Juliusz B.

Juliusz B. INSTYTUT BIZNESU

Temat: DZIAŁANIE HYBRYDOWA wyższa orma burzy mózgów

Profesorowie Christian Terwiesch i Karl Ulrich z Wharton Business School oraz Karan Girotra ze szkoły zarządzania i biznesu INSTEAD są przekonani, że grupowe burze mózgów nie służą firmom próbującym rozwijać kreatywność i innowacyjność. Ich zdaniem to raczej moment spokojnej kontemplacji przed dyskusjami w grupie jest kluczem do bardziej efektywnej innowacyjności.

Eksperci przeprowadzili szereg eksperymentów, z których wynika, że proces hybrydowy, kiedy ludziom daje się czas na własne myślenie, zanim przejdą do dyskusji w grupie, przynosi więcej dobrych pomysłów niż tradycyjna burza mózgów. Zdaniem Christiana Terwiescha tradycyjne struktury korporacji nie sprzyjają kreatywności. Ludziom bardziej odpowiada działanie hybrydowe, które uważają za bardziej rzetelne i bezstronne. Tymczasem w typowej burzy mózgów, jak wiadomo, szef zawsze ma rację.

Podczas burzy mózgów często dobre pomysły giną, ponieważ ludzie są skłonni przejmować sugestie grupy. Kiedy cała grupa pracuje nad jakąś ideą. Pojedyncze osoby wolą nie wychodzić z własnymi pomysłami, bo boją się, że zostaną uznane za egoistów, a nie graczy zespołowych. W efekcie wszyscy koncentrują się na pomyśle poddanym do dyskusji.

Inaczej wygląda to w procesie hybrydowym, kiedy pomysły są przedstawiane bez obaw o reakcję grupy. Jak się okazuje, w procesie hybrydowym powstaje trzykrotnie więcej pomysłów niż podczas tradycyjnej burzy mózgów, a ich jakość jest o około 30% wyższa. Co ważne, najlepsze pomysły wygenerowane w procesie hybrydowym były znacznie lepsze od najlepszych pomysłów z burzy mózgów. Zdaniem Christiana Terwiescha to bardzo ważne, bo innowacyjności nie gwarantują przeciętne pomysły, nawet jeśli jest ich wiele, chodzi natomiast o wygenerowanie jednego albo dwóch, ale naprawdę wyjątkowych.

Badania przeprowadzone przez amerykańskich badaczy pokazują, że kreatywności nie sprzyjają ani hierarchiczne struktury firmowe, ani też proces otwarty, wolny od strukturalnych ograniczeń. Najlepszą metodą na wydobycie z ludzi kreatywności jest pobudzenie ich do myślenia w ramach indywidualnego procesu.

Na podstawie: Personel i Zarządzanie, s. 103, W poszukiwaniu kreatywności, sierpień 2010 r.

konto usunięte

Temat: DZIAŁANIE HYBRYDOWA wyższa orma burzy mózgów

Jak każdy chętnie poznaje nowe metody ... z jednej strony są to bardzo cenne rzeczy z drugiej zaś trzeba uważać z interpretacją i ich stosowaniem ...

Często po jakimś czasie okazuje się, że eksperyment nie "to miał na celu" o czym pisano w ważnych czasopismach :-) , a szereg eksperymentów oznacza cztery ... :-) :-) :-)

Jednak myślę, że nie w tym tkwi sekret. Chodzi o dopasowanie metody pracy do osób ich charakterów,wiedzy, doświadczeń ... ale też do sytuacji w firmie, rangi problemu ... długo można wymieniać.

Zwykłe generowanie pomysłów i ich ocenianie, burza mózgów, proces hybrydowy ... nie ma lepszych lub gorszych metod / są lepsze i gorsze w danej sytuacji !
Maciej Sztompke

Maciej Sztompke Ekspert Business
Excellence

Temat: DZIAŁANIE HYBRYDOWA wyższa orma burzy mózgów

Witam,

Alternatywa do klasycznej burzy mózgów opisana przez Juliusza idzie we właściwym kierunku, tzn. wprowadza element spokojnego, logicznego myślenia.

Okazuje się jednak, że na tej drodze istnieją (i to od wielu lat, z jednoznacznie potwierdzoną skutecznością) rozwiązania znacznie bardziej zaawansowane.

Pierwszym z nich jest TRIZ. W bardzo dużym skrócie to zautomatyzowana metodyka rozwiązywania problemów. Eksperci TRIZ posługując się gotowymi algorytmami (opracowanymi na podstawie analizy setek tysięcy patentów) rozwiązują nawet bardzo złożone problemy w czasie liczonym w godzinach i dniach.

Drugim są Narzędzia Myślowe Teorii Ograniczeń. To metody logicznego wnioskowania służące m.in. do identyfikowania i przełamywania ograniczeń systemów (czyli znajdowania rozwiązań problemów).

W obu przypadkach chaos i losowość w znajdowaniu optymalnego rozwiązania metod opartych na burzy mózgów zastępowana jest powtarzalnym algorytmem dającym wysokiej jakości rozwiązania.

(Skądinąnd TRIZ i Teoria Ograniczeń doczekały się już niezwykle obiecującej synergii - połączenie obu idei daje zupełnie nowe możliwości!)

Pozdrawiam serdecznie

Maciej Sztompke

Następna dyskusja:

burza mózgów




Wyślij zaproszenie do