Temat: Ogłoszenia
Zapraszam na szkolenie:
Rola przywództwa i kolektywnej inteligencji w tworzeniu koalicji na rzecz zmian.
Prowadzący:
Robert Dilts i Marek Rudziński
14-15.11.2011 Warszawa
http://www.neuroedukacja.pl/szkolenia-otwarte/rola-prz...
Współpraca ludzi w grupach i zespołach jest coraz bardziej powszechnym i ważnym elementem nowoczesnego biznesu oraz współczesnego życia. Zespoły osiągające wysokie wyniki charakteryzują się cechą nazywaną kolektywną inteligencją. Dotyczy ona zdolności ludzi w zespołach, grupach lub organizacjach, do myślenia i działania w sposób skoordynowany i wyrównany. Podobnie jak łączą się wodór i tlen, tworząc trzecią substancję - wodę, kolektywna inteligencja transformuje oddzielne jednostki w spójną grupę i tworzy zespół, w którym całość jest naprawdę większa, wspanialsza niż suma jej części.
Nasze życie staje się coraz bardziej złożone. Poradzenie sobie z tą złożonością wymaga bycia twórczym i elastycznym. Jest to oczywiste, szczególnie dla współczesnego rynku i organizacji biznesowych. Jesteśmy zmuszani do ciągłego uczenia się. Po to, by coraz lepiej radzić sobie z nowymi wyzwaniami musimy zmieniać nasz sposób działania na bardziej efektywny i innowacyjny. Zmiana jest jedynym stałym procesem naszych czasów. Z tego też powodu przyszłość należy do zespołów. Potrzebujemy kolektywnej inteligencji, która jest bardziej twórcza, elastyczna, szybka i skuteczna niż nasza własna szczególnie, gdy mamy do czynienia z nieznanym.
Kluczowym czynnikiem sukcesu dla uwolnienia zbiorowej inteligencji jest skuteczne przywództwo. Liderzy zespołów wysokiej wydajności nie są „szefami” czy „dowódcami", raczej są to ludzie, którzy zobowiązali się do „kreowania świata, do którego ludzie chcą przynależeć." Zobowiązanie to wymaga specjalnego zestawu umiejętności i zdolności do zarządzania relacjami oraz interakcji z pozostałymi osobami, w celu realizacji wizji satysfakcjonującej przyszłości.
To jest właśnie miejsce, gdzie coaching staje się niezbędny. Coaching to proces wspierania ludzi w osiąganiu ich szczytowych możliwości. Proces ten polega na wzmacnianiu i podkreślaniu mocnych stron ludzi, pomaganiu im w przezwyciężaniu wewnętrznych oporów i zakłóceń oraz ułatwieniu im funkcjonowania w zespole. Coaching jest sposobem upewnienia się, że ludzie są przygotowani do osiągnięcia swoich najwyższych możliwości, sprostania wyzwaniom, pokonywania przeszkód i osiągania wspólnych celów.
Owocem skutecznego coachingu, przywództwa i zbiorowej inteligencji, jest to, co nazywamy generatywną współpracą. Generatywna współpraca oznacza ludzi pracujących razem w celu wygenerowania czegoś nowego, zaskakującego i czegoś, co przekracza możliwości każdego z członków grupy indywidualnie. Dzięki współpracy generatywnej, ludzie są w stanie wykorzystać swoje możliwości w pełni oraz odkryć i zastosować zasoby, z których istnienia nie zdawali sobie sprawy. Czerpią nowe pomysły i zasoby od siebie nawzajem. Taki sposób działania sprawia, że osiągnięcia grupy jako całości są daleko wspanialsze niż, gdyby jednostki tworzące grupę pracowały indywidualnie.
Zarządzanie zmianą jest procesem, który wymaga dobrego przywództwa i skutecznej pracy zespołowej. Na różnych etapach procesu zmiany pojawiają się różne wyzwania, dlatego też potrzebne są różne rodzaje przywództwa i pracy zespołowej na każdym etapie zmian. Według Johna P. Kottera można wyróżnić osiem etapów procesu zarządzania zmianą:
1.Pierwszym etapem zmian jest „Impuls” - obecna sytuacja zostaje zakwestionowana. Lider buduje motywację do zmian w zespole. Istnieją problemy, które powinny być rozwiązane lub nowe możliwości, które chcemy zrealizować. W ten czy inny sposób potrzebujemy przekroczyć samozadowolenie i osiągnąć coś nowego.
