Arkadiusz Nowakowski

Arkadiusz Nowakowski UI/UX Designer,
JCD.pl

Temat: Problemy z kolorami - offset

Witam,

Potrzebuje kilku informacji. Wypuściłem PDF z rastrem w PNG (mój błąd) w FOGRZE39. Szło to na offset, nakład 100 tys. papier 250g + folia. Wydruk wyszedł bardzo ciemny na co drukarnia tłumaczy się że jest to wina tej graficzki .png oraz folia zrobiła swoje. Dostaliśmy wydruki w 2 partiach. Pierwsza jest właśnie ciemna natomiast druga jest już niemalże akceptowalna jednak kolorystyka między jednym drukiem, a drugim (z tej samej partii) różni się kolorystycznie. Nawet napisy CMYK zostały pozmieniane... Drukarnia różnice w napisach wytłumaczyli że to dalej wina tego pliku .png bo to on spowodował rozbarwienie CMYK. Czy jest to możliwe? Ostatnim moim pytaniem to czy jest różnica w dotyku lub jak można sprawdzić czy papier jest powlekany folią czy nie jest?
Dominik K.

Dominik K. designer & developer

Temat: Problemy z kolorami - offset

Ja nie jestem w 100% pewien, ale PNG nie zapisuje informacji o kolorach CMYK tylko RGB i możliwe, że przeoczyłem jakąś nowinkę, jednak nie przypominam sobie by coś się w tej kwestii zmieniło. Nie rozumiem też dlaczego drukarnia przyjęła plik PNG do druku, mi się trochę to w głowie nie mieści. Druga sprawa nie rozumiem jak fizycznie zapisałeś materiał cyfrowy w profilu FOGRA39 w pliku PNG? Masz jakiś cudowny program do osiągnięcia tego?
Bo np. Photoshop (może mój jest jakiś upośledzony) tego nie potrafi.

Jako ciekawostkę dodam, że jeśli przygotowujesz coś do druku nawet w offsecie na folii transparentnej i idzie to z palety CMYK (bez podkładu białej farby np. Pantone) to wszystko co jest białe na ekranie oraz tinty kolorów czy przejścia tonalne wykorzystujące biel będzie w wydruku przezroczyste lub w pewnym procencie. Nie trzeba w tym celu zapisywać to w pliku z przezroczystością. Proponuje sobie kupić ryzę folii transparentnej wydruków na rzutnik analogowy do drukarki biurowej i sobie testowe wydruki robić na A4. Zauważysz wtedy że im bliżej wartości 0 z każdego koloru składowego CMYK to będzie przezroczyste i mniej kryjące. Co więcej odkryjesz jeszcze bardziej bajerancką prawdę objawioną, że tylko czerń (K) będzie tak naprawdę najbardziej kryjąca, a żółty (Y) najmniej.

Pobaw się i całuj stopy pracodawcy/klienta prosząc o litość ;).Ten post został edytowany przez Autora dnia 14.08.17 o godzinie 13:15

konto usunięte

Temat: Problemy z kolorami - offset

Nie ma możliwości osadzenia w PDF pliku w formacie PNG!
Podczas konwersji do formatu PDF plik PNG jest konwertowany do formatu wewnętrznego (opartego o TIFF).
Użyj Acrobata Pro (może być trial) i sprawdź sobie podgląd separacji oraz czy pozostały w PDF obiekty w przestrzeni RGB.

konto usunięte

Temat: Problemy z kolorami - offset

Arkadiusz N.:
Wypuściłem PDF z rastrem w PNG (mój błąd) w FOGRZE39.

Dlaczego "błąd"? Nie widzę błędu. Plik png jest na dysku - po wygenerowaniu pdfa, w jego wnętrzu jest to coś, o czym pisze Zbyszek. Nie ma znaczenia, co tam żeś do środka wkładał. Co innego, gdybyś wysłał png... Ale wysłałeś pdf?
Dostaliśmy wydruki w 2 partiach.
Pierwsza jest właśnie ciemna natomiast druga jest już niemalże akceptowalna

Z tego samego pliku? Daj zdjęcie obu. Połóż dobry na zły i zrób zdjęcie.
Nawet napisy CMYK zostały pozmieniane...

