Temat: Medical Writing - czy jest nam potrzebne?
Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w naszym badaniu - mieliśmy ponad 1000 wypełnionych ankiet.
Poniżej kilka wyników i wniosków z badania:
1. Bardzo cieszy nas fakt, iż ponad 70% ankietowanych publikuje i prezentuje wyniki badań w języku angielskim.
2. 45% ankietowanych deklarowało aktywność publikacyjną na poziomie kilku prac w roku, a 25% publikuje przynajmniej jeden artykuł rocznie.
3. Niewystarczająca wiedza o technice przygotowywania i pisania prac naukowych, obok braku czasu, jest powodem małej aktywności publikacyjnej lub jej braku u ponad połowy ankietowanych.
4. Do trudności w uzyskaniu akceptacji czasopisma medycznego przyznaje się 92% ankietowanych, a 83% ma problemy z pisaniem w języku angielskim.
5. 40% ankietowanych ma problem ze przygotowaniem skutecznego streszczenia, które zapewni aktywną obecność na konferencji.
Jeśli uda się Polskim naukowcom pokonać wspomniane trudności, Polska będzie mieć szansę zaistnieć w rankingu dwudziestu krajów, których publikacje osiągnęły najwyższą liczbę cytowań w pracach indeksowanych przez Thomson Reuters(
http://www.thomsonreuters.com).
Bez dyskusji pozostaje również fakt, iż w osiąganiu kolejnych szczebli w karierze naukowej, konieczne jest udokumentowanie wysoko punktowanych publikacji, przypomina Maria Koltowska-Häggström, MD, PhD, konsultant medyczny projektu szkoleniowego Proper Medical Writing (
http://www.propermedicalwriting.pl).
Jednym słowem: im wyższy ‘impact factor’ pisma w którym praca się ukazuje, tym stabilniejsze finanse na badania, a co za tym idzie, lepsze możliwości dalszego rozwoju.
Julia Kosela
infrared group