Temat: Jak planować brandingowe kampanie reklamowe w Internecie...

Planowanie i realizacja skutecznych kampanii brandingowych w Internecie, w oparciu o doświadczenia branży budowlanej.

Powszechnie wiadomo, że Internet pozwala kształtować świadomość klienta, jak żadne inne medium. Dzieje się tak, ponieważ Internauci są ludźmi świadomymi, aktywnie poszukującymi informacji z wybranego zakresu, o precyzyjnie określonych upodobaniach. Właśnie to wyróżnia ich na tle innych (biernych) konsumentów i jest w stanie bardzo skutecznie przekonać (lub na zawsze zniechęcić) do danej marki. To głównie, ze względu na charakterystykę użytkowników Internetu – tak chętnie realizowane są kampanie „brandigowe” w sieci. Oczywiste jest, że nie wystarczy produkować najlepsze czy najtańsze produkty w branży, ale trzeba przekonać klientów o ich wyjątkowości. Tylko to jest w stanie utrwalić tę subtelną więź miedzy klientem, a firmą. Walka o klienta zaczyna się już od pierwszego kontaktu - zapoznania z logotypem firmy. Produkt powinien być łatwo rozpoznawany przez konsumentów, wyróżniający się wśród sobie podobnych, konkurencyjnych produktów, a w osiąganiu tych celów idealnie sprawdza się Internet. Potencjał tego medium dotyczy tak użytkowników, jak i różnorodności dostępnych form i narzędzi reklamowych. Pozwala na zrealizowanie ciekawej i urozmaiconej graficznie kampanii - w serwisach optymalnie dopasowanych do grupy celu.
Na branding (budowanie świadomości marki) decydują się zwykle te firmy, które sporo osiągnęły i nadal chcą się rozwijać. W kategorii tej zawiera się wiele firm z branży budowlanej. Chętnie wykorzystują one w tym celu Internet, gdyż stosunkowo niskim kosztem budują świadomość marki i skutecznie zwiększają przewagę konkurencyjną. Przy dobrym dopasowaniu tematycznym witryn, w obrębie, których realizowany jest branding i zastosowaniu najskuteczniejszych (w danej grupie docelowej) form reklamowych – kampanie przebiegają z wysoką skutecznością. Aby w działaniach tego typu osiągnąć pożądaną efektywność - należy je bardzo precyzyjnie zaplanować. Owo planowanie musi być podparte informacjami zdobytymi za pośrednictwem aktualnych badań Internetu. Najczęściej wykorzystywane są informacje na temat liczby odsłon, liczby unikalnych użytkowników, profilu demograficznego użytkowników konkretnych witryn – dostępne dzięki badaniu Gemius - Mega Panel.
Etapy planowania brandingu internetowego:
• Analiza celów kampanii „brandingowej”
• Wybór audytorium celowego, analiza i rekomendacje
• Analiza działań konkurencji w obszarze działań „brandingowych”
• Wybór witryn pokrywających się w jak największym stopniu z grupą docelową (najczęściej pada on na witryny tematyczne i wyszukiwarki)
• Wybór form reklamowych - najskuteczniejszych w danej grupie celu
• Przygotowanie kreacji reklamowych (jedna lub dwie linie kreacyjne)
• Realizacja kampanii testowej (emisja kilku tysięcy odsłon z campingiem na wszystkich, wcześniej wybranych witrynach)
• Na podstawie kampanii testowej – wybór najefektywniejszych serwisów internetowych
• Ustalenie czasu emisji (emisje kampanii „brandingowych” najczęściej dotyczą stałej, czasowej obecności, bez limitu odsłon)
• Realizacja kampanii „barandingowej „
• Optymalizacja kampanii (zmiany w emisji poszczególnych kreacji lub zmiana linii kreacyjnej)
Kampanie „brandingowe” koncentrują się na budowie świadomości i wizerunku marki. Ich kreacja zmierza do wywołania u odbiorcy określonych doświadczeń, zaś planowanie mediów – do uzyskania optymalnych parametrów dotarcia. Wbrew pozorom - sukces takiej kampanii nie zależy od liczby „kliknięć”. Badania wskazują, że kampanie tego typu prowadzą do wymiernej zmiany świadomości i postaw nabywców pod wpływem samego kontaktu z reklamami. Nie da się jednak uniknąć przywiązania do najpopularniejszego wskaźnika efektywności działań reklamowych w Internecie, a mianowicie do CTR. I tak w kampaniach „brandingowych” za dobry CTR – przyjmuje się 0,33%.
W faktycznej ocenie efektywności kampanii – wskaźnik ten nie będzie kompletnie użyteczny.
Czas realizacji działań promujących markę – powinien pokrywać się z sezonem sprzedażowym. W branży budowlanej występują dwa okresy wzmożonego zainteresowania produktami bodowlanymi. Pierwszy przypada na miesiące wiosenne: marzec, kwiecień, maj. Drugi etap prac budowlano-wykończeniowych w obrębie budownictwa indywidualnego to jesień: wrzesień, październik.
Czas trwania brandingu nie powinien być krótszy niż jeden miesiąc emisji. Najlepszych efektów można spodziewać się przy emisji dwu lub trzykrotnej (trzy miesiące na przestrzeni roku). Taka strategia „brandingowa” – pozwoli wywrzeć trwałe wrażenie na użytkownikach wybranych serwisów i wortali tematycznych. Działania tego typu sprawią, że określone produkty – długo będą się kojarzyły z promowaną w ten sposób marką.