A to ciekawostka... Daj zdjęcie. "C" jest w kolorze różowym, czy jak?
Drukarnia różnice w napisach wytłumaczyli że to dalej wina tego pliku .png

Skąd drukarnia wie, że to był png? Patrz to, co napisał Zbyszek.
bo to on spowodował rozbarwienie CMYK. Czy jest to możliwe?

Oczywiście, że możliwe, a w dodatku - prawidłowe. A jakie inne rozbarwienie miał spowodować? Póki co, nikt nie drukuje farbami RGB.

Najlepiej pokaż ten plik. Na moje oko (aż tak dramatycznie różne wydruki z tego samego pliku) - masz jakąś szansę na reklamację.Ten post został edytowany przez Autora dnia 14.08.17 o godzinie 21:34
Arkadiusz Nowakowski

Arkadiusz Nowakowski UI/UX Designer,
JCD.pl

Temat: Problemy z kolorami - offset

Wypuściłem PDF. Co do pliku PNG to sam ja przyznałem że to jedyna opcja jaka mogła spowodować u mnie błąd i oni poszli za ciosem tłumacząc się że to na pewno wina PNG...

Podgląd:

Obrazek


Pierwsze zdjęcie od góry jest z pierwszej dostawy i bardzo się nie spodobało klientowi natomiast dwa pozostałe są już lepsze i pochodzą z drugiej dostawy jednak mimo wszystko różnią się kolorem od siebie. Drukarnia tłumaczy to nie nałożeniem folii na drugą partię co dało jaśniejszy kolor jednak oni nie wiedzieli o problemie więc nie bardzo rozumiem ich tłumaczenia. Kolejną rzeczą jest to że te zaproszenia nie różnią się od siebie w dotyku co na moje rozumowanie powinna być chociażby lekka różnica nawet w sztywności papieru.

Pliki PDF
https://drive.google.com/open?id=0BwUOVKcM7np0eFE3ckdRU...

konto usunięte

Temat: Problemy z kolorami - offset

Delikatnie mówiąc drukarnia zrobiła Cię w trąbę!
W pliku PDF do którego podałes linka nie ma jakiegokolwiek obiektu RGB. Wszystko jest skonwertowane do CMYK. Są oczywiście błędy, ale nie tam gdzie się ich spodziewałeś. loga: PTAK WARSAW EXPO i RENAULT są niepotrzebnie drukowane ze wszystkich składowych zamiast samej czerni. Podobnie cienik pod krzesełkiem.

Jeśli z tego samego pliku PDF wychodzą różne kolory na wydruku, to zostałeś zrobiony w trąbę. Ja bym żądał zwrotu kasy w związku z niedotrzymaniem umowy pod względem jakościowym.

konto usunięte

Temat: Problemy z kolorami - offset

Nakład prawie 100 000, jakieś 16 000 arkuszy do druku, folia, cięcie, bigowanie. Drogo.

Zabrakło certyfikowanego wydruku próbnego za dwie dychy (paczka papierosów i dwa piwa), który skutecznie zamknął by dyskusję typu: "kolor miał być kawa z mlekiem a wyszło cappuccino bez cukru". Zwłaszcza, że można było się spodziewać, że klient wyczulony na jakość będzie.

A tak, została dyskusja o subtelnościach. Jednak drukarnia wydrukowała ponownie, może jednak jakoś poczuli się odpowiedzialni, może wyczuli klienta "rokującego na przyszłość".

Cała dyskusja o png jest nic nie warta i nic nie wnosząca.

Aby sprawdzić, czy jest folia, polej zaproszenie wodą. Nie sprawdzałem, ale czuję, że zadziała.
Arkadiusz Nowakowski

Arkadiusz Nowakowski UI/UX Designer,
JCD.pl

Temat: Problemy z kolorami - offset

Dziękuję Panowie za odpowiedzi i za pomoc. Dzisiaj wrócę do domu i sprawdzę czy rzeczywiście folia została zdjęta z drugiej partii. Co do budowania czerni z samego black to jest chyba tyle opinii co grafików :) Kiedy robiłem rzeczy małego formatu (poza reklamami do gazet) z samego black to mój przełożony poprosił mnie żebym budował go z czarnej głębi (min. C 30% M 30% Y 30% K 100%) chodź akurat w tym przypadku tylko jakaś nieznaczna część została zbudowana z całego CMYKa. Może Pan Panie Zbyszku powiedzieć mi kiedy stosować czarną głebię (czy np w wielkich bilbordach stosować głębię?), a kiedy budować elementy z samego black?

konto usunięte

Temat: Problemy z kolorami - offset

Cytat z http://corel.wodip.opole.pl/forum/viewtopic.php?t=4686
Dotyczy co prawda Corela, ale to nieważne.

