Temat: Napisali o Perfekko System.
Warszawa 15.09.2013r
-Nowa propozycja dla planujących budowę domu-
Pojawiła się nowa i naszym zdaniem ciekawa propozycja dla inwestorów mających w planach budowę domu jednorodzinnego. Mimo, iż propozycja nowa to technologia była stosowana od 2007 roku przez warszawskie firmy, świadczące usługi generalnego wykonawstwa. Powstało kilkanaście domów w Polsce a cztery kolejne są w tej chwili w realizacji. Jak podaje dysponent obecnie oferta został zmodyfikowana technicznie przy współpracy z Instytutem Budownictwa Modułowego. Dysponent poinformował nas iż zmiany których dokonał dały możliwość zaoferowania nowej technologii firmom budowlanym z terenu całej Polski, które to firmy, jako dealerzy lokalni technologii świadczą usługę wybudowania domu zainteresowanym inwestorom. Dysponent technologii poinformował nas, iż jest na etapie budowy sieci dystrybucji i jest w stanie przygotować każdą firmę budowlaną do przeprowadzenia realizacji w proponowanej technologii.
Przyjrzeliśmy się. Technologia nosi nazwę Perfekko System (nieco odświeżoną w odniesieniu do nazwy wcześniej używanej Perfekko -Domy Całoroczne). Jest to technologia prefabrykowana, ale co ciekawe, ściany wypełnione są granulatem ceramicznym (keramzytem). Elementy stanu surowego budynku wykonywane są w czterech fabrykach na przeciwległych brzegach kraju, z uwagi na usprawnienie logistyczne dostaw. Elementy wyprodukowanego domu ładowane są na samochód i dostarczane na miejsce budowy. Montaż stanu surowego domu na wcześniej przygotowanym fundamencie trwa do tygodnia czasu (!). Dalej wykonywane jest docieplenie /jak zapewnia dysponent materiałami wyłącznie ekologicznymi/, montaż poszycia dachowego, montaż okien, instalacje wewnątrz, posadzki, ściany działowe oraz prowadzone są prace wykończeniowe. Dysponent podaje, iż każda firma budowlana ilością około 10-12 pracowników jest w stanie od momentu rozpoczęcia prac ziemnych postawić średniej wielkości dom, nawet pod klucz w stanie gotowym do wprowadzenia - w czasie nie przekraczającym 3 miesięcy. Dom w pierwszym odczuciu w zasadzie niczym nie różni się od domu murowanego, po za tym, iż do ociepleń używa się faktycznie specjalnych wełn drzewnych oraz wełn skalnych. Co ciekawe, zupełnie nie stosuje się na docieplenie styropianu (!). Po za ofertą dwudziestu projektów domów autorskich, dysponent pracuje z architektami z terenu całego kraju proponując inwestorom domy projektowane indywidualnie. Architekci, podobnie jak firmy budowlane są wcześniej odpowiednio zapoznawani z technologią. Oferta wydaje się atrakcyjna również w odniesieniu do programów rządowych związanych z dofinansowaniem dla inwestorów chcących budować domy spełniające wymagania NF 15 oraz wymagania NF 40, ponieważ możliwe jest projektowanie domów wysoce energooszczędnych oraz domów pasywnych. Z usług dodatkowych dysponent uruchomił własne wsparcie kredytowe dla inwestorów poszukujących finansowania na budowę domu, gdzie wsparcie to oferowane jest zupełnie bezpłatnie. W zakresie usług dodatkowych pojawia się również usługa pełnego, bezpłatnego doradztwa i zarządzanie inwestycją budowlaną za co do niedawana inwestorzy zastępczy żądali nawet 10% wartości inwestycji. Są więc tzw. wartości dodane.
Przyglądając się cenom dostrzegamy jednak, iż oferta nie jest raczej kierowana do inwestorów preferujących koszty adekwatne do tych wynikających ze stosowania metody budowy „sposobem gospodarczym”. Tu cena na wstępie jest wyższa, jednak biorąc pod uwagę podawane przez dysponenta parametry budynku i użytych materiałów oraz czas zaangażowania inwestora w realizację i korzyści w trakcie już samego użytkowania domu warta przynajmniej dokładniejszego zapoznania i analizy.
Trudny obecnie rynek budownictwa jednorodzinnego, olbrzymia konkurencja, brak elastycznej oferty kredytowania dla inwestorów wymusza nowe, kompleksowe rozwiązania. Być może dzięki recesji i w odpowiedzi na panujący w budownictwie kryzys będziemy budować szybciej a nasze domy będą tańsze w eksploatacji. Wszak nie od dziś wiadomo, iż czas realizacji inwestycji ma niebagatelny wpływ na jej faktyczny koszt a i ten koszt nie kończy się wraz z odbiorem budynku, a rozliczany jest przez lata użytkowania. Wiadomo również, że właśnie często trudny czas wprowadza najbardziej opłacalne rozwiązania.
Opracowanie:
http://polecaniwykonawcy.pl
Informacje do publikacji udostępnione zostały przez DMP sp. z o.o. oraz Instytut Budownictwa Modułowego. W publikacji wykorzystano informacje dotyczące technologii Perfekko System.