Formy reklamowe najczęściej wykorzystywane w brandingu internetowym
(w oparciu o kampanie brandingowe firm z branży budowlanej)

Branding internetowy opiera się na użyciu kilku form reklamowych jednocześnie, aby przekaz reklamowy był dostatecznie silny i zdołał się utrwalić w świadomości użytkowników.
Wykorzystane formy powinny być w stopniu optymalnym dopasowane do preferencji Internautów, stanowiących grupę docelową. Przy emisjach czasowych, gdzie reklama wyświetla się przy każdej odsłonie – konieczne jest wykorzystanie form wkomponowanych w strukturę wybranych witryn. Branding internetowy w kampaniach firm z branży budowlanej – ze względu na charakterystykę grupy docelowej nie dopuszcza form wyskakujących typu: pop-up, czy interstitial.

Najczęściej stosowane modele emisji (w oparciu o doświadczenia branży budowlanej):

1.
Strona główna:
Billboard expand (750x100 do 750x300 pikseli, waga do 25 kB) – stała obecność
Scroller (max 1600x30 pikseli, waga do 10 kB) / - emisja trzy dni w tygodniu
Podstrony:
box śródtekstowy (300x250 pikseli, waga do 20 kB) - stała obecność

2.
Strona główna:
Sky scraper expand (120x600 do 160x600 pikseli, waga do 25 kB) – stała obecność
Scroller (max 1600x30 pikseli, waga do 10 kB) / - emisja trzy dni w tygodniu
Podstrony:
box śródtekstowy (300x250 pikseli, waga do 20 kB) - stała obecność

3.
Strona główna:
Billboard expand (750x100 do 750x300 pikseli, waga do 25 kB) – stała obecność
Watermark (rozmiar dowolny, waga do 5 kB) / - stała obecność
Podstrony:
box śródtekstowy (300x250 pikseli, waga do 20 kB) - stała obecność

4.
Strona główna:
box śródtekstowy (300x250 pikseli, waga do 20 kB) - stała obecność
Watermark (rozmiar dowolny, waga do 5 kB) / - stała obecność
Podstrony:
Billboard expand (750x100 do 750x300 pikseli, waga do 25 kB) – stała obecność

Narzędzia dodatkowe;

• Targetowany Mailing html
• Billboard w wyszukiwarkach (wywoływany słowami kluczowymi)

Przykład kampanii „brandingowej” PURMO - producenta grzejników

Kampania realizowana była w oparciu o hasło: „Eksperci polecają PURMO”.
Emitowana z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi promocji marki w wyspecjalizowanych, wąskotematycznych serwisach internetowych oraz w najważniejszych wortalach kategorii Dom. Termin realizacji działań to marzec, kwiecień, wrzesień i październik 2005. W kampanii tej wykorzystano bardzo efektywną wizerunkowo i coraz częściej stosowaną w branży budowlanej formę emisji przewidzianą na stałą, czasową obecność wybranych form reklamowych w serwisach tematycznych. Kampania „brandingowa” PURMO to nowy projekt reklamowy, aczkolwiek oparty na wykorzystywanym już w innych mediach przesłaniu: „Eksperci polecają PURMO”. W brandingu PURMO - wykorzystano jednocześnie kilka skutecznych narzędzi reklamy internetowej, przez co przekaz był optymalnie silny. Emisja na stałą obecność zapewniła użytkownikom stały kontakt z poszczególnymi formami reklamowymi, dzięki czemu efekt wizerunkowy jest znacznie mocniejszy - niż przy tradycyjnej emisji z cappingiem. Narzędzia reklamowe zaplanowane w brandingu - są bardzo dobrze postrzegane przez potencjalnych klientów PURMO (wyemitowano formy expand: sky scraper, billboard, jak również box śródtekstowy i scroller). Podparcie się autorytetem ekspertów – dodało kampanii wiarygodności (w kreacjach reklamowych wykorzystano postacie: Instalatora i Architekta, którzy z różnych względów polecają zastosowanie produktów Purmo). Celem kampanii było ugruntowanie świadomości marki w grupie docelowej firmy, a branding internetowy okazał się doskonałym na to sposobem.