1. Nie wolno przekazywać do druku czarnych tekstów złożonych z 4 składowych CMYK. Nie tylko tekstów, także innych drobnych elementów. Maszyna drukarska to bardzo precyzyjne urządzenie, ale na słabych papierach i najlepsza nie trafi 4x dokładnie w to samo miejsce, zarezerwowane dla np. cienkiej ramki tabeli zdefiniowanej w kolorze np. C30M45Y47K95 (na oko: czarny...). Dla tak małych elementów wystarczy, jeżeli ich kolor zostanie określony jako C0M0Y0K100. Efekt będzie identyczny, a jakże łatwiejszy do wykonania, bo eliminujący ryzyko powstania tęczowej ramki wokół.

2. Nadrukowywanie czarnego koloru. Pamiętaj, że farba czarna (jak i każda inna) nie jest doskonale kryjąca, tylko transparentna. Wskazane jest więc, aby elementy czarne były nadrukowywane na te, ewentualnie leżące poniżej. Dzięki temu będą... jeszcze bardziej czarne. Unikniesz w ten sposób kolejnej możliwej pułapki: np. jeżeli czarne (już z prawidłowo określonym kolorem - patrz p.1) teksty umieścisz na kolorowym tle - a kolor czarny nie będzie nadrukowywany - to może powstać mało przyjemny efekt podwójnych napisów, jeden czarny i widoczny pod nim - biały, będący wynikiem niedokładnego spasowania (przesunięcia) czarnego koloru. Drukarze mówią na taką sytuację, że „pod czarnym jest wybrane”.

4. Jeżeli RIP w drukarni nadrukowuje czarny kolor, to pamiętaj, że nadrukowuje go dla wszystkich wektorowych obiektów, bez wyjątku. Jeżeli więc w swoim projekcie użyłeś dużych, czarnych elementów leżących nad mniejszymi, kolorowymi, to będą one pod taką czarną plamą widoczne - czarna farba nie jest doskonale kryjąca. Dlatego powinieneś dodać do czarnego koloru wypełnienia po kilkanaście - kilkadziesiąt procent innych składowych. Ile? Szkoły są różne, ja dodaję po 30% C i M. Jeżeli cała praca ma „charakter” czerwony, to dodaję 40%M i 30%C, jeżeli niebieski - 30%M i 40%C. Niektórzy dodają też żółty, niektórzy stosują inne proporcje. Uważaj, dotyczy to dużych plam, nie np. 12 punktowych tekstów (patrz p. 1).

Uzupełnienie: powyższe dotyczy druku offsetowego. W druku cyfrowym, gdzie toner to ciało stałe i nieprzezroczyste - "najczarniejszy czarny" to po prostu 100K. Dodanie czegokolwiek jaśniejszego (C, M lub Y) nie sprawi, że "sczernieje" bardziej.

5. Taki samo dodaj inne składowe do czarnych elementów (dużych), jeżeli chcesz, aby były „bardziej czarne”. Nie musisz ich dodawać tyle, aby z ich sumowania uzyskać 300%. Podane wyżej wartości zupełnie wystarczą, a zyskasz uznanie Pana Drukarza Mietka.
Arkadiusz Nowakowski

Arkadiusz Nowakowski UI/UX Designer,
JCD.pl

Temat: Problemy z kolorami - offset

Na przykładzie tego zdjęcia:

Obrazek


Wymiary tego nośnika to 15,4x37m

Nasuwa mi się pytanie co z logotypami na dole, z dużym logiem Warsaw Home, paskiem pod którym jest logo PTAK oraz sloganem i datą... Będą one bardzo duże ponieważ sam baner ma 37m wysokości. Budować je z całej składowej?

Kolejna rzecz co z drobnym tekstem? (np: partnerzy)
Joanna Zierke

Joanna Zierke Project Manager

Temat: Problemy z kolorami - offset

Moi Drodzy Panowie, jak jest folia to zaproszenia łatwo się nie rozedrze, nie trzeba polewać wodą :) A następnym razem wystarczy proof z certyfikacją. To zawsze jest podstawa do reklamacji

Następna dyskusja:

Cyfrowy offset prócz Indigo?




Wyślij zaproszenie do