Temat: znak wspólnotowy a krajowy

witam,
zalozmy ze znak towarowy ZYZ zostal zgloszony w POlSCE przez polska firme. Czy jesli ktos z uniu europejskiej bedzie chcial zglosic ten sam znak towarowy ale jako znak wspolnotowy to czy moze to zrobic? A jesli tak to jak wyglada ochrona tego znaku w polsce przez firme ktora tego dokonala w polsce.bogdan Kowal edytował(a) ten post dnia 18.07.09 o godzinie 08:57

konto usunięte

Temat: znak wspólnotowy a krajowy

Jak ZYZ zostanie zgłoszony albo zarejestrowany w Polsce, to następują tzw. "względne podstawy odmowy rejestracji" (wtedy w zasadzie wspólnotowy znak nie może zostać zarejestrowany przez inny podmiot).

Podstawa: http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=...

Art. 8 ust. 1 i 2

"Artykuł 8

Względne podstawy odmowy rejestracji

1. W wyniku sprzeciwu właściciela wcześniejszego znaku towarowego, zgłoszonego znaku towarowego nie rejestruje się, jeżeli:

a) jest on identyczny z wcześniejszym znakiem towarowym, a towary lub usługi, dla których wnioskuje się o rejestrację są identyczne z towarami lub usługami, dla których wcześniejszy znak towarowy jest chroniony;

b) z powodu identyczności lub podobieństwa do wcześniejszego znaku towarowego, identyczności lub podobieństwa towarów lub usług istnieje prawdopodobieństwo wprowadzenia w błąd opinii publicznej na terytorium, na którym wcześniejszy znak towarowy jest chroniony; prawdopodobieństwo wprowadzenia w błąd obejmuje również prawdopodobieństwo skojarzenia z wcześniejszym znakiem towarowym.

2. Do celów ust. 1 "wcześniejsze znaki towarowe" oznaczają:

a) znaki towarowe następujących rodzajów, w odniesieniu do których data złożenia wniosku o rejestrację jest wcześniejsza od daty wniosku o rejestrację wspólnotowego znaku towarowego, biorąc pod uwagę, w odpowiednim przypadku, prawo pierwszeństwa w odniesieniu do tych znaków towarowych:

i) wspólnotowe znaki towarowe;

ii) znaki towarowe zarejestrowane w Państwie Członkowskim lub, w przypadku Belgii, Niderlandów lub Luksemburga, w Urzędzie Znaków Towarowych Beneluksu;

iii) znaki towarowe rejestrowane na mocy międzynarodowych uzgodnień obowiązujących w Państwie Członkowskim;

b) zgłoszenia znaków towarowych określone w lit. a), z zastrzeżeniem ich rejestracji;

c) znaki towarowe, które w dniu dokonania zgłoszenia wspólnotowego znaku towarowego, lub odpowiednio w dniu zastrzeżenia pierwszeństwa dla zgłoszenia wspólnotowego znaku towarowego, są powszechnie znane w Państwie Członkowskim w znaczeniu, w jakim wyrażenie "powszechnie znane" jest używane w art. 6a Konwencji paryskiej.

3. W wyniku sprzeciwu właściciela znaku towarowego, znaku towarowego nie rejestruje się w przypadku gdy agent lub przedstawiciel właściciela znaku towarowego występuje o rejestrację na swoją rzecz bez zgody właściciela, chyba że agent lub przedstawiciel usprawiedliwi swoje działanie.

4. W wyniku sprzeciwu właściciela niezarejestrowanego znaku towarowego lub innego oznaczenia używanego w działalności handlowej o znaczeniu większym niż lokalne, zgłoszonego znaku towarowego nie rejestruje się w przypadku i w zakresie, w jakim zgodnie z przepisami Państwa Członkowskiego, które dotyczą tego znaku:

a) prawa do tego znaku zostały nabyte przed datą wniosku o rejestrację wspólnotowego znaku towarowego lub datą zastrzeżenia prawa pierwszeństwa wniosku o rejestrację wspólnotowego znaku towarowego;

b) oznaczenie to daje właścicielowi prawo zakazu używania kolejnego znaku towarowego.

