konto usunięte

Temat: Ostrzeżenie dla "kreatywnych" agencji reklamowych.

jaki plagiat , jaka licencja, trochę autora poniosła fantazja i już pewnie widział bajońskie sumy na swoim koncie - nie znając kompletnie zasad panujących na rynku. No cóż, żałuje ze wszedłem w ten wątek.
Artur Mikucki

Artur Mikucki może czas na coś
nowego...

Temat: Ostrzeżenie dla "kreatywnych" agencji reklamowych.

Swoją drogą, ciekawe kto ma prawa do chyba najbardziej znanego i wykorzystywanego wzoru origami, czyli łódeczki. Widać ją w tylu filmach i reklamach, że właściciel musi być bogaty ;)

Temat to jakiś absurd. Z tego co wiem, to "mistrzowie" origami nie publikują schematów jakie wymyślili. Bez takiego schematu my zwykli śmiertelnicy możemy sobie tylko popatrzeć, lub "ukraść" zdjęcie gotowego obiektu z neta, a to już łatwo udowodnić i ścigać. Inne wzory są tak powszechne, że mówienie o prawach autorskich to jakby opatentować koło.

konto usunięte

Temat: Ostrzeżenie dla "kreatywnych" agencji reklamowych.

Na szczęście koszt patentu prawdopodobnie przekroczy koszt stworzenia takiego origami :-)
Bartłomiej Juszczyk

Bartłomiej Juszczyk dyrektor
zarządzający Grupa
Adweb; inwestor,
wykładowca, ...

Temat: Ostrzeżenie dla "kreatywnych" agencji reklamowych.

Weźmy pod uwagę, żę agencja w 99% jeśli nie 100% korzysta z płatnych licencji na zdjęcia, poprzez różnego rodzaju bazy, ergo - wykupując takową zakładam, że zdjęcie jest uczciwe.
Zatem - ja rozumiem że wykreowanie tematu miało zainteresować tematyką origami, autorem i Towarzystwem rzeczonym, ale... bądźmy realistami, skoro jesteśmy praktykami.
Karolina F.

Karolina F. copywriter, tłumacz

Temat: Ostrzeżenie dla "kreatywnych" agencji reklamowych.

Trochę sobie poczytałam, nie wszystko. Mam takie niejasne wrażenie, że origami, jak każde inne rękodzieło tradycyjne, jako całość nie powinno podlegać takim obostrzeniom, dopóki model nie zostanie opatentowany. Ja sobie mogę wymyślić model składania origami, będąc pasjonatką tejże sztuki i ten model może być identyczny jak model wykreowany przez kogoś tam sławnego. Powtarzalność wśród ludzi na całym świecie jest faktem niezaprzeczalnym i przypadek origami jest w tym akurat temacie mało zaskakujący, ze względu na schematyczność tej sztuki i jej ograniczenia związane z wykorzystanym materiałem. A więc jeśli stworzyłam taki model, nie znalazłam go wśród patentów i zaczynam sprzedawać, to ja przepraszam, ale można mi nafiukać. Nie można mieć monopolu na rękodzieło wywodzące się z tradycji, to absurdalne. Rozumiem pobudki- chęć spieniężenia świata, ale to oburzające.



Wyślij zaproszenie do