2.Druga faza to "Koalicja" – lider buduje zespół, który ma władzę, kompetencje i odpowiedni poziom relacji do przeprowadzenia zmian.
3.„Wizja” - lider i zespół analizują sytuację i wspólnie tworzą nową wizję i strategię.
4.„Komunikacja" - „uwspólnianie” wizji, wizja staje się wizją współdzieloną, strategia jest przedstawiana, aż zostanie rozumiana i zaakceptowana w całej organizacji, społeczeństwie lub grupie, w której nastąpi zmiana. Członkowie zespołu kierują swoją wiadomość do przynajmniej 15-25% organizacji lub społeczeństwa. Pojawiają się bohaterowie wspierający zmiany.
5.„Bariery" - ludzie zaczynają wierzyć, że zmiana jest możliwa, nie wiedzą jednak, jak ją przeprowadzić lub boją się tego, co z jednej strony jest konieczne, a z drugiej jest nowe i nieznane. To jest odpowiedni moment, aby bohaterowie przekroczyli bariery i dokonali zmiany.
6.„Małe zwycięstwa" - pierwszy mały sukces to znak, że wizja jest właściwa i nowe rzeczy, które muszą być wykonane są możliwe do zrealizowania. Dlatego bohaterowie opowiadają swoje historie innym.
7.„Konsolidacja" – pojawiają się pierwsze sukcesy, inni dołączają do nas i możemy prosić o więcej wsparcia. To jest ten moment, kiedy ci, którzy boją się zmian stają się chętni do wypróbowania nowych zachowań i strategii. Lider zdobywa potwierdzenie swojej wiarygodności i może pokazać nową, jeszcze bardziej wymagającą część wizji.
8.„Instytucjonalizacja" – uczymy się z naszych sukcesów i błędów. W trakcie tego procesu w grupie lub organizacji powstaje wspólna wiedza. Zapisujemy nasze doświadczenia i przekształcamy je w nowe przekonania, strategie, procesy i zasady.
Ten program będzie obejmował kilka kluczowych strategii przywództwa i coachingu użytecznych do tego, by pomóc grupie w osiągnięciu odpowiedniej spójności oraz w uwolnieniu geniuszu zbiorowej inteligencji w trakcie przechodzenia przez proces zmian.
Tematy obejmują:
Impuls
Tworzenie ważnego celu – integracja, wizja, misja i ambicja,
Koalicja
• Tworzenie relacyjnego „pola", które wykracza poza behawioralne porozumienie,
Wizja i Komunikacja
• Wspólna wizja - komunikacja i dzielenie wizji w grupie,
• Kreatywność zespołu: wykorzystanie kreatywności zespołu
Strategia i Komunikacja
• Przejście od wizji do działania z wykorzystaniem różnych poziomów uczenia się i zmiany,
Przekraczanie barier i tworzenie małych zwycięstw
• Wspierający uczenie zespołowe - modelowanie i wymiana najlepszych praktyk,
• Generatywnie gromadzenie grupowych zasobów- budowanie „inteligencji roju",
• Uwalnianie i kierowanie „archetypowych" energii w grupie,
Konsolidacja
• Wzajemny Sponsoring-Zapewnienie wsparcia grupowego dla poszczególnych osób, aby osiągnęły poziom swoich najlepszych możliwości,
Instytucjonalizacja
• Stworzenie kultury, która wspiera innowacyjność
Zaproszeni goście opowiedzą o doświadczeniach z wprowadzania zmian w swoich organizacjach.
Dla kogo: dla osób zainteresowanych zmianą, osobistą, w organizacji biznesowej, a takze rodzinie i grupie.
PROWADZĄCY: Robert Dilts i Marek Rudziński
TERMIN: 14-15.11.2011
MIEJSCE: Warszawa, ,Pure Sky Club
CENA : w zależności od terminu wpłaty
Wpłata do 30 września 2011 – 2610 zł
Wpłata do 15 października 2011 – 2755 zł
Wpłata po 15 października 2011 – 2900 zł