Barbara
Kwiecień
Prezydent, Art
Express Artistic
Consulting
Temat: Latynoskie Juwenalia Krakowskie 19.05.2011!
„Żaczek Wyspa Jak Wulkan Gorąca"!19.05.2011 Juwenalia Krakowskie!
Scena plenerowa przed Klubem "Żaczek",
Al. 3 Maja 5, Kraków
Godz. 21.00 (wejście od godz. 19.00)
W programie:
- koncert kubańsko-polskiej orkiestry salsowej "Rei Ceballo & Calle Sol" (http://callesol.idemo.pl)
- pokazy taneczne międzynarodowej rewii "Afro Carnaval" (http://afrocarnaval.idemo.pl)
- pokazy i warsztaty Capoeira
„CALLE SOL”
Po podbiciu serc publiczności Ameryki Północnej i Europy Zachodniej gorąca fala muzyki kubańskiej dotarła i do Polski. Jej pojawienie się w naszym kraju związane jest blisko z postacią fenomenalnego pianisty, kompozytora i aranżera – Reinaldo Ceballo.
W roku 2000 to właśnie Rei postanowił podarować polskim odbiorcom możliwość przeżywania istoty muzyki latynoskiej w bezpośrednim kontakcie a nie, jak dotychczas, jedynie poprzez nagrania. Do współpracy przy realizacji tego ambitnego planu zaprosił doświadczonych muzyków, zarówno latynoskich jak i polskich, których łączyła fascynacja bogactwem i temperamentem świata karaibskich dźwięków.
W ten sposób ponad dziesięć lat temu powstał jeden z najlepszych w Europie, kubańsko-polski zespół wykonujący prawdziwą muzykę latynoską - „Calle Sol”!
Talent i kunszt Reia zyskał wspaniałą oprawę w postaci towarzyszących mu instrumentalistów, którzy nie tylko dzięki wysokiemu poziomowi wykonawczemu, ale też przez swoje bogate doświadczenie w dziedzinie muzyki poważnej i tak silnemu w Polsce jazzu mogli wzbogacić kompozycje Reinaldo o nowe pomysły i brzmienia. Nic więc dziwnego, że „Calle Sol” bardzo szybko zyskało sobie rozgłos w naszym kraju. Koncertuje, nagrywa, zdobywa nagrody na festiwalach i często występuje w telewizji. Do współpracy może zapraszać najwybitniejszych polskich wokalistów. Na swoim koncie ma już trzy albumy płytowe wydane przez wytwórnię „BMG”, na których można posłuchać muzyki karaibskiej w całej jej różnorodności.
„Calle Sol” ma w swoim repertuarze gatunki takie jak: salsa, cha cha cha, rumba, son, timba, danzón, caribeña, hip-hop, latin-pop oraz oczywiście latin-jazz.