5. Ponadto w wyniku sprzeciwu właściciela wcześniejszego znaku towarowego w rozumieniu ust. 2, zgłoszonego znaku towarowego nie rejestruje się, jeżeli jest on identyczny lub podobny do wcześniejszego znaku i jest zarejestrowany dla towarów lub usług, które nie są podobne do tych, dla których wcześniejszy znak jest zarejestrowany, jeżeli, w przypadku wcześniejszego wspólnotowego znaku towarowego, cieszy się on renomą we Wspólnocie i, w przypadku wcześniejszego krajowego znaku towarowego, cieszy się on renomą w danym Państwie Członkowskim i jeżeli używanie bez uzasadnionego powodu tego znaku towarowego przynosiłoby nienależyte korzyści z tego powodu lub byłoby szkodliwe dla odróżniającego charakteru lub renomy takiego wcześniejszego znaku towarowego."

Pozdrawiam,

o.Olgierd Kańczugowski edytował(a) ten post dnia 18.07.09 o godzinie 10:08

Temat: znak wspólnotowy a krajowy

dziekuje
Monika Witkowska

Monika Witkowska rzecznik
patentowy/aplikant
adwokacki

Temat: znak wspólnotowy a krajowy

w kontekście tego co już zostało napisane sugerowałabym jeszcze aby monitorować publikację znaku wspólnotowego, gdyż sprzeciw można złożyć w terminie 3 miesięcy od daty rzeczonej publikacji, jeśli sprzeciw nie zostanie złożony OHIM znak zarejestruje,

konto usunięte

Temat: znak wspólnotowy a krajowy

Monika W.:
w kontekście tego co już zostało napisane sugerowałabym jeszcze aby monitorować publikację znaku wspólnotowego, gdyż sprzeciw można złożyć w terminie 3 miesięcy od daty rzeczonej publikacji, jeśli sprzeciw nie zostanie złożony OHIM znak zarejestruje,

Bardzo słusznie. :-)

Poniżej przeklejam odpowiedni fragment:

"Artykuł 42

Sprzeciw

1. W terminie trzech miesięcy od daty opublikowania zgłoszenia wspólnotowego znaku towarowego może być wniesiony sprzeciw wobec rejestracji wspólnotowego znaku towarowego, na takiej podstawie, że znak nie może być zarejestrowany na mocy art. 8:

a) przez właścicieli wcześniejszych znaków towarowych określonych w art. 8 ust. 2, jak również licencjobiorców upoważnionych przez właścicieli tych znaków towarowych w odniesieniu do art. 8 ust. 1 i 5;

b) przez właścicieli znaków towarowych określonych w art. 8 ust. 3;

c) przez właścicieli wcześniejszych znaków lub oznaczeń określonych w art. 8 ust. 4 i przez osoby uprawnione na podstawie odpowiednich przepisów krajowych do wykonywania tych praw.

2. Zgłoszenie sprzeciwu wobec rejestracji znaku towarowego może być również dokonane na warunkach ustanowionych w ust. 1 w przypadku opublikowania zgłoszenia zmienionego zgodnie z art. 44 ust. 2 zdanie drugie.

3. Sprzeciw sporządza się w formie pisemnej i określa on podstawy, na jakich jest oparty. Sprzeciw uznaje się za prawidłowo wniesiony dopiero po uiszczeniu opłaty. W terminie wyznaczonym przez Urząd osoba wnosząca sprzeciw przedstawia stan faktyczny, dowody i argumenty na poparcie swojego stanowiska.

Artykuł 43

Rozpatrywanie sprzeciwu

1. Rozpatrując sprzeciw, Urząd wzywa strony, tak często jak to jest konieczne, do przedstawienia w terminie wyznaczonym przez Urząd uwag dotyczących materiałów przedstawionych przez inne strony lub Urząd.

2. Na wniosek zgłaszającego, właściciel wcześniejszego wspólnotowego znaku towarowego, który zgłosił sprzeciw, przedstawia dowód, że w okresie pięciu lat poprzedzających publikację zgłoszenia wspólnotowego znaku towarowego, wcześniejszy wspólnotowy znak towarowy był rzeczywiście używany we Wspólnocie w odniesieniu do towarów lub usług, dla których jest on zarejestrowany i które on przytacza on jako uzasadnienie swojego sprzeciwu lub że istnieją usprawiedliwione powody nieużywania znaku, pod warunkiem że wcześniejszy wspólnotowy znak towarowy był w tym terminie zarejestrowany od co najmniej pięciu lat. Wobec braku takiego dowodu sprzeciw odrzuca się. Jeżeli wcześniejszy wspólnotowy znak towarowy był używany tylko dla części towarów lub usług, dla których jest on zarejestrowany, do celów rozpatrywania sprzeciwu uznawany jest on za zarejestrowany tylko dla tej części towarów lub usług.

