Temat: problem - Sortowanie obliczeń

Witam ,
mam problem z jedną rzeczą w excelu. Stworzyłem tabelkę obliczeniową w celu uzyskania konkretnych dat danych wydarzeń w grze. Tabelka wygląda tak:

Obrazek

Jak widać na umieszczonym screenie , na biało podświetlone są daty dzisiejsze (zrobione za pomocą formatowania warunkowego -> funkcja =dziś())
Jaki jest mój problem ? czasem bywa tak , że obliczenia prowadzone są od zeszłego miesiąca i uciążliwym jest , przewijanie w górę i w dół , aby dowiedzieć się , o której godzinie coś się dzieje. Chciałbym uzyskać efekt wyświetlania najpierw dzisiejszych dat respów , a później kolejno lub po prostu "kasowania"(ukrycia) minionych respów(coś co minęło , nie jest przydatne) i wyświetlanie w pierwszej kolejności najbliższy resp ->kolejny->kolejny.
Niestety zwykle sortowanie nie radzi sobie z tym , ponieważ są to obliczenia , a nie dane. Potrafi ktoś mi pomóc? Jak mogę uzyskać taki efekt ? Czy to w ogóle możliwe ? Z góry dzięki , pozdrawiam ;)
Łukasz N.

Łukasz N. ETL Developer

Temat: problem - Sortowanie obliczeń

Ze zdjęcia można wywnioskować, że pierwsza data jest znana.
Jeżeli tak jest, to można wyprowadzić takie obliczeni, które pokażą nam tylko dane dla dnia dzisiejszego oraz dni następnych.

Przykład
Tomasz Zarzyka

Tomasz Zarzyka X-mart, właściciel

Temat: problem - Sortowanie obliczeń

Po pierwsze - wszystko jest możliwe. Zajmuję się Excelem od 20 lat i jeszcze nie napotkałem zagadnienia, którego nie dało się rozwiązać.
1. Najlepiej jest napisać kilka procedur w VBA do wykonania tych zadań (nie wiem czy posługujesz się VBA?)
2. Jeśli nie, to zawsze możesz zrobić taki manewr, że zamieniasz funkcje na wartośći (wklej specjalni jako wartość)
- dla ułatwienia trzymaj w jednym miejscu oryginalne formuły (np. całą linię)
3. Żeby przeglądać to, co potrzebujesz, najlepiej jest to zrobić wykorzystując filtr zaawansowany - ale z opcją wyświetlania w innym miejscu - wtedy np. w drugim arkuszu program wyświetli co dokładnie te dane, które potrzebujesz
Jeszcze jedna uwaga - nie wiem ile masz danych, ale uważaj z formatowaniem warunkowym - to jest fajny bajer, ale bardzo pamięciożerny; ja zazwyczaj obchodzę to przez procedurę, która przeliczając tabelę formatuje komórki
Wtedy bez problemu możesz pracować na tabelach zawierających nawet po kilkaset tysięcy wierszy, co przy formatownaiu warunkowym wywaliłoby projekt w kosmos.
Daj znać jak będziesz miał dodatkowe pytania, albo podeślij plik

Następna dyskusja:

problem




Wyślij zaproszenie do