Aleksander H.

Aleksander H. Analityk Systemowy

Temat: ABC Analizy

Witam,
W tematyce analizy IT siedzę stosunkowo krótko, lecz na tyle długo, żeby wiedzieć, że w tym kierunku chcę się rozwijać.
Jestem ciekawy czy w jakiś ogólny sposób dałoby się określić listę metodologii, technik i narzędzi, którymi powinien operować (lub przynajmniej, których powinien być świadomy) dobry analityk zajmujący się analizą procesów biznesowych?
Zanim odpowiecie, że "Nie, bo to zależy od specyfiki pracy, warunków, upodobań, temperatury powietrza i kierunku wiatru" sprecyzuję, że interesuje mnie lista, która byłaby tylko podpowiedzią z czym warto się zapoznać. Zdaję sobie sprawę, że decyzję czy dana metodologia lub narzędzie jest przydatne w konkretnych warunkach każdy musi podjąć sam.


Jakie książki, szkolenia czy inne źródła wiedzy teoretycznej Waszym zdaniem mogą stanowić wartościowe uzupełnienie praktyki dla początkującego?
(Właśnie jestem w trakcie studiów Inżynierii Oprogramowania jednak tematyka analizy biznesowej jest tam poruszana znacznie rzadziej i płycej niż bym chciał)

Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: ABC Analizy

Napisałeś o "dobrym analityku zajmującym się analizą procesów biznesowych", a taki niekoniecznie musi mieć związek z IT (przynajmniej w teorii). Grupa jest jednak o analitykach IT, więc zakładam, że o to Ci właśnie chodzi.

Moim zdaniem zestaw niezbędnych narzędzi dla analityka IT to:
- co najmniej podstawowa wiedza dziedzinowa (jeżeli będziesz się poruszał w różnych dziedzinach, to takie podstawy możesz nabyć przygotowując się do danego projektu)
- podstawy inżynierii oprogramowania (to już masz)
- wiedza nt. technik analizy wymagań (np. z BABOK - Business Analysis Body Of Knowledge - do znalezienia w necie, a chyba nawet na tym forum jakiś link był)
- wiedza nt. zarządzania wymaganiami i ewentualnie znajomość narzędzi które to wspomagają
- UML
- BPMN (?)
- ogólna wiedza o możliwościach technologii które są wykorzystywane w Twojej organizacji
- podstawy zarządzania projektami, przede wszystkim metodyki która jest stosowana w Twojej organizacji
- znajomość narzędzi wspomagających pracę z dokumentacją, np. systemy kontroli wersji, systemy do indeksowania/wyszukiwania informacji itp.

Warto wspomnieć też o predyspozycjach.
Na pewno trzeba pogodzić się z tym, że trzeba dużo pracować głową, potrafić przez długi czas utrzymać wysoki poziom koncentracji i mieć świadomość odpowiedzialności - błędy analizy są kosztowne.
Potrzebne są też umiejętności interpersonalne, negocjacyjne, pewna doza asertywności i elastyczność - z różnymi ludźmi zapewne będziesz pracował i z doświadczenia wiem, że z jednymi się łatwiej rozmawia, a z innymi trudniej. A terminy gonią ;)
Do tego jakieś zdolności organizacyjne i ogólną umiejętność działania w sposób uporządkowany :)

Trochę do poczytania:
http://modernanalyst.com
Aleksander H.

Aleksander H. Analityk Systemowy

Temat: ABC Analizy

Bardzo dziękuję za odpowiedź, zaraz się wezmę za lekturę :)
Pozdrawiam

Następna dyskusja:

Analizy...




Wyślij zaproszenie do