Rafał L.

Rafał L. grafik - projektant

Temat: Ocena umiejętności grafika komputerowego.

Jak ująłem w temacie, bardzo interesuje mnie kwestia oceny poziomu umiejętności graficznych. Według mnie problem jest bardzo ciekawy i warty wszelkiej dyskusji, nie tylko frapujący wielu grafików, ale zapewne również właścicieli agencji reklamowych. Ze względu na to, że nasza branża cały czas reguluje się, wiele zagadnień jest nierozstrzygniętych, a oceny umiejętności grafików są bardzo względne i niejednokrotnie krzywdzące. Jedna osoba uważa, że - przykładowo – zna Photoshopa bardzo dobrze, inna - mając te same umiejętności w tym programie - uważa, że zna tylko dobrze ten program. Podobnie oceniają nas pracodawcy, właściciele firm reklamowych. Istnieją rozmaite szkolenia, które certyfikują umiejętności komputerowe, np. ECDL czy EITCA, ale żadna z nich nie wskazuje jednoznacznie, jakie poszczególne umiejętności odpowiadają takiemu czy innemu stopniowi zaawansowania. Temat ten kieruję do wszystkich grup, związanych bezpośrednio lub pośrednio z pracą grafika. Chciałbym poznać Wasze opinie. Może ktoś pokusi się o wyszczególnienie takich poziomów i co mniej więcej powinno składać się na każdy z nich. Co wymagane jest na poziom dostateczny, co na dobry, a co na bardzo dobry (czy może jeszcze inna skala: podstawowy, średniozaawansowany, zaawansowany) ? Przydałoby się wiedzieć w końcu, co z „czystym sumieniem” można napisać w cv.
Marek Karnecki

Marek Karnecki rozwijamy się ;)

Temat: Ocena umiejętności grafika komputerowego.

"ocena poziomu umiejętności graficznych" to nie stopień zaawansowania obsługi photoshop'a lub innych programów

"umiejętności graficzne" to tylko to czy umiem namalować daną rzecz czy nie umiem... a czy zrobię to jednym pędzelkiem czy za pomocą 1298 efektów specjalnych nie ma znaczenia w ogóle przecież

Pytanie więc chyba powinno brzmieć - "ocena poziomu umiejętności obsługi oprogramowania", co daje tyle że umiem lub nie, używać [maski], [krzywych], czy znam wszystkie 1298 skrótów klawiaturowych na pamięć = a to nie równa się wcale z umiejętnościami projektowania/malowania etc..

pozdrawiam
Rafał L.

Rafał L. grafik - projektant

Temat: Ocena umiejętności grafika komputerowego.

OK niech będzie... Nazwałem to może nieprecyzyjnie.
Miałem na myśli poziom umiejętności - znajomość oprogramowania GRAFICZNEGO.Ten post został edytowany przez Autora dnia 24.06.14 o godzinie 20:13
Paweł Jędrzejewski

Paweł Jędrzejewski Grafika komputerowa,
informatyka,
programowanie

Temat: Ocena umiejętności grafika komputerowego.

Istnieje termin określany jako "industry standard" i do niego odnoszą się oceny referencyjne.

Podobno genialny artysta potrafi wytworzyć dzieło sztuki przy pomocy długopisu. W tym kontekście
osoba znająca perfekcyjnie samo oprogramowanie (np. programista, który jest autorem programu i zna w założeniu wszystkie funkcjonalności) niekoniecznie musi posiadać zdolność do wytworzenia produktu posiadającego wartośc estetyczną - podobnie jak projektant fortepianów nie staje się automatycznie kompozytorem lub wysokiej klasy wykonawcą, (pomimo, że znajomość tej strony pomaga w konstruowaniu lepszych instrumentów).
Grzegorz Wiszniowski

Grzegorz Wiszniowski entrepreneur &
desing lover

Temat: Ocena umiejętności grafika komputerowego.

