Temat: Atlas.ti - doswiadczenia w pracy z programem
Slawek P.:
Czy macie jakies doswiadczenia w pracy z programem Atlas.ti, ktory mozna wykorzystywac w projektach typu analiza tresci. Do czego sie przydaje, jakie sa najwazniejsze zastosowania, od czego zaczac nauke programu?
Link do softu: http://www.atlasti.com/index.html
Na pierwszy rzut oka wydaje mi się, że to jest dobre narzędzie dla studentów wydziałów humanistycznych do zarządzania notatkami do prac naukowych.
Ale jak patrzę na to narzędzie to pomyślałem ze przydałoby sie analogicze narzędzie (jako wtyczka do przeglądarki) dzięki któremu ktoś mógłby zbierać informacje wprost do analizy tego co go interesuje.
W praktyce to byłoby takim powiązaniem jakie daje
http://delicious.com/ wraz z
http://pipes.yahoo.com/pipes/ wraz efektywną wizualizacją takich danych.
Ciekawie wyglada ewolucja tego jak ludzie przechowują informacje. Kiedyś to były zakładki w przeglądarkach i katalogi typu DMOZ. Dzisiaj są to specjalistyczne serwisy które potrafią szybko zebrać informacje o tym co jest interesujące i jak ludzie korzystają ze słów kluczowych.
I tak powoli dzięki słowom kluczowym (tagom) powoli zmierzamy w kierunku semantycznego internetu. Google wygrywa tym, że poda Tobie informację zindeksowaną pod katem Twoich preferencji natomiast serwisy agregujące podadzą Tobie informację jak "dojść" do tych informacji dzięki innym użytkownikom.
Gdyby wszyscy mieli dostęp do informacji o tym jaka jest "historia" Twoich "odwiedzin" to okaże się ze to świetne źródło do badan nad konsumentami, a także nad analizą treści bo pozwala to na dopasowanie treści pod konkretnego użytkownika. Ot cała heurystyka
To narzędzie Atlas.ti jest narzędziem które dobrze nadaje się do prac nad dokumentami offline. Poczekam na odpowiednik w wersji internetowej.