O wizerunek marki należy dbać od momentu jej wykreowania, poprzez zakorzenienie się marki na rynku, aż po moment, kiedy marka staje się silna i bardzo widoczna, a wysiłek włożony w jej budowę zaczyna owocować realnymi korzyściami biznesowymi. W procesie tym doskonale sprawdza się Internet. Zastosowanie pozytywnie postrzeganych form reklamowych, wybór dobrze dopasowanych wortali i serwisów, realizacja ciekawej i wyrazistej kreacji - wszystko to, by marka obrodziła w wyjątkowe i wymierne wartości. Fakty wskazują, że reklama i promocja w Internecie mogą przynieść wymierne korzyści markom w wielu kategoriach. Pozwala on nie tylko na zarządzanie relacjami z klientami, ale też na budowę świadomości i wizerunku marek. Obok rozpowszechniania się dostępu do Internetu, kluczową rolę w poszerzeniu jego zastosowań odegrał rozwój technologii, dzięki któremu wzrosły możliwości kreatywnej komunikacji. Duże znaczenie miały też doświadczenia setek marek umożliwiające analizy mechanizmów oddziaływania e-reklamy w dużej mierze opartej na brandingu.
Aleksandra J.

Aleksandra J. Dyrektor Biura
Ofertowania

Temat: Jak planować brandingowe kampanie reklamowe w Internecie...

Witam, jestem w tej branzy od bardzo niedawna, ale interesuje mnie w jaki sposób skutecznie prowadzic branding firmy budowlanej. Wydaje mi sie ze ta branża jest dosc okreslona i istnieje wiele ograniczen, zwłaszcza ze dziala dla prywatnych i publicznych odbiorców. Czy myslisz ze taka strategia promowania firmy budowlanej w interenecie, zwłaszcza wykonujacej roboty budowlane moze przyniesc korzysci?? Spotkała sie moze Pani z taka kampanią??

Pozdrawiam

Temat: Jak planować brandingowe kampanie reklamowe w Internecie...

Tak;
Wszystko zależy od grupy docelowej.
Kampanie brandingowe w Internecie można realizować na wiele sposobów, wiele zależy od tego - do kogo chcemy dotrzeć. Firma wykonująca roboty drogowe, czemu nie.
Poprostu dobór serwisów będzie inny. Dziś prawie każdy korzysta z Internetu - również osoby, decydujące o wyborze wykonawców, czy też o doborze firm pod przetargi i wśród nich warto budować pozytywny wizerunek. Wiadomo, że w tym wypadku - ma to niewiele wspólnego, ze sprzedażą - ale efekt wizerunkowy, brandingowy - można osiągnąć i to jest niewątpliwą korzyścią takich emisji reklamowych. Co do tego czy spotkałam się z taką kampanią ? - oczywiście. Sama wielokrotnie planowałam takie emisje :o)
Daniel K.

Daniel K. Omnitan Studio

Temat: Jak planować brandingowe kampanie reklamowe w Internecie...

Hmm... Kampanie brandingowe w Internecie oparte o animowane formy reklamowe są czasami bardzo skuteczne (vide totalizator - ktory nam przypomina o trzech dniach losowan w tygodniu - na reklamie wyswietlaja sie trzy hasla, o ktorych firma chce poinformowac swoj target - klikniesz, nie klikniesz - informacja do Ciebie dotrze).
Nie zgodze sie jednak z teza, ze kampanie brandingowe w Internecie sa tak samo skuteczne w bardzo specyficznej branzy budowlanej, jesli oprzemy je o banerki, bilboardy, czy sky scrapery... Samo epatowanie logtypem, produktem, czy firmowym haslem w przypadku tak specyficznej decyzji zakupowej, jakie ma miejsce w branzy budowlanej nie wystarczy.
Oczywiscie, sprawna kampania brandingowa przy pomocy animowanych reklam przynosi pewne efeky, ale nie w postaci wysokiego CTR - (te 0,33% mozliwe bylo do osiagniecia jakies trzy lata temu - teraz witryny upstrzone latajacymi wariacjami form reklamowych maja dosc tragiczne doswiadczenia w CTR - nawet ponizej 0,1%). Jesli swiadomy Klient z branzy budowlanej zalozy, ze kampania w Internecie ma zachecic internautow do zapoznania sie z zawartoscia jego strony internetowej, to niestety - nie powinien opierac jej glownie na kreacjach reklamowych umieszczanych na witrynach branzowych.
Duzo lepsze efekty osiagnie poprzez pozycjonowanie SEO/SEM (wiekszosc ruchu internetowego generuja obecnie wyszukiwarki - jesli je pokochamy, to one pokochaja nasze witryny...:):), czy reklame kontekstowa - coraz czesciej klikamy na linki umieszczone w tekscie (czyli reklama kontekstowa). Skutecznosc tych dzialan mozna oczywiscie roznie przeliczac i mierzyc - najprostszym sposobem jest jednak pieniadz....:)
Przykladowo - PCI (Cost per Insertion - koszt wejscia) lub CPR (Cost per Point) - beda 5, 6 albo 10 razy tansze przy rzetelnie zaplanowanej akcji z udzialem pozycjonowania SEO/SEM, blogow z linkami, artykulow z linkami wewnatrz tekstu, niz w przypadku kampanii opartej wylacznie o formy reklamowej.
Swiadomy internauta zainteresowany branza budowlana, na ogol dosc dlugo zbierajacy informacje na temat marki, cech charakterystycznych jej produktow opiera bowiem swoja wiedze na slowie pisanym, a nie radosnej animacji wyskakujacej posrod dziesiatek innych animacji...:)Daniel Kozon edytował(a) ten post dnia 29.09.07 o godzinie 23:50

