Grzegorz Wolski

Grzegorz Wolski
www.szvarc.livioon.c
om

Temat: ... Czyli pierwszy post :) O co kaman ?

Zasady wymiany barterowej

Barter to wymiana bezgotówkowa, czyli towar (bądź usługa) za towar. Strony uzgadniają wartość towarów, lub usług i dążą do tego, żeby bilans był zerowy.

Barter to doskonałe narzędzie, aby sprzedać zapasy magazynowe, lub towary i usługi, którymi dysponuje się w nadmiarze otrzymując w zamian coś, co może dla przedsiębiorcy stanowić wymierną wartość.

Partnerzy zainteresowani wymianą barterową mogą wzajemnie ustalić, czy chcą wymienić towar za towar w stosunku 1:1 – bezgotówkowo. Mogą także umówić się, że jeden daje cały towar lub usługę a drugi daje cos w zamian dopłacając umówioną kwotę pieniędzy.

W zasadzie istnieje pełna dowolność wzajemnych transakcji handlowych.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Przykładowa transakcja barterowa

Jeden podmiot: drukarnia
Drugi podmiot: firma komputerowa

Charakterystyka podmiotów:

Drukarnia posiada wolne moce przerobowe, papier, farbę.
Do swojej działalności potrzebuje natomiast nowszego komputera, ponieważ ten, który działał został uszkodzony.

Firma komputerowa posiada na magazynie komputery wyprodukowane 2 lata temu. Straciły one mocno na wartości, trudno znaleźć na nie klientów.
Aby rozwijać swój biznes, firma komputerowa potrzebuje wizytówek, ulotek i folderów reklamowych.

BARTER
I tutaj właśnie pojawia się możliwość transakcji barterowej dla obu podmiotów. Drukarnia wydrukuje materiały reklamowe dla firmy komputerowej a w zamian otrzyma sprawny komputer, który w zupełności spełni jej oczekiwania.

Efekt:
Drukarnia ma komputer, którego potrzebowała.
Firma komputerowa „sprzedała” komputer i otrzymała materiały reklamowe.

Obie strony są usatysfakcjonowane, żadna nie wydała własnych środków finansowych, a obie pozbyły się towaru/usługi, których nie sprzedały by sobie nawzajem za pieniądze.

Podsumowanie.
Podobnych transakcji może być całe mnóstwo. Wszystko zależy od partnerów. Przedmioty transakcji mogą być dowolne, a umowny zakres finansowy może być znacznie większy niż w opisywanym przykładzie.