Temat: Jaki UPS 1000...2000W ?
Przy doborze UPS-a przede wszystkim trzeba określić ile urządzeń będzie zasilał i jaki ma być czas podtrzymania systemów od momentu zaniku zasilania.
Uwaga na jednostki W (Watt) to nie to samo co VA (Volto Amper). Jeżeli masz podane wartości w różnych jednostkach to trzeba je przeliczyć.
I jeszcze uwaga praktyczna. Na urządzeniach podawana jest tak zwana moc szczytowa (w W lub VA). To znaczy maksymalna moc jaka może pobrać zasilacz urządzenia. Praktycznie zdarz się to bardzo rzadko a nawet można powiedzieć, że nigdy. Ponadto moc zasilaczy w urządzeniach jest zawsze większa niż maksymalna moc pobierana przez podzespoły. Dlatego przy obliczeniach przyjmuje się tak zwany współczynnik równoczesności. W przypadku sprzętu komputerowego zwykle przyjmuje się go na poziomie 0,7 (70% maksymalnej mocy podłączonych urządzeń). Dla serwerów można przyjąć nieco wyższy ale raczej nie więcej niż 0,8. UPS-y i tak są konstruowane z możliwością chwilowego przeciążenia (nieraz nawet do 150% mocy) a równoczesne włączenie wszystkich urządzeń w szafie zdarza się rzadko. Ponadto zwykle UPS-y są wyposażone w układ zapobiegający przeciążeniu który w przypadku przeciążenia pozałącza zasilanie na obwód obejściowy (tak zwany by-pass).
Co do kontroli to praktycznie większość producentów udostępnia oprogramowanie do monitoringu UPS-a a jeżeli nie to wyposaża go w interfejs (najczęściej RS-232 lub ostatnio USB) za pomocą którego można się do niego podłączyć i kontrolować.
Jeżeli chodzi o rozbudowę to zwykle (choć nie zawsze) nie można podnieść mocy UPS-a. Natomiast czas podtrzymania zależy wyłącznie od ilości i pojemności akumulatorów. Przy UPS-ach większej mocy (od ok. 500W) zwykle istnieje możliwość rozbudowy baterii akumulator.