Juliusz B.

Juliusz B. INSTYTUT BIZNESU

Temat: Syndrom deficytu uwagi (ADT - Attention Deficit Trait)

Ludzie, którzy na co dzień muszą radzić sobie z natłokiem informacji, mają zbyt wiele obowiązków i zadań do natychmiastowego wykonania, mogą zauważyć u siebie syndrom deficytu uwagi.

Syndrom deficytu uwagi (ADT - Attention Deficit Trait) to neurologiczna przypadłość, która dotyka najczęściej managerów i kierowników wyższego szczebla, a także specjalistów. Osoba z ADT jest nerwowa, często popełnia błędy, nie może się na niczym skupić i ma problem z organizacją czasu, ustalaniem priorytetów i podejmowaniem decyzji.

Skąd się bierze ADT? Menedżerowie zwykle biorą za dużo na swoje barki, mają za dużo zadań i informacji, które muszą przeanalizować. W organizacji czasu pracy nie pomagają nowe technologie, które tylko zwiększają presję, dokładają nowych obowiązków i rozpraszają uwagę - co chwila trzeba odebrać telefon lub odpisać na e-mail. Człowiek przeciążony nadmierną ilością informacji, przestaje racjonalnie oceniać, co jest ważne, a co można sobie darować. Nie umiejąc ocenić znaczenia informacji, mózg sam zaczyna nadawać im rangę, niekoniecznie właściwą.

Człowiek dotknięty ADT ma poczucie, że może robić więcej, choć nie robi prawie nic, cierpi na chroniczne zmęczenie, wyższy poziom stresu, ciągłą irytacja i poczucie lekkiej paniki. ADT może być mylone z wypaleniem zawodowym, jednak w przypadku wypalenia problem znika najczęściej po zmianie pracy. W przypadku ADT ponowne wejście w wir pracy sprawia, że problem nie znika, ale wręcz się nasila.

ADT można kontrolować jedynie poprzez kreatywne kształtowanie swojego środowiska oraz dbałość o własne zdrowie emocjonalne i psychiczne. Trzeba dostatecznie się wysypiać, przejść na zdrową dietę i uprawiać sport. W pracy należy dzielić duże zadania na małe etapy i utrzymywać porządek w swoim miejscu pracy.

Na ADT zapadają częściej osoby, które pracują w izolacji, dlatego warto co 4 - 6 godzin znaleźć chwilę na kontakt z drugim człowiekiem. Przerwa na rozmowę z kolegą daje wytchnienie dla mózgu i pozwala mu podejmować racjonalne decyzje, planować i ustalać kolejność działań

konto usunięte

Temat: Syndrom deficytu uwagi (ADT - Attention Deficit Trait)

to jest kwestia umiejętności oceny (zdroworozsądkowo) takiej sytuacji, a potem chęci i umiejętności zdystansowania się do tej codziennej nagonki, czego nie umie przeskoczyć większość... tacy ludzie nawet jak zaczynają rozumieć problemy zdrowotne, konieczność zmiany stylu życia to np. narzucają sobie jakiś reżim treningowy, wywołujący kolejny stres, niekoniecznie traktując aktywność jako odskocznię i ruch dla zdrowia, a kolejny narzucony sobie obowiązek, nad którym trzeba zapanować i który - o ironio - zaburza rytm dnia, bo zabiera sporo czasu...
Agnieszka Nadstawna

Agnieszka Nadstawna Trener &
Arteterapeuta &
Coach. Event
Planner.

Temat: Syndrom deficytu uwagi (ADT - Attention Deficit Trait)

Tak. I dlatego mam kota na punkcie zarażania ludzi ideą uważności. Ale nie chodzi o skupianie uwagi - to oczywista oczywistość, znak naszych czasów, codzienność, uzus, normalka, lajf. Chodzi o OBDARZANIE UWAZNOŚCIĄ. Umiejętnośc rzadka dziś i nietrenowana. Tak, mam kota, oj mam :-)

konto usunięte

Temat: Syndrom deficytu uwagi (ADT - Attention Deficit Trait)

..Ten post został edytowany przez Autora dnia 21.08.15 o godzinie 09:51

Następna dyskusja:

SYNDROM DEFICYTU UWAGI (ADT...




Wyślij zaproszenie do