Temat: Wygasanie prawa ochronnego na znak w Polsce
Beata M.:
Panie Patryku,
Sprawie należy się bliżej przyjrzeć. Podstawowe pytania od jakich ja bym wyszła to:
1) Czy moja działalność mieści się w klasie znaku, który został zarejestrowany i obszarze ?
2) Czy faktycznie znak towarowy był zarejestrowany masowo w różnych krajach i na terenie RP firma nie prowadziła jakiejkolwiek działalności ?
3) Czy chcę zarejestrować własny znak towarowy czy zamierzam posługiwać się tylko nazwą firmy ?
Itp.
Ja w takich przypadkach, gdy dany znak towarowy był rejestrowany przez podmiot trzeci zalecam rejestrację. Za duże ryzyko późniejszych komplikacji jeżeli Pana firma stanie się rozpoznawalna.
Pozdrawiam,
Beata
Pani Beato, chciałbym odświeżyć temat i mam nadzieję, że Pani tu zajrzy :)
W odpowiedzi na Pani pytania:
1) Tak
2) Nie wiem jak w innych krajach ale na terenie jednego z krajów europejskich prowadzą poważną działalność handlową natomiast w Polsce nie prowadzą żadnej działalności otrzymania prawa ochronnego w 2000r.
Dowiedziałem się w UP, że firma przedłużyła "ochronę" do 2017 r.
3) Generalnie chciałbym zarejestrować znak ale to się pewnie wiąże z procedurą wygaszenia ze względu na nie używanie. Chcę też jak najszybciej zacząć używać tego oznaczenia.
I teraz pytanie:
Czy mogę w tej sytuacji skorzystać z prawa (poniżej) i zacząć korzystać z tego oznaczenia (chodzi o znak słowny), złożyć wniosek o wygaszenie i jednocześnie wniosek o rejestrację? Czy z wnioskiem o rejestrację muszę czekać do wydania decyzji o wygaszeniu.
Chciałbym się zabezpieczyć przed tym że w międzyczasie ktoś inny zarejestruje ten znak.
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/6390C33969
"Za tym, że prawo ochronne nie wygasa do czasu wydania decyzji w tym zakresie, przemawia również treść przepisu art. 157 p.w.p., zgodnie z którym uprawniony z prawa ochronnego na znak towarowy nie może jedynie zakazać innej osobie używania tego lub podobnego oznaczenia w obrocie, jeżeli tego znaku nie używał w rozumieniu art. 169 ust. 1 pkt 1 i ust. 4 i 5. Chodzi tutaj o przypadek, w którym − z braku stosownego wniosku − nie została wydana decyzja Urzędu Patentowego stwierdzająca wygaśnięcie prawa ochronnego, mimo że warunki do jej wydania zostały spełnione. Z przepisu tego wynika zatem, że prawo ochronne mimo jego nieużywania nadal istnieje, a jedynie uprawniony do tego prawa może z niego korzystać w ograniczonym zakresie, gdyż nie może jedynie zakazać innej osobie używania tego lub podobnego oznaczenia. "
Pozdrawiam,
Patryk