Temat: Jak planować brandingowe kampanie reklamowe w Internecie...

Panie Danielu;
Oczywiście SEO/SEM to dziś podstawa obecności w Internecie.
W IDMnet również się tym, zajmujemy w ramach obsługi naszych klientów. Jednak tych narzędzi nie traktujemy jako brandingowe.
W ramach IDMnet - planuję wiele kampanii dla klientów budowlanych i jeśli tylko dobrze wybierzemy miejsce emisji, to kampanie mają bardzo wysokie CTR-y. Kampania Lotto - to kampania zasięgowa, a nie brandingowa. Jest sprzedawana na efekt. Branding, jest czymś dodatkowym, co reklamodawca tutaj może uzyskać, ale nie koniecznie (to nie jest tutaj celem). Formy wyskakujące nie są w tej grupie docelowej skutecznym narzędziem brandingu, gdyż za bardzo irytujące (wiek 25 - 45).
Ostatnio zakończyłam dla klienta kampanię brandingową, same stałe obecności. Promocja ogrzewania podłogowego. Serwisy: instalacjebudowlane.pl/ogrzewanie, e-instalacje.pl/ogrzewanie, cnb.pl/budowa, budujemydom.pl/ogrzewanie, centralneogrzewanie.com.pl/hp - ctr całej kampanii 1,53%.
Wystarczy dobrać dobrze dopasowane, tematyczne serwisy niszowe.
Jeśli wyemitujemy kampanie na onet.pl to faktycznie CRT, będzie w okolicy 0,01%
:o)
Daniel K.

Daniel K. Omnitan Studio

Temat: Jak planować brandingowe kampanie reklamowe w Internecie...

Pani Agnieszko,
Dziesiątki spośród wszystkich serwisów społecznościowych zajmują się teraz zdobywaniem 'contentu' od użytkowników - umieszczanie tam treści nasyconej linkami wpływa oczywiście na pozycjonowanie, ale ciekawa jest też ilość odsłon artykułów - pełnych merytorycznej informacji w połączeniu z nazwa firmy i jej produktów - to też jest branding:):)
Też cenię sobie portale branżowe - czekam na ich spersonalizowaną ofertę, przygotowaną dla Klienta, a nie dla branży.
Co do CTR - gratuluje Pani szczerze tak wysokiego! Faktycznie, im większy serwis - tym gorszy CTR - chyba o tym doskonale wiecie w IDMnecie, że nawet największe portale branżowe, np. budowlane są makabrycznie 'przegrzane' ilością form reklamowych - ciekawe, jaki byłby CTR kampanii ogrzewania podłogowego na takim największym, 'trochę nie-usability' serwisie bdowlanym na literkę M???

Temat: Jak planować brandingowe kampanie reklamowe w Internecie...

To prawda. Im większy serwis budowlany tym gorszy CTR.
Na tych największych średnio w przedziale: 06 do 0,02% (czyli prawie jak portal). Przeładowanie reklamą również nie pomaga. Podobnie jak atrakcyjny kontekst reklamy. Im bardziej atrakcyjny marytorycznie serwis, tym słabsza skuteczność reklamy.
Oczywiście tworzenie treści w ramach serwisów społecznościowych, ma wymiar brandingowy i reklamodawcy również zaczynają dostrzegać ten potencjał. Ale proszę mi wierzyć (a pracuję z dużą liczbą klientów z branży budowlanej) - czas takich kampanii, w ujęciu tej tematyki jeszcze nie nadszedł :o)

Następna dyskusja:

!Poszukiwany! - Project Man...




Wyślij zaproszenie do