie zdjęcia, a tylko za wykorzystanie, a stawki są ustalane po przedstawieniu sposobu wykorzystanie zdjęcia.

Stawka za dzień zdjęciowy powinna być związana z kosztami działania fotografa, jego wyposażenia i umiejętności. Propozycja zawarta w tabelach, aby to był 1-2 % wartości posiadanego sprzętu + koszty poniesione przy zleceniu, wydaje się sensowna.
Konrad Poświata

Konrad Poświata Konrad Poświata
Fotografia

Temat: stawki za dzień zdjęciowy ??

Biorąc uwagę tabele ZPAF powinno jeszcze doliczyć się średnią inflację o daty publikacji i uwzględnić wzrosty i spadki % cen sprzętu fotograficznego.

Następna dyskusja:

Dzień dobry!




Wyślij zaproszenie do