3. Ustęp 2 stosuje się do wcześniejszych krajowych znaków towarowych określonych w art. 8 ust. 2 lit. a), zastępując używanie w Państwie Członkowskim, w którym wcześniejszy krajowy znak towarowy jest chroniony, używaniem we Wspólnocie.

4. Urząd może, jeżeli uzna to za stosowne, wezwać strony do zawarcia ugody.

5. Jeżeli rozpatrywanie sprzeciwu ujawnia, że znak towarowy nie może być zarejestrowany w odniesieniu do niektórych lub wszystkich towarów lub usług, dla których zgłoszono wspólnotowy znak towarowy, zgłoszenie w odniesieniu do tych towarów lub usług odrzuca się. W przeciwnym razie sprzeciw odrzuca się.

6. Decyzja o odrzuceniu zgłoszenia publikowana jest, gdy staje się prawomocna."

Pozdrawiam,

o.
Grzegorz Bardadyn

Grzegorz Bardadyn Członek Zarządu,
IQ-POWER Sp. z o.o.

Temat: znak wspólnotowy a krajowy

Witam wszystkich uczestników serdecznie
. Wątek , który Państwo prowadzicie zainteresował mnie szczególnie - a tym bardziej, że mogę stać się niebawem ofiarą systemu ochrony znaków wspólnotowych. Prowadzę drobną firmę o nazwie powiedzmy "XX-yyyyy sp. z o.o." .Zasięg lokalny, trochę importu. Nazwa powstała w 2002 roku (spólka zarejestrowana od 1993 roku pod inną nazwą), wymyślona całkowicie samodzielnie i żyła sobie spokojnie do początku bieżącego roku gdy to kancelaria z godnego - acz nie stołecznego - miasta, w imieniu swojego mocodawcy firmy o nazwie: xXYYYYY Licencing AG ze Szwajcarii zgłosił się do nas z żądaniem "zaprzestania naruszeń prawa mocodawcy" - niezbyt dokładnie określając jakiego typu naruszeń się dopuszczamy. Nazwa xXYYYYY Licencing AG była ponoć używana przez tą firmę od 1997 roku a zarejestrowana w EU chyba w 2005. Znaki graficzne którymi się posługujemy są odmienne i nie operujemy w tych samych branżach (my sprzedajemy zakupione od producentów agregaty prądotwórcze i zasilacze UPS - oni zajmują się licencjonowaniem technologii produkcji akumulatorów samochodowych). Z pierwszej korespondencji wywnioskowałem, że chodzi o akumulatory, które klienci mogliby mylić - ale my nie produkujemy akumulatorów i żadnych nie oznaczamy ich naszym znakiem - tak tez odpowiedziałem i myślałem, że sprawa się skończyła. Ale nie - właśnie otrzymałem kolejne pismo, że mam "zaprzestać naruszeń" . Tym razem o akumulatorach nie było mowy. Wskazania konkretnego naruszenia również nie. Można wywnioskować , że może chodzić o nazwę. No i kilka pogróżek oczywiście.
Osobiście nie widzę gdzie tu moje "naruszanie" - ale mogę się mylić.
Jakie jest Państwa zdanie ?
Czuję się związany z wymyślona przez siebie nazwą, nikomu niczego nie odbieram ani nie szkodzę ale dobrze wiem , że wobec PRAWA może to nic nie znaczyć.
Agnieszka Gałązka

Agnieszka Gałązka Radca Prawny, LDS
Łazewski Depo i
Wspólnicy sp. k.