REINALDO ANTONIO CEBALLO HECHAVARRIA (KUBA)
Pianista, wiolonczelista, kompozytor i aranżer, pochodzi z Santiago de Cuba. Tajników sztuki gry na fortepianie uczył Go m.in. Ruben Gonzalez, podczas jam sessions w Hawanie. Reinaldo współpracował ze słynnym zespołem „Sierra Maestra”, z którym występował na wielu renomowanych festiwalach w Europie i obu Amerykach. To właśnie lider tej grupy, Juan de Marcos Gonzales, był ze strony kubańskiej animatorem projektu „Buena Vista”. W 1986r. Przeniósł się do Hawany gdzie rozpoczął współpracę z najlepszymi zespołami i solistami kubańskiej sceny. Poszukując nowych rozwiązań i brzmień stanął na czele grupy „Azucar Negra”, w skład której wchodzili młodzi utalentowani muzycy i która w krótkim czasie zdobyła uznanie publiczności na wyspie i za granicą. W 1996r Reinaldo został zaproszony przez grupę „Sierra Maestra” do pracy nad muzyką do filmu „Salsa” (pianista i aranżer). Z zespołami „Azucar Negra” i „Sierra Maestra” odbył wiele tras koncertowych m.in. po Stanach Zjednoczonych, Francji, Włoszech, Anglii, Belgii oraz Holandii. Reinaldo Ceballo jest uznanym producentem i autorem aranżacji, współpracował z takimi agencjami fonograficznymi jak: Linea 1 (Wielka Brytania), Timba Records (Panama), Bismusic EGREM (Kuba). Na początku roku 2000 Reinaldo przyjechał do Polski i już w maju założył grupę „Calle Sol”, która od początku działalności cieszy się olbrzymią popularnością wśród publiczności. Reinaldo Pracował jako muzyk sesyjny z Mietkiem Szcześniakiem, Marcinem Pospieszalskim, Maćkiem Maleńczukiem, Kayah, Robertem Chojnackim, Wienio i Pele, „De Mono” i z zespołem „Maanam”. Występuje gościnnie na płycie „Yugoton” (aranżacje i instrumenty perkusyjne), oraz na 2 ostatnich płytach „Blue Cafe”, a także kompilacji „Pozytywne Wibracje 6” – jako gość zespołu „Plastic”. Jest liderem projektu Olgi Jackowskiej – „Kora Ola, ola!”
„AFRO CARNAVAL”
Międzynarodowy zespół taneczny - jedyny taki w Polsce!
Zjawiskowo piękne tancerki z Meksyku, Kolumbii, Kuby, Czech i z Polski!
Wspaniali tancerze z Tunezji i z Francji!
Fantastyczne kostiumy i porywające choreografie!
Rewia taneczna powstała w grudniu 2007 z inicjatywy Youssefa Trabelsi - tancerza, choreografa, modela i aktora z Tunezji. Grupę współtworzą profesjonalni i doświadczeni tancerze z różnych stron świata, obok lidera z Tunezji, m.in. z Kolumbii, Meksyku, Kuby, Francji, Czech i oczywiście z Polski.
W repertuarze "Afro Carnaval" ma takie gatunki jak Samba Brazylijska, Tropicana Kubańska, Salsa Kubańska, Mambo, Hula, Afro, Bollywood Show, choreografie inspirowane musicalami Moulin Rouge i Chicago, pokazy w stylu Reggaeton i Hip-hop, Capoeira w wydaniu estradowym, a nawet Fire Show w wykonaniu lidera i inne...
W swoich pokazach zespół łączy etniczne, w tym latynoskie tańce narodowe z profesjonalnymi, współczesnymi technikami rewiowymi, dzięki czemu ich widowiska są niezwykle spektakularne i oszałamiają nawet najbardziej wymagającą widownię.
Grupa ma już na swoim koncie kilkaset (!) pokazów tanecznych, w tym programy i seriale telewizyjne („Taniec z gwiazdami”, „Jaka to melodia?”, „Orzeł czy reszta”, „Jak oni śpiewają?”, „Kawa czy herbata?”, „Poranek TVN 24” i „Szymon Majewski Show”) oraz seriale („Londyńczycy” i „Teraz albo nigdy”), teledyski (m.in. trzy kolejne teledyski Dody), ekskluzywne gale, festiwale, turnieje taneczne i sportowe, pokazy mody, imprezy dla miast, imprezy studenckie, ważne wydarzenia artystyczne, pokazy klubowe i w centrach handlowych oraz pokazy podczas imprez komercyjnych.
Artyści "Afro Carnaval" aktywnie działają na rynku modelingu, reklamy i filmu. Uczestniczą w innych projektach tanecznych, doskonaląc swój warsztat i wizerunek scenicznych na wielu estradach Polsce i za granicą. Na stałe są wykładowcami tańca w najbardziej prestiżowych szkołach w Warszawie, a letnie warsztaty taneczne prowadzą w całej Polsce.
Od stycznia 2008 rewia Youssefa współtworzy spektakle Teatru "Buffo" - "Wieczór Latynoski" i "Hity Buffo" w reż. Janusza Józefowicza.