Nie bez znaczenia istotna jest szybkość pracy. Przykład sprzed kilku dni. Wchodzę do zaprzyjaźnionej drukarni wydrukować cyfrowo. Okazuje się, że trzeba zrobić tiff'y z plików otwartych. Za kompem siedzi nowy, młody grafik, puszy się wręcz. Szef mówi mu, panie Dominiku, pan to zrobi. I zaczęło się. Pan Dominik zmarnował moją godzinę na nieudolne klikanie, które można było zrobić w 15 minut.

W moim odczuciu stref ocen powinno być kilka:
1. Czas pracy, czyli efektywność.
2. Jakość pracy, czyli kreatywność.
3. Doświadczenie w pracy, czyli brak konieczności poprawek.

Ad. 3. Czasami zdarza mi się trafić na projekt strony zrobiony przez kogoś innego. Patrzę, a tam milion warstw, gdzie każda ma się ruszać, jednak każda z nich posiada inne opcje przenikania. Fakt, ładnie to wygląda, kiedy kolory pięknie się mieszają. Jednak koder ma z tym potężną zagwozdkę.

Z innej mańki, żeby nie było, że tylko projekty www. Reklama prasowa w pełnym kolorze, drukowana na papierze wręcz makulaturowym, który wspaniale rozlewa kroplę farby drukarskiej. A tu projekt z mikroskopijną czcionką w kolorze białym na czarnej apli, której suma wszystkich barw wynosi 100, dzięki czemu papier idealnie się rozmywa.

Dla mnie punkt trzeci powinien być wyznacznikiem jakości potencjalnego pracownika.

konto usunięte

Temat: Ocena umiejętności grafika komputerowego.

Mi akurat doświadczenie podpowiada, żeby nie chodzić do drukarni z plikami otwartymi.
Grzegorz Wiszniowski

Grzegorz Wiszniowski entrepreneur &
desing lover

Temat: Ocena umiejętności grafika komputerowego.

@Paweł Korzeniewski, mi wręcz odwrotnie :) z drukarnią się znamy i częstokroć pomagamy sobie nawzajem.

konto usunięte

Temat: Ocena umiejętności grafika komputerowego.

Przy ocenie umiejętności grafika w agencji reklamowej, trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii i analizować je razem:
1. Kwestie "techniczne":
- znajomość programów graficznych,
- umiejętność projektowania "pod maszynę i technologię druku",
- znajomość technik drukarskich i grawerskich: cyfra, offset, sito, tampo, dtg, laser etc.
2. Kwestie osobowościowe:
- ortografia,
- umiejętność szybkiego projektowania pod Klienta,
- dobra organizacja warsztatu i czasu pracy,
- umiejętność pracy w zespole i w sytuacjach stresowych,
- rzeczywiste doświadczenie.

To chyba najważniejsze elementy, choć lista spokojnie może być dłuższa.
Agnieszka Rysicka

Agnieszka Rysicka Project Manager ,
Agencja Reklamowa
NO.ONE

Temat: Ocena umiejętności grafika komputerowego.

Myślę że istotną, a zaryzykowałabym nawet stwierdzenie "najważniejszą" rzeczą jaką w pierwszej kolejności powinien sprawdzić pracodawca, jest PORTFOLIO dotychczas wykonanych prac. Oczywiście to tylko pierwszy etap weryfikacji, ale myślę że bardzo ważny.

Po rzuceniu okiem na portfolio, można mniej więcej określić na jakim poziomie jest dana osoba, a później pozostaje już tylko kwestia sprawdzenia, jak szybko to robi :)

Nagminne rzeczywiście jest publikowanie ogłoszeń w stylu " szukam grafika komputerowego ze znajomością ... i tu wszystkie możliwe dostępne na rynku programy ... oraz mile widziana znajomość html, css, java , php."

Tak naprawdę, warto jest się zastanowić, do czego tego naszego "grafika" będziemy potrzebować i na tej podstawie "tworzyć" nasze ogłoszenie o rekrutacji.



Wyślij zaproszenie do