Zbigniew J
Piskorz
www.PISKORZ.pl
sMs692094788
kreowanie wizerunku
...
Temat: Indie planują wystrzelenie całej serii rakiet...Specjalne...
Specjalne rakiety zbadają niespotykane zjawiskoIndie planują wystrzelenie całej serii rakiet, aby zbadać wpływ dzisiejszego zaćmienia słońca – rzadko spotykanego zjawiska, które sprawi, że słońce będzie widoczne tylko jako świecący pierścień.
Indyjska agencja kosmiczna ISRO (Indian Space Research Organization) wystrzeliła już trzy rakiety, a podczas samego zaćmienia planuje wysłać jeszcze co najmniej pięć kolejnych rakiet – poinformował CNN rzecznik agencji, S. Satish.
Astronomowie nazywają zapowiadane na dziś zjawisko zaćmieniem pierścieniowym lub obrączkowym, ponieważ Księżyc zakrywa wtedy tylko środek Słońca, ale nie jego krawędzie. Dzieje się tak dlatego, że w takim przypadku rozmiary kątowe Księżyca są mniejsze niż rozmiary kątowe Słońca. Zaćmienie ma bowiem miejsce w czasie, gdy Księżyc znajduje się w pozycji najbardziej oddalonej od Ziemi.
Satish wyjaśnia, że indyjskie rakiety mają odnotowywać zmiany, jakie wywoła zaćmienie w niższej i średniej warstwie atmosfery.
- Zjawisko zaćmienia spowoduje nagłe odcięcie promieniowania słonecznego. To wpływa na strukturę atmosfery i dynamikę – podała agencja kosmiczna w specjalnie wydanym oświadczeniu. „Wyjątkowość zaćmienia polega też na tym, że występuje ono w południe czasu lokalnego, kiedy promieniowanie słoneczne osiąga swój maksymalny poziom, a słońce znajduje się w swoim zenicie.”
Satish dodał też, że jeszcze jedna rakieta wystartuje w sobotę, aby zbadać następstwa tego wyjątkowego wydarzenia.
Skomentuj materiał! » http://www.onet.tv/niezwykle-zacmienie,5993680,1,klip....
Zaćmienie pierścieniowe słońca będzie widoczne dzisiaj w rejonie o szerokości 300 kilometrów, przecinającym połowę Ziemi – podają naukowcy. Księżyc znajdzie się wtedy w takim punkcie swojej orbity, że będzie najdalej od Ziemi. Będzie się wtedy wydawał mniejszy od słońca, przez co nie będzie mógł całkowicie zablokować światła słonecznego i spowodować całkowitego zaćmienia.
Większość z indyjskich rakiet zostanie wystrzelona z ośrodka kosmicznego na południowym krańcu kraju.
Indie prowadzą obszerny badawczy program kosmiczny, a krajowa agencja ma na swojej liście od roku 1962-63 ponad 60 wydarzeń, które wymienia jako kamienie milowe.
W 2008 roku Indie wysłały na Księżyc swą pierwszą bezzałogową misję, wkrótce po tym, jak chiński astronom odbył swój pierwszy w historii kraju spacer w kosmosie. Jak oceniają niektórzy analitycy, obydwa kraje prowadzą coś, co uznawane jest za azjatycką wersję wyścigu kosmicznego, który w latach 1960-tych prowadziły Stany Zjednoczone oraz Związek Radziecki.
Na początku 2009 roku indyjski rząd zwiększył budżet federalny na badania kosmosu do około miliarda dolarów. Wcześniej na ten cel przeznaczano 700 milionów dolarów – mówi Satish.
Tłumaczenie: Onet.pl