Temat: znak wspólnotowy a krajowy

Panie Grzegorzu, niestety nie wszystkie dane o sprawie można na podstawie Pana wypowiedzi ustalić, ale jesli mogą Państwo wykazać swoje wszcześniejsze prawa do spornego oznaczenia to być może warto powalczyć.
Marek Jabłoński

Marek Jabłoński księgowość i
rachunkowość

Temat: znak wspólnotowy a krajowy

Witam,
zamierzam zgłosić znak towarowy słowny do rejestracji w OHIM. Przeszukałem bazę na stronie internetowej w poszukiwaniu tak samo brzmiących znaków towarowych i znalazłem zarejestrowany znak pewnej firmy, której przedmiot działalności co do zasady różni się od mojej (patrząc na podany wykaz towarów i usług), aczkolwiek jedna usługa pokrywa się z usługą, którą ja też chciałbym podać. Czy to wyklucza możliwość zgłoszenia przeze mnie wspólnotowego znaku towarowego? (Z racji identyczności "z towarami lub usługami, dla których wcześniejszy znak towarowy jest chroniony"?).

konto usunięte

Temat: znak wspólnotowy a krajowy

Marek Jabłoński:
Witam,
zamierzam zgłosić znak towarowy słowny do rejestracji w OHIM. Przeszukałem bazę na stronie internetowej w poszukiwaniu tak samo brzmiących znaków towarowych i znalazłem zarejestrowany znak pewnej firmy, której przedmiot działalności co do zasady różni się od mojej (patrząc na podany wykaz towarów i usług), aczkolwiek jedna usługa pokrywa się z usługą, którą ja też chciałbym podać. Czy to wyklucza możliwość zgłoszenia przeze mnie wspólnotowego znaku towarowego? (Z racji identyczności "z towarami lub usługami, dla których wcześniejszy znak towarowy jest chroniony"?).
Mysle, ze najlepszym wyjsciem bedzie konsultacja z prawnikiem w celu uzyskania opini prawnej.
Grzegorz Pacek

Grzegorz Pacek radca prawny,
Kancelaria IP Radca
Prawny Grzegorz
Pacek ...

Temat: znak wspólnotowy a krajowy

Agnieszka Gałązka:
Panie Grzegorzu, niestety nie wszystkie dane o sprawie można na podstawie Pana wypowiedzi ustalić, ale jesli mogą Państwo wykazać swoje wszcześniejsze prawa do spornego oznaczenia to być może warto powalczyć.

Ale można spróbować ustalić;) Zwłaszcza jak się porówna >>Prowadzę drobną firmę o nazwie powiedzmy "XX-yyyyy sp. z o.o."<< z >>Członek Zarządu, IQ-POWER Sp. z o.o.<<. Dalej idzie trochę prościej (choć co do meritum: trudniej), czyli http://www.iq-power.com.pl/ dla porównania z http://www.iqpower.com/.
Ale jeśli te domniemania nie są właściwe, sugeruję zacząć od art. 158 Prawa własności przemysłowej:

Art. 158. 1. Uprawniony z prawa ochronnego na znak towarowy nie może zakazać posługiwania się przez inną osobę nazwą, pod którą prowadzi ona działalność gospodarczą, jeżeli nazwa ta nie jest używana w charakterze oznaczenia towarów będących przedmiotem tej działalności i nie zachodzi możliwość wprowadzenia odbiorców w błąd co do pochodzenia towarów, w szczególności ze względu na różny profil działalności lub lokalny zasięg używania tej nazwy.
Grzegorz Pacek edytował(a) ten post dnia 26.11.10 o godzinie 15:53

konto usunięte

Temat: znak wspólnotowy a krajowy

Czy ktoś może uściślić co w praktyce oznacza status "Decyzja o wygaśnięciu decyzji warunkowej"? Dziękuję.

Temat: znak wspólnotowy a krajowy

Witam!
Obawiam się, że nic dobrego. Zapewne nie została wniesiona opłata za pierwszy okres ochrony znaku towarowego. Urząd wydaje decyzję warunkową o udzieleniu prawa ochronnego na znak towarowy i oczekuje na wniesienie opłaty wyznaczając termin na wniesienie tej opłaty. W skrócie - otrzymujesz rejestrację znaku jeżeli wniesiesz opłatę. Jeżeli opłata nie zostanie wniesiona w terminie to zostaje wydawana decyzja o wygaśnięciu decyzji warunkowej.
Na dole powinno być pouczenie o jakiś terminach odwołania. Dawno to było?

Pozdrawiam



Wyślij zaproszenie do